Hľadané deti

Mária Kopčíková 0

Každý deň sa na Slovensku stratia asi štyri deti. Ročne je to okolo 1500 detí. Väčšine prípadov nezvestnosti dieťaťa je možné predísť.

Podľa hovorkyne prezídia PZ kpt. Denisy Baloghovej, v roku 2011 polícia zaevidovala 661 oznámení o nezvestnosti detí vo veku do 15 rokov, z ktorých sa polícii podarilo už 650 vypátrať. V predošlom roku (2010) evidovali 395 takýchto oznámení, pričom 387 detí sa podarilo úspešne vypátrať.

Okrem detí polícia v minulom roku zaevidovala aj 1475 oznámení o nezvestnosti mladistvých, z ktorých sa polícii podarilo už 1429 vypátrať. V predošlom roku (2010) evidujeme 1077 takýchto oznámení, pričom 1017 sa podarilo úspešne vypátrať.

V skutočnosti je však stratených detí omnoho viac, pretože rodičia sa hanbia, že zlyhali vo výchove a polícii to neohlásia. Najmä, keď ide o opakované úteky z domu. Príčiny útekov detí z domu môžu byť rôzne – od naplnenia túžby po dobrodružstve až po radikálne riešenie zlých vzťahov či už v škole alebo v rodine, nedorozumenia s rodičmi, neúspechy v škole, ale i únik pred násilím a inými patologickými javmi páchaným na deťoch v rodine.

Dieťa odíde z domu, do neznámeho sveta, bez prostriedkov, neuvedomuje si riziká, ktoré na neho číhajú. Môže sa stať obeťou trestného činu, alebo jeho páchateľom. Polícia robí všetko, čo je v jej silách, aby sa deti dostali čo najrýchlejšie do bezpečia. Pomoc občanov je však veľmi vítaná.

Čo to znamená  mať nezvestné dieťa

Kpt. Baloghová uvádza, že „nezvestným dieťaťom je dieťa, u ktorého nie je známe miesto pobytu, nie je páchateľom trestného činu a jeho nezvestnosť bola nahlásená na polícii. Za posledných päť rokov evidovala naša polícia ročne v priemere 1400 nezvestných detí. Úspešnosť vypátrania je viac ako 94 percent a viac ako 75 percent nezvestných osôb je vypátraných do jedného týždňa.

Na Slovensku neexistuje žiadny časový úsek, ktorý by vymedzoval, kedy sa od zmiznutia začína pátranie, polícia začína pátranie ihneď po nahlásení.

Hľadané deti

Projekt Hľadané deti sa realizuje od júna 2006 prostredníctvom Linky detskej istoty pri SV UNICEF, Policajného zboru SR a spoločnosti Tesco. Do projektu sa postupne zapojili aj ďalší partneri – Občianske združenie HOPE – Pomoc nezvestným, Adware Net, s.r.o. 

Aktuálne UNICEF prichádza s iniciatívou „Aby boli deti vždy v bezpečí“, do ktorej sa zapojila SACKA (Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr).

PhDr. Katarína Trlicová, psychologička z Linky detskej istoty hovorí: „Špeciálna opatrnosť je namieste najmä ak cestujete. Dieťa sa totiž v cudzom prostredí nevie orientovať rovnako ako doma – chýbajú mu zvyčajné orientačné body a ak stratí očný kontakt na rodiča, nastupuje pocit zmätenosti a strachu“.

Zrejme to poznáte všetci, dieťa odbehne v zápale hry alebo sa na ulici zastaví a zadíva na niečo, čo upútalo jeho pozornosť. Keď sa následne otočí a nevidí rodičov či známych, nevie vhodne zareagovať, pretože nemá s takouto situáciou predchádzajúcu skúsenosť. Prichádza zvyčajne plač a krik.

Koordinátorka projektu Hľadané detí Gabika Krupčíková hovorí, že v prípadoch, kedy sa dieťa skutočne stratí, môže pomôcť telefonát na číslo 116 000. Je to núdzové číslo – čiže bezplatné pri volaní z miestnej siete – a rovnaké v 16 krajinách EÚ.

Cestovné kancelárie a agentúry združené v SACKA (tie, ktoré sa do iniciatívy zapojili) budú na svojich pobočkách a predajných miestach informovať rodičov pri predaji rodinných dovoleniek o tom, ako predísť nezvestnosti dieťaťa a o čísle 116 000.

Za dobrovoľný príspevok do pokladničiek dostanú rodičia pre dieťa špeciálny náramok s číslom 116 000, ktorý odporúčame, aby malo dieťa na ruke počas celej dovolenky. Je vhodné na tento náramok dieťaťu tiež napísať mobilné číslo rodiča, prípadne názov hotela, kde ste ubytovaní.

Čo v prípade, že máte obavy, že Vaše dieťa sa stratilo?

Denisa Baloghová z PZ SR upozorňuje rodičov na to, čo by mali urobiť v prípade, že sa im stratí dieťa.

  • V prvom rade preverte všetkých známych a prehľadajte všetky miesta, kde by sa dieťa mohlo nachádzať.
  • Ak je Vaše pátranie s negatívnym výsledkom, je potrebné zistiť, čo všetko si zobralo so sebou, spomenúť si, čo presne malo na sebe oblečené a nájsť jeho najaktuálnejšiu fotografiu.
  • Neváhajte a oznámte nezvestnosť na najbližšom útvare Policajného zboru. Nezabúdajte, že pri malých alebo chorých deťoch, ktoré sú závislé od liekov je každá minúta drahá.

Prvotné kroky polície

Polícia ako prvé vypočuje oznamovateľa nezvestnosti. Je dôležité mať pripravené základné informácie o nezvestnom dieťati. Dôležité je všetko, najmä aktuálna fotografia, popis oblečenia, informácie o možných okolnostiach vzniku nezvestnosti. Často sa stáva, že rodičia zataja hádku s dieťaťom, v takýchto situáciách je však dôležitá každá informácia.

Dôležité je povedať polícii o tom, či je dieťa choré, či pravidelne užíva nejaké pre jeho zdravie dôležité lieky alebo trpí nejakou poruchou. Najčastejšími príčinami nezvestnosti detí je hľadanie dobrodružstva, problémy v škole a tým obava pred rodičmi, konflikty v rodine, ojedinele ide o prípady detí ako obetí násilných trestných činov alebo nešťastnej náhody. U tých starších je často lákadlom práca a zárobok v zahraničí.

Polícia potom okamžite začne pátranie, vyrozumie všetky policajné hliadky v teréne a pripraví podmienky na zahájenie pátracej akcie. Záleží od konkrétnych okolností, koľko policajtov je hneď zapojených do pátrania, či sú k pátraniu privolaní psovodi alebo použitý vrtuľník. Taktiež polícia zaeviduje pátranie v informačnom systéme PATROS. Touto cestou sa automaticky dostáva informácia o nezvestnosti dieťaťa do všetkých krajín Schengenského priestoru.

Policajný zbor je oprávnený pri pátraní po nezvestnej osobe písomne požiadať od prevádzkovateľa telekomunikačných sietí, s predchádzajúcim súhlasom príbuzného, o lokalizáciu mobilného telefónu. Písomnej žiadosti polície sú operátori povinní bezodkladne vyhovieť. Polícia pátra po osobách 20 rokov, ak sa počas tohto časového obdobia osoba nenájde, prípadne sa nezistia iné skutočnosti, pátranie je ukončené.

Ku každému úteku dieťaťa sa polícia stavia tak, že môže byť ohrozené jeho zdravie alebo život. Úlohou polície je čo najrýchlejšie ho nájsť a umiestniť do bezpečia.

Spracované na základe TS UNICEF a informácií hovorkyne Prezídia PZ SR.

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár