Čo ste nám prezradili o zubnej hygiene vo vašej rodine

redakcia 0

V našej októbrovej ankete sme Vám položili zopár otázok na telo, alebo presnejšie – na zuby. Zaujímali nás zúbky tých najmenších členov Vašej rodiny.

Anketu sme nazvali priliehavo – Spytovanie svedomia. Zaujímalo nás, ako vážne to u Vás doma myslíte s umývaním zubov.

Toto všetko ste nám o svojich zúbkových návykoch prezradili. Ste zvedaví? (odpovedalo 412 respondentov)

Veľa rodičov prehliada prvý zúbok

Viac ako 40 % rodičov sa priznalo, že sa so zubnou hygienou dieťaťa neponáhľa. Nevyhrnú si rukávy, keď sa bábätku prereže prvý zúbok.

No viac ako polovička rodičov je edukovaných a vyčkáva s pripravenou zubnou kefkou na moment prerezania prvej jednotky.

V spánku si umýva zúbky len málokto

Začiatky sú dôležité, i keď ťažké. Niekedy balansujeme na hrane svojich možností. To platí najmä, keď sú deti naozaj malé.

Z našej ankety vyplynulo, že drvivá väčšina mám (viac ako 80 %) nečistí dieťatku zuby po poslednom večernom dojčení. Tieto čísla vlastne neprekvapili, nakoľko najmenšie bábätká zvyknú pri dojčení zaspávať a budiť ich znova na umytie zúbkov by bolo tristné. Niečo podobné ako dráždiť hada bosou nohou.

Na druhej strane, máme tu takmer 20 % rodičov, ktorí statočne čelia tejto výzve a po umytí zúbkov už žiadne mliečko z maminej banky neposkytujú. Týmto úprimne blahoželáme.

Dve minúty si čistia zuby, aj to len keď sú pri deťoch rodičia?

Tridsať percent detí si neumýva zuby pravidelne ráno a večer. No ak už prevádzkujú zubnú hygienu, zvyčajne pri tom strávia aspoň dve minúty.

17 percent detí to zvláda hrdinsky ešte dlhšie. Môžeme si domýšľať, či ich to baví alebo či sa do času umývania zubov počíta aj hra so zubnou pastou po umývadle, či zrkadle. Ale verme teda, že si tie zúbky naozaj umývajú.

40 % úprimných detí odpadne ešte pred tým, ako uplynú dve minúty a boj s kefkou vzdajú.

Toto číslo zhruba korešponduje aj s percentom detí, ktoré si umývajú zuby samé. Ak budeme pri nich stáť, je väčší predpoklad, že to bude mať ten správny efekt.

 

Kedy im zveríme do rúk zubnú kefku?

Otázku, kedy by si malo dieťa začať umývať zuby samo, či už s dopomocou rodiča alebo bez, riešia rodičia rôzne.

  • viac ako 23 % detí dostane do ruky kefku po prvých narodeninách.
  • najviac sa k tomu odhodláme, keď majú 2 roky (25 %).
  • v troch rokoch si začne čistiť zuby samé 15 % detí.
  • v štyroch rokoch o niečo menej (14 %).
  • a neskôr dostane túto výsadu aj zvyšných 20 % detí.

No nenecháme ich len tak napospas. Viac ako 84 % rodičov asistuje deťom pri umývaní zúbkov a zuby im dočisťuje.

Lenže zaujímavé je aj iné číslo: 66 % detí nepozná ústnu vodu, zubnú niť, či medzizubné kefky.

Držíme sa manuálnych kefiek

83 % detí si čistí zúbky manuálnou kefkou. Pri elektrických zubných kefkách je to pol na pol: buď používajú deti elektrickú rotačnú kefku, druhá polovička zase elektrickú sonickú kefku, z čoho vyplýva, že pomaly, ale isto sa u nás táto novinka udomácňuje.

Pri sonických zubných kefkách štetinky po zúbkoch vibrujú rýchlo a účinne. Stačia dve minúty čistenia a sme tam, kde obyčajná manuálna kefka možno po štvrť hodine, aj to za predpokladu, že sa zuby čistia správne. To by mohla byť cesta pre tých, ktorí pri čistení zubov dlho nevydržia.

Každé druhé dieťa má zubný kaz. Sladkostí sa vzdať nevedia

Viac ako 80 percent rodičov chodí s deťmi pravidelne na preventívne prehliadky k zubárovi. Nemali by sme to rozhodne podceňovať. Zubný kaz má takmer každé druhé dieťa (44,9 %).

Nie je to však len o čistení zúbkov, ale vôbec o životospráve. Takmer tri štvrtiny detí dostane aspoň jednu sladkosť za deň. A takmer polovička detí pije denne sladené čaje a malinovky.

Zábava pol na pol

Či si to deti pri umývaní zubov užívajú, je otázka. Polovička rodičov tvrdí, že áno, polovička to za zábavu nepovažuje.

Podobne to platí aj pre spoločné umývanie zubov, len teda, z našej ankety vyplynulo, že viac rodín je tých, ktoré si zuby neumývajú spoločne (55 %) a nerobia z toho večerný rodinný rituál. Škoda. Možno by tej zábavy mohlo byť viac!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...