Kôň ako doktor detí

0

Kone majú doslova vrodenú schopnosť uzdravovať. Viete, prečo to tak je a ako dokážu pomáhať chorým deťom? 

Boli sme sa pozrieť v obci Miloslavov pri Bratislave, kde nadšenci zo združenia Dr. Kôň vďaka grantu od Nadácie VÚB vytvorili jazdeckú trasu a organizujú tu hodiny špeciálnej terapie pre deti z blízkeho aj širšieho okolia.

Zdroj foto: archív združenia Dr. Kôň

Hipoterapia je metóda fyzioterapie pre dospelých a najmä deti s telesným, mentálnym alebo sociálnym postihnutím, ktorá využíva špecifický pohyb konského chrbta v kroku. „Tento pohyb sa prenáša cez panvu na trup človeka a simuluje striedavý pohybový vzor pri ľudskej chôdzi. Stimuly sa prenášajú do nervového systému, čo spracováva mozog ako novú informáciu, a tak vysiela reakciu do svalov,” vysvetlila nám Jozefína Jáchymová zo združenia Dr. Kôň – hipoterapia.

Idu tu pritom o viac než len fyzické cvičenie. „Kone cez hipoterapiu liečia, pomáhajú zlepšiť zdravotný stav, poruchy správania, psychiku. Pre ľudí s hendikepom je to tá najlepšia rehabilitácia a pre mnohých i jediný šport, do ktorého sa môžu aktívne zapojiť,” hovorí terapeutka.

Lepší život

Čas strávený s koňmi navyše pomáha deťom lepšie vnímať, chápať a mať bližšie k prírode. Deti sa tu učia o ne aj pravidelne starať. „Zábavnou formou sa dozvedia napríklad to, prečo spia kone postojačky, kto vymyslel sedlo, prečo nosia podkovy, ako vidia alebo počujú,” vysvetľuje odborníčka Jáchymová a dodáva, že pracujú so zvieratami, ktoré takto dostávajú druhú šancu byť užitočné a mať lepší život. „Ide o týrané či zanedbané kone, ale aj o tie, ktoré pre svojho majiteľa stratili význam a už nespĺňajú svoj primárny cieľ, či už na dostihoch alebo v inom jazdeckom športe.“ 

 

Pri koňoch aj štyri hodiny  

Svoju skúsenosť s hipoterapiou opísala aj mamička Lenka. „Moja dcéra chodí na hipoterapiu dva- až trikrát týždenne, má desať rokov a problémy s držaním tela, skoliózu a problémy s chôdzou. Na odporúčanie ortopéda cvičí na koni maximálne 15 minút, ale pri koníkoch býva aj tri či štyri hodiny, v sobotu aj dlhšie. Učí sa o nich, pomáha s čistením. Má tu kopu kamarátok. Ortopéd aj toto vníma pozitívne, finančne nás to veľmi nezaťažuje a dcéra sa nevie dočkať, keď jej cvičiteľ dovolí na koni klusať.”

Cestičky odvahy

Združenie Dr. Kôň môže realizovať hipoterapiu pre deti efektívnejšie aj vďaka grantom. S pomocou Nadácie VÚB sa takto podarilo premeniť nevyužívaný park v areáli jazdeckého klubu v Miloslavove na príjemnú záhradu s náučnou jazdeckou trasou s rôznymi stanovišťami. Terapeuti tak môžu zostaviť pre deti podľa ich zručností tzv. cestičky odvahy, ktoré absolvujú malí pacienti na chrbte koňa.

 

Šanca pre podobné nápady

Nadácia VÚB otvára piaty ročník programu Komunitné granty, cez ktorý podporila dobré riešenia v komunitách po celom Slovenska sumou už viac ako 430-tisíc eur. Viete o nejakých aktívnych občianskych združeniach, skupinách susedov, školách či obciach, ktorým chýbajú financie pre svoje verejnoprospešné komunitné projekty? Až 5 000 eur získa ďalších 24 nápadov, ktoré najlepšie preukážu svoje nadšenie pre pomoc druhým či zodpovednosť za ochranu životného prostredia a prírodného dedičstva. Projekty so žiadosťou o grant je možné zasielať do 31. októbra. Všetky info nájdete na www.nadaciavub.sk  

Ak vás možnosti hipoterapie zaujali, viac sa dočítate v rozhovore s Jozefínou Jáchymovou, ktorý poskytla online magazínu Nadácie VÚB SRDCOVKY

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár