Prispôsobte lichôtku konkrétnej osobe a vysvetlíte jej, prečo si to myslíte. Napr. „Táto farba ti pristane, zvýrazňuje tvoje oči,“ alebo „V tých šatách vyzeráš skvelo, tvoja postava v nich dokonale vynikne.“
Najúprimnejšie je pochváliť človeka z očí do očí vo chvíli, keď sa naskytne príležitosť na vyjadrenie komplimentu. Nie je na čo čakať.
Buďte však trochu kreatívni a zapojte fantáziu – pustite výstižnú pesničku, potešte kvetom so zaujímavým odkazom, alebo prekvapte drobnou pozornosťou.
Stačí dať maličkosť, ktorá poteší každého, napríklad želatínové medvedíky Haribo.
Prestaňte byť povrchní a nehodnoťte len zovňajšok. Ak sa cítite v prítomnosti danej osoby príjemne, rozumiete si a môžete veľa vecí riešiť na rovinu, bez obáv odkryte svoje sympatie.
Oceňte intelekt druhého človeka, zmieňte sa, ako na vás pôsobí a vyjadríte k nemu dôveru napríklad takto: „Si veľmi úprimný človek, pôsobíš na mňa veľmi otvorene. Môžem s tebou prebrať úplne všetko.“
Foto: Ingimage.com Tri tipy, ako prijímať komplimenty “Keď naša fotka na Facebooku dostane lajk, vyplaví sa dopamín, teda hormón šťastia. Všimnite si, čo sa stane, keď dostanete SMS. Rozosielame krátke textové správy a túžime po tom, aby sa nám nejaká vrátila,” vysvetľuje popularitu sociálnych sietí Kamila Jetmarová.
Viete, ako kompliment zložiť, ale neviete si rady, ako s ním naložiť? Pre mnohých je náročné pochvalu prijať, pretože za ňou začnú hľadať niečo viac. Realita je však úplne jednoduchá – väčšina ľudí vás chce naozaj len potešiť.
1. Neodplácajte kompliment ihneď Keď vám niekto zloží poklonu, neznamená to, že vy musíte tiež okamžite iných za niečo pochváliť.
Za vrelé slová pekne poďakujte a obdarujte toho druhého úsmevom.
Nenúťte sa kompliment ihneď oplácať len z obavy, aby ste nepôsobili márnivo.
2. Lichôtku si zapamätajte Začne váš mozog pochybovať o komplimente akonáhle obdržíte lichôtku? Alebo ešte horšie, pustíte sa do pochybovania o sebe samých?
Až budete nabudúce pochválení, zapamätajte si tento moment a premýšľajte o tom, prečo sa cítite zvláštne. Čím skôr začnete veriť tomu, že si kompliment zaslúžite, tým jednoduchšie ho prijmete a urobí vám radosť.
3. Sústreďte sa na reč tela Z neverbálneho spôsobu vyjadrovania občas získame omnoho viac informácií než zo slov samotných. Držanie tela ovplyvňuje to, ako premýšľame a ako nás ostatní hodnotia.
Okolie vníma sebavedomé vystupovanie pozitívne. Pokiaľ sa budeme cítiť dobre, nebudeme pochybovať ani o vyjadrenom komplimente.
„Okrem fyzického postavenia tela hrá veľkú rolu aj mimika. A to v tom, ako sa cítime. Vzťah medzi mimikou a pocitmi riešia psychológovia už veľmi dlho. Základnou otázkou je, čo prichádza skôr – výraz tváre, alebo pocity? Usmievame sa, pretože sme veselí, alebo sme veselí, pretože sa smejeme?“ uvádza psychologička a koučka Kamila Jetmarová.
„James-Langeho teória vedecky dokazuje, že pokiaľ sa usmievame, cítime sa lepšie. Následne vyzeráme lepšie, vyžarujeme pozitívnu energiu, ktorá pôsobí na naše okolie. V tej chvíli začína fungovať začarovaný kruh – čím viac pozitívnej energie vyžarujeme, tým viac je dostávame späť.“
Foto: Ingimage.com Hormóny šťastia Podľa americkej sociálnej psychologičky Amy Cudy spôsobuje sebavedomý postoj behom dvoch minút výkyv v hladine testosterónu (hormónu prevahy) a kortizolu (hormónu stresu).
Tieto hormóny potom ovplyvňujú, ako o sebe premýšľame, aký máme zo seba pocit a neskôr aj šance na úspech.
Ak zaujme človek dominantnú pózu, behom krátkej chvíle vzrastie hladina testosterónu a klesne hladina kortizolu. Ak sami seba povzbudíme k sebavedomému vystupovaniu, okolie nás tak bude vnímať.
TIP: Fungovanie pozitívnej psychológie je vyjadrené v krátkom filme „Úsmevom k šťastiu“ z roku 2007.
Hlavný hrdina pracuje v podzemných garážach, kde validuje parkovacie lístky. Každému, kto príde, dá okrem pečiatky aj pochvalu. Neskôr si pre „potvrdenie“ vlastnej jedinečnosti začnú chodiť vodiči cielene.
Loading...
Napr ze: Ta bluzka Ti pristane, zakryva Tvoje velke brucho …
Alebo … Noo, toto mas pekne nohavice, lebo tie co si mala minule, boli otrasne…
aj take som si uz vypocula 🙂