Čo ešte získa žena navyše okrem predĺženej amenorey – popôrodnej neplodnosti a vyrovnanej psychiky, ktorá podľa výskumníkov vyplýva z radosti zo starostlivosti a vzťahu o maličké dieťa?
Ekologicky dojčiaca matka
nemá vďaka intenzívnemu satiu svojho dieťaťa problémy so sťahovaním maternice, čo je dôležité najmä pri zastavení krvácania po pôrode. Môže za to oxytocín, ktorý sa vylučuje práve dojčením. Dojčenie je tým faktorom, vďaka ktorému sa maternica dostáva skôr do pôvodného stavu a rýchlejšie sa zotaví, čo je pre každú mamu iba veľké plus. Vďaka skoro zhojenej maternici a pôrodným cestám sa žena cíti byť viac fit a pripravená lepšie zvládať záťaž materstva.
Tento istý oxytocín sa stará aj o vec, ktorú ženy „reklamujú“ po pôrode ako jednu z vážnych chýb: nedostatok chuti na intímny život. Práve dojčenie, ktoré spúšťa vylučovanie oxytocínu, sa zároveň stará aj o orgazmus ženy a tým tiež o plnohodnotný sexuálny život.
Keďže každé dojčenie predstavuje pre matku vysoký energetický výdaj, je dojčenie práve tým spôsobom – pri bežnej životospráve, ktorým žena prirodzene stráca kilogramy nabrané pri tehotenstve. Hovorí sa, a prax ekologicky dojčiacich žien to potvrdzuje, že tieto kilá navyše sa zvyknú stratiť do roka, čím žena často získa bez akejkoľvek námahy či cvičenia vo fitnescentre alebo doma pôvodnú, niekedy ešte aj štíhlejšiu postavu.
Ekologické dojčenie je dobré pre ženu aj vtedy, kedy už dávno zabudla, že dojčila. Vďaka dojčeniu sa totiž organizmus „naučí“ lepšie hospodáriť so zdrojmi vápnika a fosforu, čím nielen chráni kosti dojčiacej ženy, ale aj v období prechodu takéto ženy nemajú problémy s osteoporózou.
Je dokázané, že predĺžené dojčenie výrazne znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka a všeobecne ženských reprodukčných orgánov. Podľa amerických vedcov k tomu navyše ako bonus za dojčenie patrí znižovanie rizika vlastného infarktu, porážky alebo iných srdcovocievnych ochorení. Žena, ktorá ekologicky dojčí, sa nemusí obávať ani cukrovky, vysokého krvného tlaku a cholesterolu.
Kombinované alebo kultúrne dojčenie
Dojčenie, ktoré sa akokoľvek vymyká ekologickému spôsobu, je čo do dôsledkov pre organizmus ženy úplne porovnateľné s nedojčiacou matkou, ktorá svojmu dieťatku podáva stravu prostredníctvom fľaše.
Čiže: toto dojčenie prináša dobro len pre dieťa – teda dovtedy, kým sa tvorí mliečko jeho mame. Takto dojčiaca matka je ochudobnená o množstvo prirodzene naviazaných výhod, súvisiacich s ekologickým dojčením, ktoré boli „automaticky“ nastavené do jej organizmu ako bonus za intenzívne dojčenie.
Na dôvažok je vďaka nastúpenej plodnosti nútená používať chemickú antikoncepciu, ktorá napriek tvrdeniu gynekológov a farma firiem môže prinášať do jej organizmu a tiež tým aj do materského mlieka a do organizmu dieťaťa hormóny, čo by si iste neželala vzhľadom na nie celkom preskúmané dôsledky. Používanie antikoncepcie môže takejto žene obmedziť laktáciu a tiež pôsobiť abortívne – teda spôsobiť potrat v ranom štádiu tehotenstva. Napriek všetkým ubezpečeniam totiž aj pri užívaní takejto antikoncepcie v 33 – 66 cykloch zo 100 prichádza k ovulácii, čím je teda otvorená aj možnosť počatia.
Rozhodnúť sa pre dojčenie a jeho spôsob je teda aj pre mamu niečím viac, ako býva prezentované – rozhodnutie ale ostáva len a len na vás.
Foto: isifa.com
Len ste nejak nevysvetlili, co je toekologické dojčenie. Nejak som nepochopila rozdiel medzi tým a Vami nazvaným kulturnym dojcenim