Valí sa na nás epidémia chrípky?

MikSa (redakcia) 3

Aktuálne informácie vo výskyte chrípky na Slovensku si môžete vyhľadať v Epidemiologickom informačnom systéme verejného zdravotníctva EPIS a aktuálny stav chrípkových ochorení v Európe nájdete na EISS (European Influenza Surveillance Scheme). Na týchto stránkach sú aj informácie o legislatíve, o charakteristike a výskyte jednotlivých infekčných ochorení, o ich prevencii vrátane očkovania a o aktuálnych témach. Údaje o chrípke a jej výskyte sú analyzované na základe hlásenia zdravotníckych pracovníkov prvého kontaktu.  

Slovenskí epidemiológovia očakávajú ťažký rok

Vzhľadom na to, že slovenskí odborníci na epidemiológiu očakávajú v priebehu niekoľkých týždňov prvé ochorenia na chrípku aj na Slovensku, je podľa nich momentálne vhodné, aby sa ľudia náchylní na chrípku dali proti nej zaočkovať. Vytvorenie ochrany (protilátok) totiž po očkovaní trvá 10 – 14 dní. V lekárňach je momentálne dostatok očkovacích látok.  

Keďže slovenská populácia sa proti chrípke veľmi málo chráni, predpokladajú naši epidemiológovia asi 1200 zbytočných úmrtí v súvislosti s chrípkou v SR ročne. Jednou z foriem prevencie, okrem snahy o posilňovanie svojho imunitného systému konzumovaním zdravej stravy, ovocia a zeleniny, doplnené športovaním a zdravým životným štýlom, je aj očkovanie. Cena 1 dávky očkovacej látky je cca 250 Sk a plne ju hradí poisťovňa.

Minulá chrípková sezóna (2007) bola na Slovensku veľmi mierna, hlásených bolo 446 500 chorých osôb. Najvyššia chorobnosť je každoročne u detí do 14 rokov. 

Na svetovom zdravotnom zhromaždení v roku 2003 bola prijatá rezolúcia k prevencii a kontrole chrípky so snahou dosiahnuť zaočkovanosť rizikových skupín do roku 2010 na 75%. Rezolúciu SZO podporila Európska únia a jej členské štáty. Pre porovnanie v roku 2007 bola na Slovensku zaočkovanosť proti chrípke pomerne nízka – 12,6%.

Či máme všetci bežať na očkovanie je otázne

Otázka, či sa dať alebo nedať zaočkovať proti chrípke je z roka na rok medzi obyvateľstvom a aj odbornou verejnosťou spornejšia. Tvrdiť, že očkovanie je iba vec biznisu a zisku farmaceutických firiem predstavuje rovnaký extrém ako tvrdenia, že zaočkovať treba všetkých do radu čo najskôr už od najmenších detí až po dôchodcov. Iný extrém je tvrdiť, že očkovania sú úplne nezmyselné a ďalší, že bez očkovania proti chrípke jej určite podľahnete ako aj, že s očkovaním určite chrípku nechytíte. Žiaden extrém však podľa „zdravého“ uváženia nie je správny.  

Rizikové skupiny ale existujú

Existujú samozrejme rizikové skupiny ľudí náchylných na toto vírusové ochorenie, (dôchodcovia, deti od 6 mesiacov do 12 rokov, osoby žijúce v kolektívnych zariadeniach, osoby, ktoré sú liečené pre chronické choroby dýchacích ciest, srdcovo-cievneho aparátu, obličiek a močo-pohlavného systému, metabolické poruchy vrátane cukrovky, poruchy imunity vrátane AIDS, osoby po transplantácii orgánov, zdravotnícki pracovníci, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s pacientom ), pre ktorých je táto forma prevencie vhodná. Podľa epidemiológov zaočkovanie proti chrípke im pomáha predísť úmrtiu v súvislosti s chrípkou, ochoreniu chrípky s ťažkým priebehom a chráni iných ľudí pred chrípkou. 

Najčastnejšie príznaky chrípky

Najčastejšie príznaky chrípky sú: náhly začiatok ochorenia z plného zdravia a sprevádza ho zväčša vyššia horúčka, ktorá môže pretvrať 3-4 dni, veľmi úporná bolesť hlavy často za očami, výrazné a časté bolesti svalov, únava a slabosť, vyčerpanie, výrazný a častý kašeľ. Len niekedy sa môže pridružiť nádcha, kýchanie a bolesť hrdla. 

Antibiotiká nie sú na chrípku účinné

Európska iniciatíva v oblasti zdravia si stanovila za cieľ zvýšiť verejné povedomie o nevhodnom užívaní antibiotík. Antibiotiká nie sú účinné na ochorenia spôsobené vírusmi, vrátane chrípky. Vírusovým ochorenia treba predchádzať (napr.očkovaním, zdravou stravou), nevhodné alebo zbytočné užívanie antibiotík spôsobuje, že vznikajú baktérie, ktoré sú voči liečbe antibiotikami odolné (rezistentné). Vzniká riziko straty účinnosti antibiotík v prípade potreby liečby v budúcnosti.

Riaditeľka Európskeho centra prevencie a boja proti infekčným chorobám (ECDC), Zsuzsanna Jakab, hovorí: „Rezistencia na antibiotiká je jedným z najväčších ohrození verejného zdravia v Európskej únii. Ak budeme pokračovať v nevhodnom užívaní antibiotík, stratíme prostriedky liečby vážnych ochorení.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. A ako to je z ockovanim zeny pocas tehotenstva? Pocula som rozne nazory, od jednoznacne nie, po jednoznacne ano… Teraz dokonca v jednom casopise boli vymenovane rizikove skupiny a tehotne zeny boli na prvom mieste. Vraj by sa urcite mali zaockovat. Uz som z toho jelen.

Pridaj komentár