O deťoch a výchove V.

Mária Kohutiarová 0
foto: isifa.com

Sťažnosti, ktoré počuť na mladých, nie sú nové a len menia názvy situácií. Vždy však ide o revoltu voči tomu, čo robia či nerobia dospelí.

V krajnom prípade však je nutné niekedy položiť aj otázku: ako je možné, že z tejto rodiny, navonok vyzerajúcej ako usporiadanej, inteligentnej, vzišlo takéto problematické dieťa? Ako je možné, že sa natoľko odlišuje od svojich rodičov?

Guy Gilbert na to ponúka odpoveď:

 

Ako zo svojho potomka vychovať delikventa

 1. Okamžite mu všetko dajte.
 2. Nikdy mu nehovorte nie. To by ho traumatizovalo.
 3. Netrestajte ho. A pokiaľ raz podľahnete pokušeniu ho potrestať, hneď to s ospravedlnením a veľkou pusou na čelo vezmite späť.
 4. Hlavne nešetrite spoločnosť, v ktorej žije. Robí mu náramne dobre, keď vidí, že je všetko blbé, idiotské, zbytočné a rozkladajúce sa. Nikdy nevyzdvihujte nič, čo sa spoločnosti darí a čo je na nej dobré.
 5. Bez obáv sa pred ním hádajte, milí rodičia. Až sa raz rozídete, tak ho to nezaskočí. Bude na to pripravený dlho dopredu.
 6. Kľudne mu opakujte, že keď sa mýlite, môžu za to „tí druhí“, nikdy nie vy. Skoro sa naučia tvrdiť, že všetku zodpovednosť za všetko zlé, čoho sa dopúšťajú, nesie spoločnosť a tí druhí.
 7. Nebráňte mu púšťať si televízor alebo surfovať po internete, kedy ho napadne, vo dne alebo v noci. Jeho srdce a myseľ bude zamestnávať video a zvuková aparatúra.
 8. Pokiaľ bude vaše dieťa držé na učiteľa a ten ho v škole pošle za dvere, nenechajte to tak, hneď za tým prehnane prísnym učiteľom choďte a priamo pred svojim potomkom mu povedzte pekne od pľúc všetko, čo si myslíte o jeho zneužívaní moci.
 9. Nedávajte svojmu potomkovi  žiadnu mravnú alebo duchovnú výchovu. Nechajte na ňom, aby si zvolil, čo mu vyhovuje, až bude mať vek.
 10. Nikdy od neho nechcite, aby pomáhal s domácimi prácami, a keď sadne ku stolu, pozorne si vypočujte jeho kritické pripomienky k jedlu.
 11. Povaľuje sa v osemnástich až dvadsiatich rokoch na gauči a odmieta pohnúť prstom? Nezasahujte, ešte si potrebuje užiť teplo domova.
 12. Hovorte mu, že si nenájde prácu kvôli cudzincom, ktorí ho pripravujú o chlieb.
 13. Dávajte mu dôstojné vreckové. Keby mal náhodou menej ako kamaráti, znamenalo by to pre neho hrozné poníženie.
 14. Keď zistíte, že vám peňaženka „zoštíhlela“ o pár bankoviek alebo že u vás doma záhadne mizne alkohol, prípadne sú plné popolníky, nič nehovorte. Obrňte sa trpezlivosťou, časom to prejde…
 15. Pokiaľ vám raz zatelefonujú z polície, aby ste sa dostavili na služobné oddelenie, pretože vaše dieťa má drogy alebo sa dopustilo lúpeže, iba povedzte: „To je jeho problém“ a pokúste sa spomenúť si na všetko zlé, čo sa vám z vášho syna alebo dcéry nikdy nepodarilo vytiahnuť…

Alebo hádam po niečom takom ako rodičia netúžite?

S použitím knihy: O dětech a výchově

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár