Hm, je ozaj veľa asociácií, a nie vždy úplne pozitívnych, ktoré sa nám spájajú s menštruáciou a vôbec menštruačným cyklom. A pritom, je to “len” jeden z mnohých cyklov, od ktorých závisí fungovanie nášho tela. A ktorý naozaj len veľmi málo poznáme.
Shutterstock
Menštruačný cyklus – jeden z mnohých
Ako menštruačný cyklus vplýva na naše fungovanie? Ak máš napríklad stres v práci, tvoje predmenštruačné symptómy môžu byť silnejšie ako obyčajne. Ak sa zle stravuješ, nemusíš dostať menštruáciu. Nemusíš mať energiu na cvičenie. A vôbec môže ti chýbať energia na čokoľvek, ktorú potom môžeš zaháňať jedlom. Sladkosťami.
Nemusí ťa však rozhodiť iba menštruačný cyklus. Existuje napríklad tzv. cirkadiánny rytmus (cyklus spánku a bdenia počas 24 hodín). Stačí, že sa zle vyspíš, alebo letíš lietadlom viacerými časovými pásmami. Ideš v lete na sever Európy a slnko svieti aj v noci. Cítiš sa grogy, unavene, podráždene, môžeš mať žalúdočné problémy. Ak sa ti takto rozhasí ktorýkoľvek cyklus, ovplyvňuje ťa to.
Prečítajte si aj:
Fyziológia menštruačného cyklu
Hormóny v našom tele fungujú ako príliv a odliv, každú vlnu strieda ďalšia, vysvetľuje Angie Marie v knihe Zladený cyklus .
Hneď ako dostaneš menštruáciu, hormóny ti klesnú na najnižšiu úroveň v cykle.
Len pár dní po tom, ako začneš menštruovať, prichádza na scénu FSH (folikulostimulačný hormón) – začína sa rast folikúl. Ako tak rastú, začnú uvoľňovať hormón estrogén . Jeho hladina narastá a vrcholí počas ovulácie a vtedy akoby si mala nabité baterky. Dobre sa cítiš, aj vyzeráš.
Po ovulácii nastane markantný pokles estrogénu a vedenie preberá flegmatický progesterón . Ak máš hladinu tohto hormónu v norme, vieš zachovať pokoj a rozvahu. Kolíše ti hladina progesterónu? Vitaj, PMS .
Prečítajte si aj:
Fázy menštruačného cyklu
Z biologického hľadiska pozostáva menštruačný cyklus z dvoch fáz rozdelených momentom ovulácie.
Folikulárna fáza začína menštruáciou a končí tesne pred ovuláciou.
Luteálna fáza začína v momente ovulácie a trvá do začiatku ďalšej menštruácie.
V praktickej rovine však môžeme rozdeliť celý cyklus do štyroch fáz:
menštruačná fáza – dni okolo menštruácie
folikulárna fáza – dni medzi koncom menštruácie až po dni prechádzajúce ovulácii
ovulačná fáza – dni okolo ovulácie
luteálna fáza – dni po období ovulácie až po ďalšiu menštruáciu
Prečítajte si aj:
Kedy mám ovuláciu
Každý deň cyklu má svoje číslo. 1. deň cyklu je prvý deň menštruácie. Myslí sa tým prvý deň riadneho krvácania, nie len špinenie.
Väčšina žien s pravidelným cyklom ovuluje medzi 12. až 16. dňom. Nie je však pravda, že všetky ženy ovulujú na 14. deň. Je to rovnaký mýtus ako to, že u každej ženy trvá menštruačný cyklus 28 dní.
Znaky toho, že pravdepodobne začínaš ovulovať:
sleduj svoju cervikálnu tekutinu – biely alebo priesvitný výtok, ktorý zbadáš na spodnej bielizni alebo v toalete. Ako sa ovulácia blíži, cervikálna tekutina sa zmení z hustého bieleho až lepkavého výtoku na priesvitný, ťahavý a tekutejší, ktorý často pripomína vaječný bielok. Po ovulácii opäť zhustne, je lepkavá a nepriesvitná, prestane sa podobať na bielok.
deň – dva môžeš mať mierne špinenie ružovej až červenej farby či cítiť bolesť.
môžeš mať zvýšenú hladinu energie, libida, cítiť sa sebavedomejšie, extrovertnejšie
ovulačný test – luteinizačný hormón ti pomôže odhaliť, že ovulácia sa blíži a progesterónové prúžky potvrdia, že ovulácia už nastala
Keď užívam hormonálnu antikoncepciu
HAK funguje tak, že potláča prirodzené hormóny a celý menštruačný cyklus s cieľom predísť ovulácii (vďaka ktorej môžeš otehotnieť). Nezažiješ teda hormonálnu horskú dráhu ako to býva “normálne.”
“Namiesto toho ti syntentické hormony zabezpečia “rovinku.” V týždni, keď sa HAK vynecháva, ti náhle prerušenie prísunu hormónov spôsobí “krvácanie z vynechania,” vysvetľuje Angie Marie.
Menštruačný cyklus ako 4 ročné obdobia
Angie Marie pripodobňuje menštruačný cyklus k 4 ročným obdobiam (zima je menštruačná fáza, jar je folikulárna fáza, leto ovulačná fáza jeseň luteálna fáza). Každá fáza sa prekrýva s “vnútorným obdobím,” ktoré podľa Angie Marie ovplyvňuje, ako rozmýšľaš, ako sa cítiš a čo robíš.
Podľa toho, v ktorej fáze menštruačného cyklu sa nachádzame, môžeme vyvažovať chvíle, keď ideme na plný plyn a keď nechávame život len tak plynúť. Správať sa však celý čas rovnako, prípadne očakávať od seba, že budeme mať celý mesiac rovnakú energiu a chuť do života, môže byť kontraproduktívne.
Menštruácia ako zima
Keď príde zima, na planéte sa zotmie, všetko sa stíši a spomalí. “Menštruačná fáza je časť cyklu, ktorá ti pripomína, že raz za čas máš spomaliť a oddýchnuť si. Občas treba zmierniť tempo,” píše Angie Marie.
V spoločnosti zameranej na výkon však od nás často očakávajú, že budeme na 100 % k dispozícii. Nátlak, aby sme podávali výkon ako vždy, plnili si povinnosti, je veľký. Ak to však pre seba nespravíme, môžeme prežívať zhoršené menštruačné symptómy alebo v období po menštruácii cítiť namiesto prívalu energie únavu a pocity vyhorenia.
“Otázkou nie je, čo počas menštruácie máš a čo nemáš robiť. Otázkou je: “Čo dnes naozaj potrebujem?” pýta sa Angie a dáva do pozornosti tieto tipy na starostlivosť o seba “v zime,” počas menštruácie:
vopred si v kalendári označ deň alebo dni blížiacej sa menštruácie, aby si vedela, kedy si naplánovať menej povinností
ak je to možné, vybav si v tieto dni prácu z domu
daj si pár dní pauzu od sociálnych sietí
porozmýšľaj, ktoré povinnosti môžeš vypustiť, keď sa im pár dní nebudeš venovať
porozmýšľaj, ktoré drobné maličkosti, ti môžu urobiť radosť (pozri si nový seriál, podcast, prečítaj knižku, choď von na obed…)
zapáľ si sviečky, zabaľ sa do deky, choď spať zavčasu
zostav si relaxačný playlist
Prečítajte si aj:
Loading...