10 prikázaní pre rodičov od Janusza Korczaka

saša/redakcia 0

Jednoduchý a prakticky návod pre každého človeka, ktorý chce byť pre dieťa oporou. Skvelá pomôcka nielen pre rodičov. Desať prikázaní pochádza od uznávaného poľského lekára Janusza Korczaka.

Bol autorom mnohých pedagogických prác a svoj život doslova zasvätil práci s deťmi. Založil detský sirotinec. Počas 2.svetovej vojny odmietol opustiť svojich zverencov a spolu s deťmi zahynul vo vyhladzovacom tábore v Treblinke.

shutterstock

Neočakávajte od dieťaťa, že bude plniť vaše ambície. Pomôžte mu stať sa tým, kým je ono samé – a nie tým, kým ste vy.

Neočakávajte od dieťaťa, že vám vráti všetko, čo ste do neho investovali. Dali ste mu jeho vlastný život. A ako by vám to mohlo splatiť? Ono dá život ďalšiemu človeku a to je nevratný čin vďačnosti.

 Nevylievajte si svoj hnev na dieťati a neskôr sa v živote vyhnete nedorozumeniam. Žať budete len to, čo zasejete.

Nepozerajte na detské problémy zhora. Všetko v živote nám bolo dané podľa toho, čo dokážeme zvládnuť. Pamätajte, že detský život je rovnako náročný a môže byť dokonca ešte náročnejší, ako ten váš, až pokiaľ dieťa nezíska svoje vlastné skúsenosti.

Nezahanbujte deti!

Nezabúdajte, že tie najdôležitejšie stretnutia v živote sú stretnutia s deťmi. Venujte im viac pozornosti, pretože nikdy neviete, koho v tej detskej tvári skutočne stretávate.

Netrápte sa, že pre svoje dieťa niečo nedokážete urobiť alebo robíte málo. Pamätajte, že málo robí iba ten, kto neurobil všetko, čo bolo v jeho silách.

Dieťa nie je tyranom, ktorý ovládne celý váš život. Nie je to len vaše mäso a vaša krv. Je to vzácny dar – Pohár Života, ktorý vám bol daný, preto zapáľte jeho tvorivý plameň.

Naučte sa milovať aj cudzie deti. Nikdy nerobte cudziemu dieťaťu niečo, čo by ste neurobili vlastnému.

Milujte svoje dieťa, nech je akékoľvek. Netalentované, smoliarske, dospelé. Keď sa s dieťaťom zhovárate, radujte sa, pretože dieťa je sviatok, ktorý je zatiaľ s vami.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár