Sedemročný chlapec vrieska a trhá sa matke z náručia uprostred nákupného centra. To je ale rozmaznané decko, nevie sa správať, ako ho to vychovali….pomyslia si mnohí okoloidúci.
Pritom ale môže ísť o autistu, ktorého svet je úplne iný, ako náš.
Foto: ingimage.com Šuchotanie tašiek, padnuté mince, lesklé balóny, dvere na fotobunku, meniace sa reklamy na pútačoch – veci, ktoré si bežne vôbec nevšimneme.
Deti s autistickou poruchou sa však fokusujú práve na tieto drobnosti. V prostredí, kde je príliš veľa podnetov, ktoré nepoznajú, sú nesmierne stresovaní.
Dostávajú totiž príliš veľa informácií naraz, ktoré nedokážu spracovať. Vtedy nastupuje úniková reakcia ako útek či krik.
Vo videu si videnie a vnímanie autistického dieťaťa v prostredí obchodu môžete vyskúšať na vlastnej koži. Nič príjemné, však?
VIDEO Terapia symbolmi “Všetky bežné zvuky vníma autistické dieťa omnoho intenzívnejšie,” hovorí Erika Tichá, riaditeľka Centra včasnej intervencie v Bratislave.
Tieto deti vyrušujú práve detaily – dieťa sa zapozerá na uzáver na kabelke, rozviazanú šnúrku, pozornosť venuje zapínaniu a vypínaniu svetla. Pokiaľ je toho veľa naraz, prichádza kríza.
“Autistické dieťa pri pretlaku hľadá spôsob, ako sa s tým obrovským množstvom podnetov vyrovnať. Nie je to však v jeho moci a nedokáže ďalej fungovať. Končí to väčšinou so zapchávaním uší, krikom, alebo hodením sa o zem,” opisuje Erika Tichá.
Autizmus ako taký sa liečiť nedá – dá sa do značnej miery však korigovať istý druh správania a naučiť autistu tým návykom, ktoré nevyhnutne potrebuje do normálneho života.
Centrá včasnej intervencie sú práve miestom, kde odborníci učia rodičov rozumieť vlastným deťom, ktoré majú fyzický či mentálny hendikep.
Situácie z bežného, denného života (návšteva obchodu je len jedna z mnohých) sa dajú s rodičmi a dieťaťom nacvičiť prostredníctvom terapií.
Loading...