Dcérka má 3 roky a chodí do škôlky a vždy prinesie nejaké soplíky či kašeľ, čo potom “odovzdá” svojmu 18 mesačnému bratovi. Ten jej ich po čase vráti, príp. ona zas niečo donesie. No, poviem vám, celý čas, čo bola minulý rok v škôlke, sme sa trápili…
Takéto problémiky poznáme asi všetci.
Čo však s nimi? Ako to riešia ostatní?
Spracovali sme teda vaše vzácne rady a skúsenosti, ktoré ste nám napísali.
Na čom sa zhodli rodičia, ktorí nám napísali:
- Snažíme sa v jesennom období dodávať väčšie množstvo vitamínov v podobe ovocia, či už je to v podobe ovocno-zeleninových štiav, celého ovocia, zeleniny, najčastejšie surové.
- Doma používame zvlhčovač vzduchu, prípadne si ráno symbolicky zacvičíme pri otvorenom okne. Chodíme cvičiť aj s bábätkami.
- Pravidelne vetráme, samozrejme, nerobíme účelovo prievan, ale pravidelne striedame miestnosti, kde máme dokorán otvorené okno, samozrejme, podľa počasia- ak je chladnejšie, otvárame iba vetračku a veľké okno otvárame pred spaním. Keď sa len dá, tak pri spinkaní máme stále otvorené okno.
- Veľa času trávime aj počas jesene a chladnejších dní vonku. Ratolesti vhodne obliekame, podnikáme pravidelne denne prechádzky do prírody, viac-menej do lesa, čo si myslíme, že tiež prospieva k otužovaniu dýchacích ciest. Snažíme sa obliekať vrstvovito, aby sa pri hraní deti nespotili a podporujeme činnosti ako bicyklovanie, futbal, zbieranie gaštanov či listov.
- Pravidelne chodíme do plavárne – máme radi vodu, tak hravou formou bez problémov strávime vo vode cca. 40 min. aj hodinu. Chodíme na baby plávanie, snažíme sa zdravo stravovať a žiť a v neposlednom rade sa snažíme byť aj čo najviac v kolektíve iných detičiek.
- Snažíme sa o sprchovanie sa radšej v menej ako viac teplej vode, utužuje organizmus. Malého sprchujem vlažnou vodou – vcelku to obľubuje. Sprchovanie zakončujeme vlažnou až studenou vodou s odôvodnením, že “teplá voda už došla, je čas ísť von z vane”. Zároveň týmto nenápadne otužujeme.
- Keďže naša škôlka nie je hneď pri dome, obe vozím každé ráno na bicykli, v podstate za každého počasia. Otužujem ich aj seba J
- Funguje aj obmedzenie nevhodnej stravy (sladkosti, údeniny, „rýchlovky“ – tzn. všelijaké instantné vymoženosti, priveľmi spracované, predpripravené a „zdlhotrvácnené“ potraviny).
- Pravidelne sa snažíme chodiť na hory, v lete našetríme na pobyt pri mori.
Čo preventívne nacvičujeme s bábätkami:
- Mám 18 mesačnú dcéru a od narodenia sa snažím, aby nebola citlivá na zmeny počasia. Vonku chodíme v každom počasí. Niekedy som stretla susedku, ktorá sa na mňa udivene pozerala, kam idem s tým malým dieťaťom v takej zime. Povedala som, že ak bude chodiť do školy, tak bude musieť aj v takej zime.
- V kúpeľni sme nikdy silnejšie nekúrili kvôli kúpaniu a nikdy ani neprechladla. Narodila sa v marci, keď končí vykurovacie obdobie, takže bola dosť zima, ale pekne to zvládla. V perinke bola 2 týždne, keďže sa jej tam nepáčilo, tak sme ju do nej nedávali.
- Samozrejme, každý deň jej dávam ovocie, zatiaľ len naše, v zime jablká, hrušky a banány, v lete na čo je práve čas. Som veľkým fanúšikom saunovania, tak sa teším, keď podrastie, aby sme mohli chodiť spolu. Myslím, že robím správne. Zatiaľ som jej nedávala žiadne vitamíny v tabletkách.
Aké máte overené receptíky:
- Zvlhčujeme vzduch, prípadne odparujeme Vincentku.
- Odporúčam aj probiotické mliečko.
- Okrem multivitamínových preparátov pijeme veľa čaju s medom.
- Konzumujeme množstvo ovocia a surovej zeleniny, obľubujú kyslú kapustu, surové zemiaky, jablká, čerstvé figy… , čokoľvek, čo deti v ich veku často odmietajú (3r., 5r.). Kedysi nás naša mama držala pri zdravej kondícii práve vďaka tejto zelenine a nebolo treba dopĺňať už nič.
- Väčším deťom dávam vitamín C mg denne a ročnej slečne posielam dávku 500 mg v materskom mlieku.
- V byte si každý večer zapaľujeme soľné lampy, ktoré vytvárajú krásne osvetlenie vhodné na čítanie veselých jesenných rozprávok
Keď sa už pliaga zakráda
- Keď sa rozvinie kašeľ bez horúčky, skúšame najprv po lyžičkách podávať cibuľový sirup, ktorý vyrábame z cibuľovej šťavy, medu a šťavy z citróna.
- Používame prírodný sprej Vincentku.
- Ak sú trochu “chytení”, dostanú teplý kúpeľ s kvapkami eukalyptového oleja.
- Keď ich začína bolieť hrdlo, dávame propolis do čaju.
- Pri prvých príznakoch soplíka sa mi osvedčila inhalácia Vincentky/momentálne dostať v lekárni aj koncentrát Vincentka/-spravíme si stan so super parou a snažíme sa v ňom aspoň 10 minút vydržať. Osvedčilo sa mi aj striekanie Vincentky do nosa, používam prázdny obal na striekanie.
- Pijeme čajík z medovky alebo mäty osladený troškou medu.
Posledných pár rokov sme vôbec neboli chorí. Žiadna chrípka ani angína. Používame prírodné antibiotikum z čínskej prírodnej receptúry.
Aké liečiky najčastejšie skúšate: V zime Imunoglucan – Junior. Výťažky z hlivy ustricovej + vit.C. Echinaceový sirupček – podporuje imunitu, je vhodný už aj pre šesťmesačné bábätká, homeopatikum Oscillococcinum – každý týždeň pol globule, prevencia proti chrípke, homeopatiká – Coryzaliu a ešte zvyknem kúpiť na jeseň Brontíka alebo Echinaceove kvapky a samozrejme všetky druhy multivitamínov a vitamínov C.