4 dôvody, prečo deti v zime nechcú piť

Danica Polčíková 0

Poznáte to. V zimných mesiacoch automaticky siahame po vode akosi pomenej a na nedostatok tekutín nás často upozorní až nepríjemná bolesť hlavy či únava.

Ako by sme mohli očakávať od našich detí, že budú k pitnému režimu pristupovať zodpovednejšie? Ak si však dáte pozor na tieto situácie, naučíte piť nielen svoje potomstvo, ale možno i seba.

 

Znížený pocit smädu u detí nie je mýtus

 

Detský organizmus tvorí až z 85 percent voda, aj preto je oveľa náchylnejší na riziko dehydratácie. „Je veľmi dôležité uvedomiť si, že hoci v zime nepociťujeme smäd tak výrazne ako v letných mesiacoch, naše nároky na vodu neklesajú. Telo teda nepotrebuje menej tekutín, keď nás nesmädí“, hovorí pediatrička MUDr. Elena Prokopová a dodáva:

„Dieťaťu treba vodu pravidelne ponúkať, samo si ju nevie vypýtať, keďže rovnako ako napríklad starší ľudia patrí do rizikovej skupiny kvôli zníženému pocitu smädu.“ Výmena látok v detskom telíčku prebieha oveľa rýchlejšie než u nás dospelých, preto musí dieťa počas dňa rovnomerne prijímať tekutiny preň určené, a to pod neustálym dohľadom. Únava, plač, krik a nervozita – to sú najčastejšie varovné signály začínajúcej dehydratácie. Podávanie vody hoci aj po kvapkách poľahky dokáže v dostatočnom predstihu zabrániť zbytočným detským slzičkám.

Nároky na vodu sa v zime nemenia

 

Aj keď sa v zime celkovo potíme menej, viac vody zase strácame dýchaním a odparovaním vody pokožkou a sliznicami. Tie bývajú práve v tomto období vyschnutejšie a tým aj náchylnejšie na uchytenie sa rôznych baktérií a vírusov. Netreba tiež zabúdať, že detský organizmus má spravidla viac pohybu než je zvykom u dospelých jedincov a tento pomer sa nemení ani počas chladných mesiacov.

Preto potrebuje svoj príjem tekutín neustále dopĺňať. Podľa odporúčaní pani doktorky, ani v chladnejšom počasí nie je dôvod meniť bežné návyky v rámci pitného režimu a naďalej dieťaťu dávať vodu preň vhodnú, napríklad dojčenskú, a to v izbovej teplote okolo 20 – 25°C. Vychladené alebo naopak príliš horúce nápoje sú náporom na detský organizmus, ktorý sa môže s teplotnými rozdielmi horšie vyrovnávať.

Dospeláci nejdú príkladom

Ruku na srdce – ak by sme s pitným režimom nebojovali aj my, určite by to i našim najmenším išlo jednoduchšie. Deti radi opakujú činnosti, ktoré vidia robiť svojich rodičov. Prečo si teda nevstúpiť do svedomia a nenaučiť ich na pohár vody ku každému jedlu? Určite sa to oplatí. Dobré je tiež mať zdroj tekutín vždy so sebou a najlepšie v podobe, v ktorej sa môže dieťa „obslúžiť“ samé. O to viac sa mu dodržiavanie pitného režimu zapáči. 

Pijeme na zdravie a imunitu

Doktorka Prokopová zdôrazňuje aj podstatnú úlohu tekutín v boji s baktériami a vírusmi, ktoré sa práve v tomto období zvyknú prebúdzať a poriadne potrápiť mamičky aj ich deťúrence. Náš imunitný systém je počas zimy vystavený vysokej záťaži, pretože musí zvládať viac infektov naraz.

„Imunitu detí nestačí podporovať len vitamínmi a výživovými doplnkami. Dieťa musí dostatočne piť, aby sa jeho telo dokázalo zbavovať nevhodných látok“. Aj preto sú odporúčané práve dojčenské vody, ktoré neobsahujú dusičnany či zbytočne vysoké podiely minerálnych látok, zaťažujúce napríklad obličky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár