Prečo rakovina krčka maternice na Slovensku stúpa

TS 3

Svetová zdravotnícka organizácia WHO odhaduje, že v roku 2025 umrie na Slovensku o 46 % viac žien nad 64 rokov a o 7% viac do 64 rokov na následky rakoviny krčka maternice v porovnaní so súčasným stavom. Z hľadiska prevencie sme na tom najhoršie spomedzi 34 krajín OECD.

Troch čísel o rakovine krčka maternice

Podľa údajov zo správy WHO/ICO (Information Centre on HPV and Cervical Cancer) žije na Slovensku približne 2,33 milióna žien vo veku 15 a viac rokov, ktoré sú ohrozené rakovinou krčka maternice (RKM). Každý rok ochorie približne 600 Sloveniek a vyše 200 podľahne. RKM je na Slovensku druhou najčastejšou u žien vo veku 15 až 44 rokov. Pre porovnanie – vo Fínsku či Švajčiarsku je až na siedmom mieste.

Na Slovensku máme najviac päťdesiatničiek v porovnaní s ostatnými krajinami sveta, ktoré trpia na RKM. WHO  odhaduje, že v roku 2025 bude u nás o 49 % viac chorých žien vo veku 65 rokov a viac. Pri súčasnej úmrtnosti sa odhaduje, že v roku 2025 umrie na Slovensku o 46 % viac žien nad 64 rokov a o 7 % viac do 64 rokov na následky RKM.

Rakovina krčka maternice spočiatku nebolí, ani nemá žiadne príznaky! Odhaliť ju dokáže jedine preventívna prehliadka a kvalitné cytologické vyšetrenie. Väčšina našich žien však prevenciu ignoruje a do ambulancie prichádza až vtedy, keď je neskoro,“ uviedol hlavný odborník MZ SR pre gynekológiu a pôrodníctvo Prof. MUDr. Miroslav Borovský, PhD. Až 80 % Sloveniek nechodí na preventívne cytologické prehliadky, čím sa v oblasti prevencie zaraďujeme na posledné miesto spomedzi 34 členských krajín OECD. Cytológia je pritom považovaná za najúčinnejšiu zbraň proti RKM.

Cytologické vyšetrenie

Na Slovensku má pritom každá žena k dispozícií dva typy cytologického vyšetrenia. Môže si vybrať medzi bežnou (konvenčnou) cytológiou, alebo najmodernejšou cytologickou metódou na svete, tzv. LBC, čiže Liquid-Based cytológiou. Tá je v porovnaní s bežnou cytológiou presnejšia a účinnejšie sa pomocou nej dajú vyhodnotiť predrakovinové bunkové zmeny. Navyše sa z jedného preparátu dajú vyšetriť aj iné ochorenia, a zároveň v prípade potreby je možné z tej istej vzorky realizovať ďalší odber na spresnenie diagnózy ochorenia,  čo bežná cytológia bez opakovanej návštevy pacientky u lekára neumožňuje.

LBC bola u nás zavedená presne pred 2 rokmi laboratóriami Medicyt a Cytolab. Za ostatné dva roky sa v týchto laboratóriách vykonalo vyše pol milióna cytológií, z toho 94 % bežných a 6 % LBC. Zachytilo sa 685 prípadov závažného stupňa predrakovinového ochorenia a 122 prípadov už zhubného nádoru krčka maternice. Najmladšie pacientky mali len 22 rokov. Lekári sa zhodujú, že pokiaľ by naše ženy pravidelne absolvovali cytológiu a využívali najmodernejšie metódy, ktorými LBC cytológia bezpochyby je, štatistiky by boli oveľa priaznivejšie. 

Na príčiny nelichotivého stavu výskytu zhubného ochorenia a dôležitosti cytológie upozorňuje nová celoslovenská osvetová kampaň „Zaslúžim si to najlepšie“. Všetky informácie sú na www.cytologia.sk. Kampaň apeluje na ženy, aby pravidelne chodili na cytologické prehliadky. Do 10.12.2012 prebieha v rámci kampane aj súťaž o 333 atraktívnych nohavičiek od www.saxana.sk a 333 najmodernejších vyšetrení typu LBC, ktoré ženu bezpečne ochránia pred RKM. Stačí sa iba zaregistrovať na www.cytologia.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Pri prehliadke raz za 3 roky co preplaca poistovna sa niet co cudovat . V susednom Rakusku su prehliadky odporucane kazdy pol rok asi tak

Pridaj komentár