Neexistujú žiadne zaručené recepty na úspešné rodičovstvo. Je však mnoho pascí, v ktorých sa dá ľahko uviaznuť.
“Ešte som sa nestretla s rodičom, ktorý by svoje dieťa nemiloval. No, ako sa vraví „mýliť sa je ľudské”. Sme omylní a naša láska nestačí na to, aby nás ochránila od nesprávneho úsudku. Niekedy, keď sa nad tým zamyslíme, zistíme, že kvôli našej nesprávne prejavovanej láske konáme v rozpore so záujmami nášho dieťaťa.”
To sú slová Ann Bentonovej, autorky knihy Nie sú úžasné? Keď spia…
Všetko je dovolené
Asi ste sa už stretli s dieťaťom, ktorému rodičia dovolia správať sa, ako sa mu páči. Nikdy ho nenapomínajú ani netrestajú, nemusí niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Rodičia za neho všetko vyžehlia a pristúpia na každé jeho želanie.
Môže sa za tým skrývať lenivosť, ale častejšie je to neochota konfrontovať dieťa zo strachu, že:
“Nebude ma nás mať rado”. Nebojte sa. Smutná pravda je, že dokonca aj deti, ktoré rodičia kruto týrajú, svojich rodičov milujú. Nemôžu inak. Ak poviete vašej ratolesti „áno” na všetko, čo si zmyslí, dosiahnete chvíľkové uspokojenie z oslnivého úsmevu a možno sa vyhnete nepríjemným scénam, ktoré by vás strápnili pred priateľmi. Avšak ako rodičia ste povolaní k nesebeckému záujmu o dlhodobé dobro vašich detí.
“Nemám na to právo”. Už som sa stretla s rodičmi, ktorí tomu naozaj veria. Sú obeťami demagogických kampaní propagujúcich detské práva, ktoré pod rúškom filantropizmu podkopávajú postavenie rodičov a význam rodinného života. Milujte ich tak veľmi, že ich budete napomínať.
Podplácanie detí
Podplácanie je myslené ako využívanie systému odmien na motiváciu dieťaťa, prípadne v snahe dosiahnuť určité želané správanie. Niekoľko príkladov:
- Chlapcovi sľúbia novú počítačovú hru, ak si bude pravidelne ráno a večer čistiť zuby.
- Batoľaťu sľúbia sladkosti, ak nebude vrieskať na celý obchod, kým mamička nakupuje.
- Dieťa dostane nálepku do tabuľky, ak celý deň nebude hrubé k svojim rodičom. (Desať nálepiek znamená večera v McDonalds)
- Dievča dostane vreckové, ak bude pomáhať s utieraním riadu.
Toto sú príklady zo života a mohli by sme vymenovať mnoho ďalších. Je nesmierne lákavé vydať sa touto cestou. Z krátkodobého hľadiska je systém odmeňovania vysoko efektívny. Poslaním rodiča však nie je zľahčovať si život, ale pomáhať svojim deťom rásť.
Takýto systém so sebou nesie niekoľko problémov:
Dieťa je stredobodom pozornosti
Tento prístup je veľmi bežný a rodičia veľmi ľahko nevedomky do tejto pasce padnú. Keď si donesiete ten malý uzlíček domov z nemocnice, život sa vám obráti hore nohami. Celá domácnosť sa točí okolo kŕmenia, prebaľovania, kúpania, tíšenia a (v to všetky mamičky dúfajú) spánku nového dieťatka. Popri všetkých potrebných prípravách a snahe prispôsobiť sa režimu dieťatka a novej rodičovskej role, je potrebné vedome si zorganizovať život tak, aby sa celá rodina nestala otrokom jedného z jej členov.
Neskôr sa budete prirodzene starať o to, aby vaše dieťa malo to najlepšie zo všetkého a aby prospievalo. Bežne dnes vidíme mamičky za volantom obrovského auta, ako bez prestania rozvážajú a vyzdvihujú deti nielen do a zo školy, ale aj z baletu, skautingu, karate, plávania, tenisu, nácvikov detského orchestra, z cvičenia na trampolíne, návštev u priateľov, atď.
Keď sú deti náhodou doma, celá rodina venuje enormnú pozornosť domácim úlohám. Samé jednotky by mali dostávať vlastne rodičia.
Čo je na tom zlé?
Vychovávate dieťa, ktoré si bude myslieť, že je stredobodom vesmíru a ktoré očakáva, že mu poskytnete zábavu a vzrušujúce aktivity od rána až do večera. Najhoršia výčitka, ktorú takéto dieťa môže vysloviť na adresu svojich rodičov je „Nudím sa…”.
Pre rodičov to znamená, že musia vynaložiť ešte viac času a peňazí na rozptýlenie svojich detí, inak sa budú cítiť vinní, že ako rodičia zlyhali. Zájsť priďaleko na ceste výchovy, kde je dieťa stredobodom pozornosti, znamená vychovať z neho sebeckého fagana.