Jedlo je jedným z troch najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik zubného kazu. Vplyv výživy je dôležitý nielen po prerezaní zúbkov dieťatka (posteruptívny – lokálny účinok), ale aj počas zakladania a vývoja zubov (preeruptívny účinok).
Preto je veľmi dôležitá strava tehotnej a dojčiacej matky.
Nedostatočný príjem vitamínu D, fluóru, železa, bielkovín, tukov a vhodne volených cukrov spôsobuje poruchy mineralizácie, čo sa môže prejaviť zmenou tvrdosti a priepustnosti skloviny, a tým sa zvyšuje náchylnosť zuba na vznik kazu.
Pozor na cukry!
Posteruptívny – lokálny účinok stravy: najškodlivejšie sú nízkomolekulárne cukry- sacharóza, laktóza, fruktóza a glukóza. Dôležitý je nielen typ cukru, ale aj jeho forma, frekvencia jeho príjmu a čas podávania. Menej škodlivé sú cukry podávané v tekutinách ako cukry lepivé a pokiaľ ich prijímame spolu s hlavnými jedlami.
Tieto cukry sa nachádzajú nielen v sladkostiach, ako sú cukríky alebo čokoláda, no aj ovocných šťavách, ovocí, v ovocných a instantných čajoch, instantných kašiach. Čerstvé ovocie a šťavy obsahujú okrem cukrov aj kyseliny, ktoré môžu poškodzovať zubné tkanivá. Preto nedoporučujeme deťom prisládzať jedlo ani nápoje. Sladká chuť je pre dieťa veľmi príjemná, ľahko si na ňu zvykne a nesladené potom odmieta. Na pitie odporúčame nesladené nápoje a ak chceme dieťaťu dopriať sladkosti, urobme to po jedle. Po ich príjme by mala nasledovať ústna hygiena.
Vítaná sladkosť
Jedinou sladkosťou, ktorá je „vítaná“, je žuvačka bez cukru. Spôsobuje zvýšenú tvorbu slín, a tým rýchlejšie odplavovanie zvyškov potravín, rozpúšťanie cukrov a neutralizáciu kyselín.
Čo je dôležité?
Na záver možno povedať: je dôležité, čo naše deti jedia, ako často počas dňa jedia a či vždy po jedle nasleduje ústna hygiena.