Pätoro zaujímavostí o vode

Natália Horváthová 3

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako veľmi je voda v našom živote dôležitá? Nielen v období sucha a vysokých teplôt, ktoré sme zažili v auguste, ale doslova každý deň.

Čo vôbec o vode vieme?

 Voda v %

Ľudské telo je tvorené až zo 60% vody. Pri poklese 10% vody z tela hrozí úpal, halucinácie a prehratie organizmu. Pri 20% poklese je tu už smrteľné riziko. Zhruba 40 – 50 % cody z tela vylučujeme cez kožu a pľúca, 50 % močom a 3 – 10 % stolicou. 20% vody prijímame z jedla, zvyšných 80% z tekutín. Napríklad chlieb obsahuje 35% vody, med 20%, káva 5%, mlieko 87% a vajcia 75%. 

Váš deň by mal začať pohárom pramenitej vody s citrónom 

Pitie teplej vody s citrónom ráno môže napomáhať a predchádzať rôznym zdravotným problémom ako bolesť hlavy, problémy so srdcom, obezita, zápcha apod. Cistrón pomáha k odkysleniu žalúdka, posilňuje imunitu, pomáha dobrému tráveniu. 

Nepite však vodu studenú a to nie len ráno, ale ani počas jedenia. Chlad spomaľuje tráviaci proces a stužuje tuky z mastných jedál, ktoré keď zareagujú so žalúdočnou kyslinou, tak sa rýchlejšie presúvajú do čriev. Zle strávené tuky majú negatívny vplyv na zdravie. Ak pijete vodu z kohútika, nechajte ju cez noc odstáť, aby z nej vyprchal chlór. Ideálnym riešením je pitie pramenitej vody, ktorá je voda „živá“ a nezaťažovaná žiadnymi úpravami. 

Prečo deti potrebujú viac vody ako dospelí? 

Vodu by ste mali piť priebežne a nečakať na pocit smädu. Sucho v ústach, tmavý moč, pocit nekľudu, zhoršené sústredenie sa, nervozita, to všetko sú príznaky nedostatku vody. Dospelý človek by mal denne vypiť 20 – 40 ml tekutín na 1 kg váhy, čo je približne 2 – 3 l denne.

Potreba tekutín je však veľmi individuálna a je závislá od rôznych faktorov napríklad zdravotný stav, vek, pohlavie, telesná aktivita atď. U detí sú však hodnoty iné. Voda tvorí u novorodenca až 80% telesnej hmotnosti. Látková premena u dieťaťa prebieha rýchlejšie, o to dôležitejšie je teda pravidelný prísun tekutín. 

Väčšina vody, ktorú pijeme, je nejako upravovaná 

Že je voda z verejných zdrojov,  ktorú bežne používame na pitie a varenie, technicky a chemicky rôzne upravovaná, aby vyhovovala náročným zdravotným a hygienickým normám, asi všetci tušíme.

Pre mnohých však môže byť prekvapivá informácia, že sa nejaká technologická úprava, filtrácia či ožarovanie UV žiarením týka i rady balených vôd. A to nielen tých, ktoré sú najskôr čerpané z verejných zdrojov, ale i veľa minerálok alebo pramenitých vôd z podzemných zdrojov. Dôvodom je snaha vyhovieť prísnym kritériám a limitom stanovujúce obsah dusičnanov a organických látok.

Vodu si stále nedokážeme vážiť

Vodu si treba oveľa viac vážiť. V celom západnom svete ju berieme ako samozrejmosť, stačí predsa len otočiť kohútik. Pritom viac ako polovica svetových riek je znečistená. Dôsledky tohto znečistenia sú zmeny chemického zloženia vody, biologických a fyzikálnych vlastností a negatívny dopad na ľudský organizmus.

Intenzívna lodná doprava, znečisťovanie vôd a rybolov má za následky vyhynutie rýb. Príkladom môže byť i vzácny druh čínskeho riečneho delfína, ktorého domovom bola Žltá rieka. Odhaduje sa, že sa v rieke objavil pred 20 miliónmi rokmi. Dnes ho v rieke už len ťažko zazriete. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Voda z verejných zdrojov a potrubí je síce chemicky upravovaná, ale to neznamená, že výsledkom je čistá voda… vezmite si už len to množstvo chlóru, ktoré je do vody pridávané a nečistoty, ktoré sa v starých potrubiach za desaťročia uložili…

Pridaj komentár