Ako rozvíjať to, čo vás urobí šťastnými?

Janette Šimková 0
foto: isifa.com

Myslím si, že sa preceňuje tvrdenie: Nič nie je nemožné, aj jeho variant bez troch záporov: Všetko je možné, ktoré sa zvyknú spájať s tým, že máme neobmedzené možnosti v tom, ako dosiahnuť to, po čom túžime a čo si želáme.

V skutočnosti nie sme v každom ohľade obdivuhodní a nadaní, ani nemôžeme dokázať všetko, na čo si spomenieme. Každý máme celú škálu obmedzení. Niekto, kto nemá hudobný sluch, nikdy nevyrastie v hudobného virtuóza.  To je môj prípad, mám hudobný hluch – ani keby som cvičila od rána do večera, moja snaha zo mňa opernú divu neurobí. Avšak, z mojej praxe môžem smelo potvrdiť, že u väčšiny ľudí je potenciál možností z rôznych dôvodov nevyužitý. Každého schopnosti totiž vysoko prevyšujú to, čo práve robí. Väčšina ľudí by mohla hovoriť viacerými jazykmi, efektívnejšie komunikovať, mať lepšiu fyzickú aj psychickú kondíciu, žiť plnší život…

Točíte sa stále dookola?

Je pravdepodobné, že keď začnete pátrať po tom, prečo sa vo vašom živote „nič“ nedeje podľa vašich očakávaní a o existencii svojho skrytého potenciálu pochybujete, prídete na to, že niečo „nevyužívate  či nepoužívate“ tak, ako by ste mali. Majú na tom zásluhu vaše vzorce správania sa, za ktorými sa skrýva to, ako ste sa isté veci naučili vidieť a premýšľať o nich, vyhodnocovať ich a riadiť sa nimi. Keďže sa samé od seba nedokážu zmeniť, ani sa tak neudeje iba kvôli vašim zbožným prianiam, zmeny nastať nemôžu. Opakujete totiž stále tú istú nemennú schému a všetko sa deje podľa nej.

Darmo si dáte po x-tý krát predsavzatie, že dnes posledný raz zhrešíte a zajtra už začnete… A darmo sa potom na seba hneváte, že ste to nedokázali splniť. Na vine je to, že to robíte stále tak isto, hoci očakávate iný výsledok. Pre zmenu zlozvyku alebo čohokoľvek iného potrebujete uchopiť veci inak, než doposiaľ, a hlavne, potrebujete zmeniť spôsob, ako o nich premýšľate. Ako to docieliť, to si každý pre seba hľadá sám, lebo univerzálne recepty nefungujú, aj keď nás marketingoví mágovia o tom radi presviedčajú.

Ako prelomiť začarovaný kruh?

Nebude to ťažké, ale bude to stáť úsilie, odhodlanie a vytrvalosť. Zjednodušene povedané —  potrebujete naštartovať proces získavania tých vedomostí, ktoré vám budú užitočné pri ich premieňaní na zručnosti. Zídu sa vám hlavne tie životné,  ktoré vám pomôžu prevziať kontrolu nad osobným aj profesionálnym životom, konať proaktívne (v zmysle viac než iniciatívne) a vychádzať s ľuďmi.  Ovládame ich do istej miery všetci, len sa líši stupeň efektívnosti, s akým ich každodenne používame. Neraz nepotrebujeme vyhnať intelekt do vysokých obrátok, stačí využiť emočnú inteligenciu a učiť sa lepšie porozumieť sebe, čo má za následok aj lepšie chápanie tých druhých.

To, čo vás zabrzdí bude mať podobu aj týchto dvoch slov, ktorými sa budete chcieť sami sebe vyhrážať:

  • musíš – imperatív, na ktorý vaša myseľ zareaguje odporom. Skúste si na sebe otestovať, ako sa cítite, keď si poviete: – chcem a keď si nariadite, že niečo musíte.
  • mal by som – manipulatívna taktika, ktorou sa zrieknete slobodného rozhodovania a ponecháte ho na niekoho iného – najlepšie pod tlakom tvrdení: „Čo by na to povedali ostatní?“

Odtesať zbytočné

Ja osobne verím tomu, že všetci máme vo svojich mozgových a telesných kapacitách program byť šťastní a spokojní, akurát ho potrebujeme aktivizovať. Ak nie sme vyrovnaný a v pohode, je to závislé aj od spôsobu, akým vnímame svet okolo seba a samých seba. A práve toto vnímanie a postoje možno ovplyvniť prácou na sebe. Každý, kto sa rozhodol nepodceňovať osobnostný rozvoj vám potvrdí, že hoci cesta za vaším vlastným skrytým potenciálom môže viesť okľukou, nič nestratíte, ani nezablúdite.

Nadnesene povedané: Stačí, keď sa budete dobre dívať do svojho vnútra, a popri tom aj okolo seba. Aj Michelangelo videl svoje majstrovské dielo, Davida, v hrubom kuse skaly v lome na mramor. Potom iba „odtesal“, čo nebolo potrebné a mal svoju sochu.

Život vo vás rozvíja to, čo od vás žiada

Na ceste medzi nami a naším cieľom stoja prekážky a problémy. Každá cesta má svoje prekážky a my sme posilnený  každou, ktorú odstránime. Každá pozitívna zmena so sebou nesie obdobie nepohodlia, pretože sa z jednej roviny dostávame na druhú, vyššiu.

Život nám dáva dary dôkladne zabalené do problémov a požiadaviek. Ak chceme získať múdrosť a odmenu skrytú vo vnútri, stačí ten balíček otvoriť.

Ciele, ktoré stoja za to, sú väčšinou náročné, pokiaľ nezačnú byť ľahké. D. Millman

autorka pracuje: www.lifekoucing.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár