Ako sa vychováva dieťa s rečovou dysfáziou?

Gréta Čierna 3

Ťažko. Pomaly. Občas sú to nervy a občas depky. Neustály pocit vlastného zlyhania a absolútny nedostatok podpory zo strany rodiny.

A potom príde moment, keď dieťa spraví nečakaný skok dopredu, povie celú vetu (zrorumiteľne) a správne vyčasuje sloveso. A viete, že ste na dobrej ceste.

shutterstock

Dysfázia nie je charakterová vada

V krátkosti pre tých, ktorí netušia, čo rečová dysfázia vlastne  je. Ide o oneskorený vývin reči, keď dieťa nerozpráva primerane svojmu veku. To znamená slabú slovnú zásobu, skoro žiadne „prečo“ a „čo je to“.

V dvoch a troch rokoch to bolo namiesto viet samé mraučanie a pišťanie. Dieťa rozpráva málo, nezrozumiteľne a môže sa zdať, že vám veľmi nerozumie. Keď mala dcéra dva roky, nerozprávala, len vydávala neartikulované zvuky, občas prehodila jedno – dve slovká.

Počkali sme teda do škôlky. Ten rozdiel medzi deckami bol riadny. Proste ďalší zlý bod pre matku. Mimochodom, rečovú dysfáziu zvykne sprevádzať trochu divé správanie, ťažšie nadväzovanie kontaktov a podobné bonusy. 

Deti s rečovou dysfáziu nie sú napríklad dlhý čas schopné viesť dialóg. Dokážu opakovať básničku a vypýtať si čokoládu, ale porozprávať, čo sa dialo v škôlke, to je pre ne ťažký oriešok. 

My sme však mali OBROVSKÉ šťastie na dve skúsené pani učiteľky, ktoré ma narozdiel od okolia nezaťažovali svojimi super postrehmi, ale začali s dcérou pracovať.

Od začiatku nástupu do škôlky sme poctivo navštevovali logopédiu s najlepšou pani logopedičkou na svete. Tá mi kázala zaviesť zošit, kde som si poctivo značila každú odchýlku aj pokrok. To odporúčam každej mame.

Písanie je psychohygiena, ale aj pomôcka pre odborníka. Po krátkom čase nás logopedička odporučila na vyšetrenie do Detského centa v Bratislave. A odtiaľ sme si priniesli diagnózu.

shutterstock

A nepotrebujete psychológa?

Problém je, že dieťa vie, že má problém. A musíte sakra ochraňovať jeho sebavedomie, aby ste nezranili detskú dušičku. Lebo širšia rodina je v tomto zväčša o ničom. Neviete si predstaviť, koľkokrát som si vypočula, prečo moje dieťa nerapoce ako susedovie Anička. 

Prečo nespieva pod stromčekom koledy ako sesternica Zuzka? Keď sa ma švagriná na rodinnej oslave opýtala, či nechceme ísť ku psychológovi, pretože mám zrejme zaostalé dieťa, to už sa mi fakt nožík otváral vo vrecku.

Rečová dysfázia v sebe žiaľ nesie aj rôzne „poddiagnózy“. Obdobie protestu trvá dlhšie. Obdobie „a prečo, mami?“ nastupuje neskôr. Aha, a môj osobný postreh.

Deti s rečovou dysfáziou oveľa ťažšie k niečomu prinútite. V tom, kým sú, čo ich baví a čo chcú robiť, majú jasno. Moje dieťa pokojne behá v tylovej sukni s korunkou na hlave, a nevadí jej ísť v takom outfite ani do Tesca.

Nedá sa uplatiť cukríkom, aby sa prezliekla.  Rečová dysfázia má totiž vplyv aj na myslenie a konanie. Deti sú tvrdohlavé, a zároveň veľmi citlivé.

shutterstock

Ako sa lieči reč?

Ak sa u vás vyskytnú problémy s rečou, určite navštívte neurológa. Ten dieťa vyšetrí a posúdi, ako je na tom hlavička. Logopéd je super pomoc, musí však byť naozaj kvalifikovaný, nie niekto, kto práve skončil školu. A potom ste tu vy.

Odporúčam, aby ste aspoň načas zabudli na dlhé texty. Slovenské rozprávky, Vianočná koleda či Kniha džunglí v pôvodnej verzii sú super, ale dieťa z nich nič nepochopí.

Dlhý súvislý text si vyžaduje pozornosť a úroveň porozumenia, ktorej mnohé deti s dysfáziou nie sú schopné (nebojte, ani väčšina dospelých). Ja si trebárs takéto rozprávky čítam sama pre seba večer pod vankúšom, aby sa mi muž nesmial.

Na začiatok sú super interaktívne knižky s čo najväčším množstvom obrázkov. Čítajte ich tak ako s malým batoľaťom. Prechádzajte z obrázku na obrázok a vysvetľujte.

Deti to baví a rozvíja sa tak sústredenie a pozornosť. Tento rok napríklad prišla na trh knižka Rok v lese, ktorú môžem odporučiť.

Učenie naspamäť je jedna z vecí, ktoré vraj idú deťom s rečovou dysfáziou dobre. Učte sa hlavne krátke texty a opakujte ich tak často, ako sa dá. Zajedno si dieťa trénuje koordináciu pier a jazyka, za druhé sa reč čistí.

Opakujte si ich spolu a dbajte, aby vás dieťa počulo, ako čisto vyslovujete jednotlivé slová. Budete prekvapený, ako sa postupne vypracuje zrozumiteľnosť.

S väčšinou logopedických cvičení vás oboznámi logopéd. Tu platí cvičiť a cvičiť, ideálne podľa pravidla kratšie a častejšie.

shutterstock

Nájdite to, v čom je dieťa dobré

Jednou z vecí, ktorá pomohla nám je minimalizácia hračiek a vecí a maximalizácia programu. Nemusíme hneď cestovať do Dubaja. Ale chodievame napríklad hocikam vlakom. Potom je pre ňu aj vláčik v knižke niečo úplne iné. 

Chodíme na klzisko, na plaváreň, do lesa. Výlety samozrejme reč nerozvíjajú, ale po každom si spoločne opakujeme, čo sme zažili, a videli. Naviac napríklad naše deti milujú plávanie, a keď už nič iné, o plavkách a kúpaní sa dokážu medzi sebou rozprávať donekonečna.

Veľa rodičov má strach, že ak má dieťa problémy s rečou, bude mať problémy aj s učením. V prvom rade treba povedať, že dysfázia neznamená, že dieťa je hlúpe. Môže sa stať, že mu nepôjde čítanie. To ale neznamená, že sa nenaučí písať a počítať. Tu funguje hlavne „protiútok“ proti školskému systému, ako ho poznáme. 

Hľadajte, v čom sa prejaví. Naša slečna miluje kreslenie a modelovanie. A má v sebe športový zápal. O takých veciach, že sa stará o sestru a u babky kŕmi susedove sliepky, vám ani hovoriť nebudem.

Lebo aj to sú dary. A obrovské. Nakoniec aj Sagan je fenomenálny cyklista, a to, ako ovláda matiku, nikoho nezaujíma. Berte to športovo (ak sa dá, aj doslova).

Hlavné je neporovnávať sa. Lebo z toho bude len frustrácia a sklamanie.

Áno, možno sesternica Zuzka povie pod stromčekom viac básničiek (Zuza jedna!). Ale moje dieťa sa nebojí ísť na veľký kolotoč, požičiava sestre hračky a bicyklovať sa naučilo za 15 minút. A tiež to Zuzkinej mame nevykrikujem.

A vôbec, deti s rečovou dysfáziou majú obrovskú výhodu. Už ako škôlkari sa učia, že ak chcú niečo mať, musia sa o to riadne usilovať a prekonať kopu prekážok. A to je, priatelia, vzácna výchovná lekcia, ktorú im môžeme dať len my rodičia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (49 hlasov, priemerne: 4,33 z 5)
Loading...
Author image

Gréta Čierna

Nikdy som nechcela byť mama. Chcela som byť letuška, herečka, frajerka Russela Crowa, investigatívna novinárka, kuchárka, cestovateľka. No teraz dozrievam v obyčajnú správnu mamu a učím sa, čo je dôležité. Učím sa materstvu.

články autora...

Komentáre k článku

  1. U nás to boli iné dys… ale tiež sme si užili a užívame svoje. S dieťaťom, aj s okolím. Ale nechápem, prečo sa Vám otvára nožík, keď Vám niekto spomenie psychológa? Veď to je predsa súčasť vyšetrení (tak, ako Vami spomínaný neurológ) práve preto, že tie diagnózy sa kumulujú. A môže byť nápomocný aj pri terapiách.

    1. myslím, že v článku cítiť trošičku obranného postoja.Trajektória popisu je vtipná a odľahčená ale s negatívnym podtextom voči iným deťom, ktoré sú v normále. Keby malo vaše dieťa hrdzavý klinec zapichnuty v chodidle, tiež by ste bola hotová z toho že malá Zuza jedna ho nemá? Skrátka bez výčitiek svedomia by ste zašla pre liečbu.Píšete správne , že ide o nerovnováhu v organizme – má fyziologický pôvod v difúznom poškodení mozgových štruktúr ,Pravidelné dochádzanie k psychoterapeutovi by malej aj vám len prospelo.Je to v súčasnosti už bežná a užitočná pomoc pri doladení vývoja. Vaše rady a postrehy sú naozaj prínosné.Držím palce malej ,aby sa naplno mohla prejavovať v tom, čo ju robí šťastnou a vám články a postrehy,ktoré ostatných povzbudia a upokoja.

  2. Neviem načo odsudzovať túto mamu kvôli jej obrannému postoju! Ja to prežívam už 5 rokov a je hlúpe to porovnávať so zapichnutým klincom v nohe! Lebo keď sa snažíš a niekedy aj trízniš svoje dieťa len aby to už bolo a pozeráš druhé deti ako im to ide a tvojmu furt nie. Môj syn to presne vie že to nevyslový dobre, štve ho to, vie sa kvôli tomu aj rosplakať, začal sa už aj zajakávať… aj mňa to hnevá veľakrát ale nikdy som to ani jednej mame nepovedala “prečo tvoj áno a môj nie” ale hnevá ma to a bolí. A každý deň o tom myslím a moje dieťa to zažíva. Posmešky v škole od iných detí atď.

Pridaj komentár