Nič, čo by sa vás týkalo. Možno by ste boli prekvapení. Je toľko detí, ktoré zažívajú šikanu na škole, a doma o tom nik ani len netuší.
Navonok je všetko v poriadku, no sú náznaky, ktoré hovoria, že treba spozornieť. Podľa dostupných údajov je celková miera šikany v Európe 25%. Každý štvrtý Európan sa stretol s istou formou šikanovania. Zdá sa vám to veľa? Toto číslo je stále podpriemerné v porovnaní so zvyškom sveta.
Prejavy šikany sú nepatrné i zjavné Nie je to záležitosť, ktorá sa vyrieši zo dňa na deň. Obete šikany si nesú tento zážitok so sebou často celý život. V škole sa môže v dôsledku šikany zhoršiť ich prospech, vzťahy so spolužiakmi, obeť stratí kamarátov, i dôveru v učiteľov a ľudí celkovo. Dieťa začne chorľavieť, mať psychosomatické problémy, prestane jesť alebo začne chodiť poza školu. V horších prípadoch môže šikanovanie viesť k depresiám, alkoholu či drogám, i k tým najhorším definitívnym koncom.
Fyzická šikana Fyzická šikana to sú bitky, kopance, strkanie, či ťahanie za vlasy. Je toho dosť a opakuje sa to pravidelne. Dieťa, ktoré sa stane obeťou akejkoľvek šikany to navonok zo strachu najprv môže skrývať i pred svojimi blízkymi. Nevie čo robiť, nevidí východisko a hanbí sa aj bojí. Pretože agresor často nešetrí vyhrážkami a zastrašovaním aby chránil seba a svoje konanie. Fyzická šikana je zjavná. Ak si na tele svojho dieťaťa všimnete drobné modriny, či ranky, prípadne roztrhaný rukáv na tričku a podobne, mali by ste spozornieť. To všetko môžu byť prejavy fyzického násilia na vašom dieťati.
Psychická šikana Na Slovensku prevláda psychická šikana. Ide o zastrašovanie, ponižovanie či, slovné útoky, ohováranie, či cielenú ignoranciu, vysmievanie, manipuláciu kolektívu proti obeti, prenasledovanie. Modriny a jazvy na tele sa zahoja a neostane po nich ani zmienky. No tie na duši, hoci ich nevidno, bývajú hlboké aj mnoho rokov po tom, ako sa vryli do malého človeka. Dieťa si prestane veriť a cíti sa menejcenné, nedôležité. Škola mu spôsobuje stres, ktorý sa môže prejavovať aj na fyzickej úrovni napríklad bolesťami žalúdka, či hlavy. Zámienku k psychickej šikane si agresor nájde rýchlo. Niekedy stačilo, že dieťa bolo jediné z triedy, ktoré nosilo okuliare. Dnes sú už okuliare bežné, nosí ich veľa detí, ale dôvody na šikanu nepominuli. Nový účes, tričko, ktoré sa niekomu znepáči, spúšťačom môže byť prakticky čokoľvek.
Kyberšikana Novodobý druh šikanovania, ktorý sa rozšíril tak rýchlo, ako pripojenie na internet. Pod rúškom anonymity sú agresori ešte agresívnejší a preto je tento druh šikanovania veľmi nebezpečný. Predovšetkým pre deti, ktoré často v naivnej predstave poskytnú druhej strane obrazovky o sebe viac informácií ako by mali. Cez internet je ľahké dieťa zmanipulovať a potom sa mu vyhrážať a zastrašovať ho. Do istého veku je preto úplne ospravedlniteľné a priam na mieste kontrolovať dieťaťu obsah, ktorý si na internete prezerá. Berte to tak, že ho chránite. Túto skúsenosť naozaj nepotrebuje.
Všímajte si svoje deti. I nepatrné zmeny v správaní môžu signalizovať, že sa deje čosi naozaj veľké. Hovorte s nimi otvorene a posmeľte ich. Cesta z tohto pekla je dlhá a náročná, ale nenechávajte ich aby ňou prechádzali sami. Hovorte s učiteľmi i s agresorom a jeho rodičmi, navštívte psychológa a pýtajte si odborné rady a pomoc.
Loading...