Záťaž pri intenzívnom cvičení 3-krát do týždňa po dobu jedného roka u bezdetných žien je porovnateľná so záťažou počas tehotenstva a pôrodu.
K rizikovým športom patria také, ktoré obsahujú skoky, napr. na trampolíne, alebo silové cvičenia – napr. fitness, cross-fit a pod.
Cvičenie s vysokou intenzitou fyzickej aktivity môže byť aj u 20-ročných žien rizikovým faktorom.
Fyzioterapeutka PhDr. Magdaléna Hagovská, PhD., Cert. MDT, vysvetľuje:
„ Cvičenie s vysokou mierou fyzickej aktivity predstavuje nadmerný tlak na svaly panvového dna, ktoré sú extrémne napínané a následne dochádza k ich oslabeniu. Zvyšuje sa riziko vzniku úniku moču. V rámci výskumu sme mierne ťažkosti s únikom moču zaznamenali u 72 (14,3%) športovkýň z celkového počtu 503 športovkýň, s priemerným vekom 21,14 roka. Každá 7. športovkyňa v sledovanom súbore udala ťažkosti s únikom moču počas vykonávania vysokej intenzity športovej aktivity. Športovkyne tiež nie sú informované, že existuje vzťah medzi zvýšenou fyzickou aktivitou a únikom moču.“
Pozor na silové cvičenia a skoky Dr. Hagovská a spolupracovníci tiež zistili, že športovkyne, s odmeranou vysokou intenzitou fyzickej námahy majú až 2,5 násobne väčšiu šancu dostať inkontinenciu moču, v porovnaní s nešportovkyňami.
Je dokázané, že intenzívna fyzická aktivita vykonávaná 3-krát do týždňa po dobu jedného roka u bezdetných žien je porovnateľná so záťažou počas tehotenstva a pôrodu. K rizikovým športom patria také, ktoré obsahujú skoky, napr. na trampolíne, alebo silové cvičenia – napr. fitness, cross-fit a pod.
Vyššie percento inkontinencie je u atlétok, basketbalistiek a volejbalistiek. Ženy, ktoré vykonávajú tréning s vysokou intenzitou fyzickej aktivity, by mali po každej hodine tréningu uskutočniť 5 – 10 sťahov panvového dna, aby maximálne a rýchlo stiahli svaly panvového dna počas výskokov.
„Kľúčom je robiť cvičenie správne. Až 30 % žien robí kontrakcie nesprávne. Následkom môže byť žiadny efekt cvičenia alebo zhoršenie príznakov. V prípade pochybností vyhľadajte odbornú pomoc špecializovaného fyzioterapeuta,“ odporúča Dr. Hagovská.
Cvičte kegelove cviky správne: Cvik 1: Poloha: Ľah na chrbte, dolné končatiny pokrčené v bedrovom a kolennom kĺbe na šírku panvy. Horné končatiny sú položené voľne vedľa tela. Hlava leží v rovine, oči máme zavreté.
Cvik: Precítenie – vizualizácia svalov panvového dna. Pri nádychu sú svaly uvoľnené, pri výdychu sťahujeme maximálne svaly panvového dna (akoby sme chceli zastaviť močenie), s výdržou 5 – 10 sekúnd. Brušné a sedacie svaly sú relaxované. Opakujeme 5 – 10 krát.
Cvik 2: Poloha: Ľah na bruchu, horné končatiny položené pod čelom, dolné končatiny vystreté v bedrovom a kolennom kĺbe.
Cvik: pri nádychu sú svaly uvoľnené, pri výdychu sťahujeme svaly panvového dna maximálnou silou, s výdržou 5- 10 sekúnd. Nasleduje relaxácia 10 sekúnd. Brušné a sedacie svaly sú uvoľnené. Opakujeme 5 – 10 krát.
Cvik 3: Poloha: Ľah na chrbte, dolné končatiny vystreté na šírku panvy, horné končatiny sú položené voľne vedľa tela. Hlava v rovine.
