Dnešní rodičia si uvedomujú dôležitosť rodičovskej lásky a snažia sa o citlivý, rešpektujúci a partnerský prístup k dieťaťu. Usilujú sa o vzťah, kde sú si rodič a dieťa rovnocenní. Niektorí by ho nazvali „priateľským.“
Vyzerá to všetko fajn. Najmä, ak si to porovnáme s výchovou v minulosti. Lež nie je všetko zlato, čo sa blyští.
Shutterstock Sú si rodičia a deti rovnocenní? Poslušnosť na slovo, až slepá oddanosť dospelým, to bola v minulosti „tradičná“ výchova, ktorá sa neštítila používať telesné tresty, ponižovanie, nátlak, zastrašovanie. Zato na láskyplné prejavy bola skúpa, bol to taký studený odchov .
„Ideológia 60. rokov minulého storočia hlásala pravý opak. Rodičia a deti sú podľa nej rovnocenné. Čo znelo najprv dobre, ale spôsobilo to veľký zmätok ,“ píše psychologička Prekopová v známej knihe Malý tyran a pokračuje:
„Rodičia a deti totiž nie sú na rovnakej úrovni a ani nemajú rovnaké práva. Práva má iba ten, kto prevezme tiež povinnosti a zodpovednosť. K tomu sú na prvom mieste povolaní rodičia, nie deti .“
Pokiaľ sa rodičia stavajú s deťmi do role partnerov a kamarátov, teda na rovnakú úroveň, stávajú sa podľa Prekopovej infantilnými, ba až detinskými. Deti nepotrebujú priateľstvo s rodičmi, potrebujú ich láskyplné vedenie.
Nie je priateľ ako priateľ Deti nie sú iný „živočíšny druh“ ako dospelí, to je fakt. Ale mať dospelého priateľa a mať za priateľa dieťa, nie je to isté.
Rozdiel medzi priateľstvom s dospelou osobou a dieťaťom je ten, že v priateľskom vzťahu je každý zodpovedný za seba, zodpovednosť je podelená.
Ale dieťa nemôže byť zodpovedné za vzťah s dospelým. Zodpovedným je rodič. Čím menšie dieťa, tým väčšia zodpovednosť.
Najlepšia priateľka, žiadna matka Rodinný terapeut a klinický psychológ Stephan Poulter vo svojej knihe The Mother Factor opísal 5 typov matiek, medzi inými aj „matku najlepšiu priateľku,“ takto:
„Rada sa správa k deťom ako k rovnocenným, chce mať s nimi vzťah ako s blízkymi priateľmi, no v skutočnosti sa zbavuje zodpovednosti pri výchove a určovaní hraníc. Pri takomto prístupe dieťa nemá matku. V detstve musí častokrát prevziať vedenie a zodpovednosť ako dospelá osoba .“
Pasca kamarátskeho vzťahu Byť za každú cenu s dieťaťom kamarát môže tiež znamenať, že padnete do pasce a stávate sa otrokom svojho dieťaťa. Staráte sa len o to, aby bolo dieťa spokojné a stále šťastné.
Psychologička Pavla Koucká píše: „Silný rodič sa nesnaží byť so svojim dieťaťom kamarát. Nerobí mu problém vymedziť hranice. Dokáže zniesť nespokojnosť dieťaťa. Nezrúti sa z toho, keď sa na neho dieťa hnevá. Zostane mu oporou .“
Prečo by sa teda rodič nemal “kamarátiť” s dieťaťom? Lebo deti nepotrebujú priateľstvo s rodičmi, potrebujú ich láskyplné vedenie.
Loading...