Ak máte chuť vyraziť do kina so sestrou, kamarátkou, dcérou či susedou, Malé ženy sú idálna voľba. Nezabudnite na vreckovky, frajera však nechajte doma.
Malé ženy sú obľúbená knižná klasika od americkej spisovateľky Louisy May Alcotovovej, ktorá prvýkrát uzrela svetlo sveta v roku 1868. Nešlo o autorkin debut, o čom svedčí aj kvalita napísaného textu, výborné zvládnuté charaktery postáv a vývoj celého príbehu.
Po veľkom úspechu knihy venovanej čisto ženskému svetu sa autorka zakrátko vrátila na trh s pokračovaním Dobré manželky. Ak ste teda videli niektoré filmové spracovanie, išlo vždy o prepojenie týchto dvoch kníh.
Samotná knižka končí svadbou najstaršej sestry, čím sa uzatvára aj detstvo hlavných hrdiniek. Úspešných ženských kníh bez pátosu a trápnosti je na trhu pomálo, čo platilo v 19. storočí, a rovnako aj dnes. Aj preto Malé ženy pobláznili čitateľky po celom svete, a svoje kúzlo nestrácajú ani po 150. rokoch.
Vlastné detstvo ako predloha
Louisa May Alcotová prežila detstvo spoločne so svojimi tromi sestrami v Novom Anglicku. Ťažké časy, vojna, choroby a chudoba vzdelaných rodín v nej ostro kontrastovali s dievčenským a šťastným svetom, v ktorom vyrástla.
Prečítajte si aj: Silné ženské seriály, ktoré sa oplatí vidieť
Aj preto sa dospievanie sestier stalo predlohou pre známy román, v ktorom sama vystupuje ako hlavná hrdinka. Hoci ide o milú a dievčenskú knihu, možno vás prekvapí, že skutočná Jo Marchová sa nikdy nevydala.
Celý život bojovala za vzdelávanie žien, práva otrkov a presadzovala názory feminizmu. Hodnoty, ktoré v knihe vyslovuje ako názory rodičov, boli v skutočnosti jej vlastné.
Louisa May Alcotová sa raz na adresu svojich kníh vyjadrila: “Mala som ťažký život, preto píšem veselé príbehy.” Ak niektorý citát vystihuje najnovšie spracovaný film, tak je to tento.
Kým známe filmové spracovanie z roku 1992 sa hodí najmä k vianočnému stromčeku a kakau, a po trojdielnom seriáli z roku 2017 zatúžite ísť na ples, najnovší film to má inak.
Krásne detstvo, ťažký život
Jo Marchová stojí pred dverami vydavateľstva a nesie svoj najnovší príbeh. Žije ďaleko od rodiny a prebíja sa životom, ako vie. Jej sestra je ťažko chorá, druhá sa vydala za chudobného učiteľa a najmladšia cestuje po Európe, pretože vyhrala súťaž o najobľúbenejšiu neter bezdetnej tety.
Už začiatok filmu ukazuje, že režisérka Greta Gerwigová nás nebude šetriť. Ono, byť ženou – spisovateľkou v 19. storočí znamenalo, že ste písali v noci a cez deň makali ako guvernantka. Že ste zarobené peniaze posielali rodine, aby mali rodičia z čoho žiť.
Rovnako to majú naše hrdinky aj s láskou. Najstaršia sestra je vydatá a hoci je manželstvo šťastné, v domácnosti chýbajú peniaze. Najmladšia Amy má, zdá sa, najviac šťastia. Vďaka príjemnej a ambicióznej povahe má šancu vydať sa za bohatého nápadníka, až kým sa jej do cesty nepripletie láska z detstva.
Gerwigová všetky tieto skutočnosti ukazuje bez sentimentu. Hlavné hrdinky si zvolili slobodne a bez nátlaku, a teraz musia žiť s každodennou realitou. Práve v týchto chvíľach sa všetky vracajú v spomienkach do svojho detstva a my retrospektívne sledujeme známe scény z príbehu.
Vianočný večierok, ples debutantiek, Amy, ktorá sa vracia nešťastná zo školy a zoznámenie s rodinným priateľom Lorym. Nostalgické detstvo tak v hlave začínajúcej spisovateľky začína vytvárať podklad pre novú knihu.
Sesterská láska aj rivalita
Nové Malé ženy sú vizuálne aj herecky dotiahnuté do dokonalosti. Výborná Emma Watson, za mňa neskutočná Saoirse Ronan (Pokánie, Brooklyn), ale aj superhviezda Meryl Streep ukazujú, že tvorcovia stavili na to najlepšie, a majú oscarové ambície. 8 nominácii je dôkaz, že natočili niečo fakt dobré.
Prečítajte si aj: Ako dopadol rok bez nakupovania?
Príbeh sa odvíja dynamicky, menej času sa venuje známym udalostiam z knihy a viac vzťahom medzi sestrami. Možno to je moment, keď si divák povie – áno, toto sa podarilo.
Na dokonalú súrodeneckú lásku zabudnite. Sestry sa navzájom milujú aj neznášajú, robia si naschvály a jedna druhej nerozumejú. Ústredný konflikt tvorí vzťah medzi chlapčenskou Jo a najmladšou Amy, ktoré sa síce majú rady, ale to neznamená, že si nepodkopávajú nohy.
A samozrejme, keďže je poblízku sympatický Lory, obe dievčatá neúmyslene zabojujú o jeho srdce. Hoci záver všetci poznáme, stojí za to potrieť si ho z novej perspektívy. Nebudete vedieť, komu držať palce.
Viac smútku aj premýšľania
Veľkým prínosom filmu je, že priestor venuje všetkým sestrám rovnako. Do úzadia naopak ustupujú postavy ako kamarát Lory, pán Brook či mama hlavných hrdiniek, ktorí mali v predchádzajúcom spracovaní oveľa väčší priestor.
Za viac ako dve hodiny sa tvorcovia snažia vytvoriť miesto pre osud štyroch dievčat, takže všetko zbytočné zo scenára šlo preč. Hoci dej bude známy, dojmy z príbehu budú nové.
Nad celým príbehom sa, aspoň pre mňa, niesol väčší smútok a pochybnosti, ktoré sestry prežívajú. Otázky, či urobili správne rozhodnutia, a či ich raz nebudú ľutovať – to sú najlepšie momenty filmu.
Vo februári budú mať ženy, malé aj tie veľké, nad čím premýšľať. Hoci verím, že na Vianoce si všetky opäť pustíme klasiku s Winonou Ryder. Lebo kvalitné filmy prichádzajú a odchádzajú, no obľúbená rodinná pohodovka ostáva.
skvela recenzia, dakujem
Už sme boli kqwely film
Doporučujem Slovensku” Zhrňjova nevesta”-1978 -Zuzka Kronerova a jej partner p. Muller v tel. inscenacii/ Lakomec a jeho žena – ako ho prekabatila- priučku mu dala/ brata Zuzky hra J. Vajda- vtedy mladšie ucho.(:
Na dedine a v tom prostredí sa maju velmi dobre- vojdu do lesa volne a zoberu si- nazbieraju čo potrebuju a vyšantia sa.(:
Čitaju vedia dosť.