Cvik 1: Pri nádychu sú svaly uvoľnené, počas výdychu maximálne sťahujeme svaly panvového dna s výdržou 5 – 10 sekúnd. Sedacie a brušné svaly sú uvoľnené. Relaxácia po každej kontrakcií svalov po dobu 10 sekúnd. Opakovanie cviku 10 – 15 krát.
Cvik 2: poloha rovnaká ako cvik 1, následne napíname svaly panvového dna rýchlo v jednosekundových intervaloch ( stiahnuť – povoliť).Počet opakovaní 5 – 10 krát, pri voľnom dýchaní.
Cvik 4: Poloha: kľak na kolenách, opora o vystreté horné končatiny. Hlava v úrovni trupu, pohľad očí smeruje na podložku.
Cvik: pri nádychu sú svaly uvoľnené, počas výdychu maximálne sťahujeme svaly panvového dna s maximálnou výdržou 5 – 10 sekúnd, zároveň dvíhame hornú končatinu a opačnú dolnú končatinu do dĺžky. Relaxácia svalov panvového dna 10 sekúnd. Opakovanie cviku 5 – 10 krát.
Cvik 5: Poloha: sed na lopte alebo na okraji stoličky. Dolné končatiny mierne rozkročené, ruky na stehnách. Dbáme na správne držanie tela.
Cvik 1: počas nádychu sú svaly uvoľnené, pri výdychu sťahujeme svaly panvového dna maximálnou silou s výdržou 5 – 10 sekúnd. Relaxácia svalov po dobu 10 sekúnd. Cvik opakujeme 10 – 15 krát.
Cvik 2: poloha rovnaká ako pri cviku 1. Následne sťahujeme a uvoľňuje svaly panvového dna v rýchlych kontrakciách ( stiahnuť – povoliť) počas voľného dýchania. Opakujeme 5 – 10 krát.
Cvik 6: Poloha: stoj vzpriamený, dolné končatiny prekrížené, horné končatiny voľne vedľa tela.
Cvik: počas nádychu sú svaly uvoľnené, počas výdychu sťahujeme svaly panvového dna maximalnou silou s výdržou 5 – 10 sekúnd. Nasleduje uvoľnenie svalov na 10 sekúnd. Cvik opakujeme 10 – 15 krát.
Cvik 7: Poloha: stoj vzpriamený, dolné končatiny na šírku panvy, horné končatiny voľne pri tele.
Cvik 1: Počas výdychu svaly panvového dna sťahujeme maximálnou silou s výdržou 5 – 10 sekúnd. Nasleduje uvoľnenie svalov na dobu 10 sekúnd. Cvik opakujeme 10 – 15 krát.
Cvik 2 : poloha rovnaká ako pri cviku 1, následne napíname svaly panvového dna rýchlo, v jednosekundových intervaloch ( stiahnuť – povoliť),pri voľnom dýchaní. Opakujeme 5 – 10 krát.
Počúvajme signály svojho tela Inkontinencia sa môže vyskytnúť u všetkých vekových kategórií a nepodceňujme ju. „So svojim telom žijeme od narodenia a poznáme ho lepšie, ako ktokoľvek iný. Počúvajme jeho signály. Únik moču je jedným z nich. Hovorí nám, že máme oslabené svaly panvového dna alebo zápal močových ciest. Lekár nám môže poradiť, pomôcť. Je potrebné si uvedomiť, že iba vďaka našej aktivite, správnej diéte a vhodnému cvičeniu, vieme únik moču vyriešiť. Veci sú v našich rukách,“
vyzdvihuje posolstvo predsdníčka združenia InkoFórum M. Laščeková.
K dispozícii je DVD s cvikmi zameranými na precvičovanie panvového dna, ktoré si môžete vyžiadať zdarma na www.moliklub.sk .
Loading...
necvičim, nemam na to odhodlanie, ale chodim behat a skáček s detmi na trampoške, ktoru sme povodne kupili detom, ale mne sa tak zapačila, že s nimi skáčem i ja