Poznáme to všetci, odrazu sa prudko cítime prudké stiahnutie v hrudnom koši a zrazu sa rozkašleme, niekedy sa až nevieme zastaviť. Keď nám zabehne, je to reflex. Niekedy je to reakcia na dym, suchý vzduch či iné podráždenie zvonka. Ale niekedy je to neklamný príznak, že sa nás chytá choroba.
Lekári rozlišujú dve základné podoby kašľa.
Suchý a produktívny.
Suchý dráždivý kašeľ sa vyznačuje výraznými až kŕčovitými záchvatmi únavného kašľa. Telo nevykašliava prakticky žiadny hlien. Tento druh kašľa môže vyvolávať napríklad cigaretový dym, prach, rôzne plynové alebo chemické výpary.
Suchý dráždivý kašeľ sa vyskytuje aj v prvých dňoch bežného prechladnutia, alebo počínajúceho infektu. Produktívny kašeľ je charakteristický výraznou tvorbou hlienu rôzneho charakteru. Pri tomto druhu kašľa ide o obranný reflex tela, ktorý má pomôcť pri odstraňovaní choroboplodných zárodkov a hlienu z dýchacích ciest.
Zastaviť? Podporiť?
Zabraňovať telu, aby kašľalo, nie je práve najlepší prístup v prípade produktívneho kašľa. Pokiaľ máme záchvaty suchého, dráždivého kašľa prakticky bez hlienu, potom je na mieste naša snaha kašeľ zastaviť. Na to existujú lieky, tzv. antitusiká. Vo všeobecnosti tlmia kašel tak, že ovplyvňujú centrum pre kašeľ v mozgu. Mali by sa dávať len na predpis, pretože utlmenie kašľa môže viesť k hromadeniu hlienu a navyše obsahujú látky utlmujúce dýchacie centrum a môžu viesť k vytvoreniu návyku. Mali by sa podávať len na odporúčanie lekára a krátkodobo.
Iná situácia je s liekmi, ktoré podporujú vykašliavanie, teda uvoľňovanie hlienu. Tieto lieky, odborne expektoranciá, uľahčujú vykašlievanie viacerými mechanizmami, znižujú viskozitu hlienu, teda je redší a ľahšie sa uvoľňuje a aktivujú motorické funkcie dýchacích ciest. Mnohé z nich sú vyrobené z extraktov rastlín a pri ich použití môžeme hovoriť o fytoterapii – liečbe pomocou liečivých rastlín.
My na kasel pouzivame maximalne nejake prirodne ” vykasliavace”, nikdy nepouzivam ani pre seba ani pre deti vsetky tie propagovane chemie. Par rokov sme to sice na ” odporucanie lekara” robili, ale potom som zistila, ze aj tak nepomozu. U nas doma klasicke Kalciovy sirup a Hedelix, alebo ine prirodnikum.
Ja mam pocit, ze synovi a ani mne pri suchom dusivom kasli nezabera ani prirodna liecba, ani kupovane sirupy. Musi to len prejst 🙁
Mne na kašel pomáha vždy stopkašel sirup, je čisto na prírodnej báze a pomáha aj na suchý aj na vlhký kašel. Odporúčam skúsiť, je lacný tak určite neoľutujete