Jedným zo spôsobov, ako môžte chrániť dieťa pred prechladnutím a nákazami v jesennom a zimnom období, v ktorom sa väčšinou zdržiavajú vo vykúrených miestnostiach so suchým vzduchom, je aj otužovanie náhlymi zmenami teploty .
V čom je fígeľ otužovania? Privykanie na náhle zmeny teploty bez ohrozenia zdravia zvyšuje pohotovosť krvných ciev rýchlo a pružne reagovať na pôsobenie chladu a vedie k lepšej ochrane pred infekciami z prechladnutia.
K otužovaniu patrí napríklad častý pobyt vonku, za každého počasia, studené alebo striedavé sprchy , plávanie , ako aj časté vetranie a spánok pri otvorenom okne . Pre zdravé deti je výborným spôsobom otužovania návšteva sauny . Dnes sa budeme venovať hlavne studenej sprche.
Denná sprcha studenou Základom otužovania je domáce otužovanie. Najlepšie je začať vlažnou vodou a postupne ju ochladzovať . Robíme to zásadne ráno . Studenou vodou sa môže dieťa sprchovať aj večer, no tým sa ranné sprchovanie nenahrádza, iba dopĺňa. Ráno sa treba sprchovať dlhšie ako večer.
So sprchovaním v studenej vode môžu začať už trojročné deti. Dieťaťu do 2 rokov sa vyslovene neodporúča otužovanie studenou sprchou. Pri sprchovaní je dôležité byť stále v pohybe, nestáť na jednom mieste. Sedavý kúpeľ v studenej vode sa neodporúča. Pod sprchou sa snažíme o dobrú náladu a duševnú pohodu, aby sme posilnili aj pevnú vôľu. Keď dieťa dosprchujeme, utrieme ho suchým uterákom.
Hlavu zásadne nemáčame , dávame pozor, aby sa nezamokrili vlasy. Otužujeme vždy celé telo ( okrem spomínanej hlavy), umývať len ruky, tvár alebo trup nie je účinné.Po dokonalom utretí robíme zahrievacie cviky a až potom sa podávame raňajky. Ak sme v časovej tiesni, ranné sprchovanie radšej vynecháme, sprchovať sa v zhone nie je dobré na psychiku.
Kúpeľ vo vani Ak dieťa kúpeme, nikdy nie vo vode , ktorá má viac ako 37 stupňov Celzia . Na záver vždy osprchujeme vlažnou až studenou vodou a potom utrieme do sucha.
Kúpeľ v horúcej vode narušuje výsledky otužovania a môže zapríčiniť prechladnutie. Sálavé teplo po kúpeli je prospešné.
Otužovanie vs. prechladnutia Ak prebieha otužovanie podľa týchto inštrukcií, imunitný systém výraznejšie posilujeme a asi po dvoch rokoch zaznamenáme nižší výskyt rôznych chorôb, hlavne prechladnutí, pričom aj ich priebeh je omnoho ľahší a rýchlejšie sa dieťa uzdravuje. Lieky proti horúčke a antibiotiká používame minimálne , pretože popri priaznivých účinkoch majú aj vedľajšie, pre organizmus nepriaznivé účinky. Studená voda nemá vedľajšie nepriaznivé účinky okrem subjektívne citlivejšieho vnímania ( nielen u detí – aaaa).
Biorytmus malého otužilca Otužilec spí pod ľahkou prikrývkou a chodí spať vždy v rovnakom čase . Snaží sa dodržiavať pravidelný biorytmus. Pri pobyte v uzavretej miestnosti sa odporúča často vetrať a spať pri otvorenom okne až do chladnej jesene. Optimálna teplota pre spánok je podľa rôznych zdrojov od 12 do 18 stupňov C, v detskej izbe či obývačke od 20 do 22 stupňov C. Aj trénovaný otužilec bez pohybu ľahšie prechladne.
A ešte piť, piť, piť Vstupnou bránou pre vírusy a baktérie, spôsobujúce ochorenia také typické pre zimné obdobie, sú sliznice horných dýchacích ciest. Aby lepšie odolávali náporu choroboplodných zárodkov, musia byť dostatočne vlhké. Preto je dôležité dodržiavanie pitného režimu . Vo vykúrenom suchom vzduchu sa sliznice rýchlejšie vysušujú, preto piť tekutiny dieťa potrebuje aj keď nepociťuje smäd.
Spracované podľa materiálov MUDr. Jozefa Makaia
Tajomstvá otužovania prezradil zasvätený v tomto VIDEU!
Loading...