Aké vzťahy viažu starých rodičov a vnúčatá?
Vzťahy môžu byť veľmi rozdielne. Závisia od spôsobu života jedných aj druhých.
Vída dieťa starých rodičov často alebo zriedka?
Býva dieťa ďaleko alebo žije v blízkosti bydliska starých rodičov?
Vzťah medzi dieťaťom a starými rodičmi bude závisieť už od existujúceho postoja rodičov k starým rodičom. Sú vzťahy medzi starými rodičmi a rodičmi vrelé, priateľské alebo konfliktné? Je to vzťah fungujúci na rovnocennom prístupe dospelého k dospelému alebo je ešte poznačený vzťahom podradenosti voči autorite, ktorá stavia rodičov do pozície detí voči svojim vlastným rodičom?
Dôležitú úlohu vo svete vzájomného zdieľania sa, ktorý sa začne utvárať medzi vnúčatami a starými rodičmi, bude zohrávať vek a zdravotný stav starých rodičov. Stará mama vo veku 50 rokov bude mať nepomerne viac energie než osemdesiatročná stará mama. Tak aj činnosti, ktoré budú vnúčatám predkladať, nebudú rovnakého charakteru.
Prečítajte si tiež: Aké je to byť sendvičovou ženou?
Rovnako dôležitým údajom je aj počet vnúčat. Starí rodičia reagujú rozdielne na prvé vnúča v porovnaní s x-tým vnúčaťom. Podľa toho, či oni sami mali jedno alebo viac detí, či čakali márne na dievčatko alebo na chlapca; budú sa pravdepodobne aj trochu inak správať k vnukovi ako k vnučke.
Postúpenie autority
Starí rodičia zabezpečujú zachovávanie základných princípov výchovy počas neprítomnosti rodičov. Majú dohliadať na rešpektovanie pravidiel výchovy (treba sa však rozlúčiť s myšlienkou, že starí rodičia sú na to, aby vnukov vychovávali – to je úloha rodičov – a ich úlohou nie je ani to, aby vnukov rozmaznávali). Požiadavka rodičov na starých rodičov, aby boli v základných veciach, čo sa týka výchovy, jednotní, je ľahko pochopiteľná, ale o to ťažšie sa realizuje. Priveľa výchovných rozdielov však dokáže dieťa úplne zmiasť.
Starí rodičia sa nemajú obávať zdôrazniť svojim vnukom, že sú to práve rodičia, ktorí na nich delegovali autoritu, ktorú požívajú v čase ich neprítomnosti.
Potrebný je rešpekt najmä v hodnotách morálnych ale aj v pravidlách bezpečnosti, ktoré sa majú zachovávať. V základných bodoch výchovy musíte ostať neoblomní, inak deti rýchlo spozorujú možnosť ako využiť situáciu vo svoj prospech a môžu sa stať neznesiteľnými spoločníkmi. Dieťa potrebuje poznať hranice, a to rovnako keď je s rodičmi ako aj so starými rodičmi.
Generačné puto
Starí rodičia nemajú hrať úlohu náhradných rodičov (s výnimkou smrti, alebo vážnej choroby rodičov a pod.). Generačný rozdiel je dôležité zachovať a zohľadniť. Práve vďaka naväzovaniu generácií môžu rodičia rodičov právom používať titul „starí rodičia“. Majú právo byť so svojimi vnukmi, minimálne z toho dôvodu, že sú rodičia rodičov dieťaťa, ktoré im – na istú chvíľku – bolo zverené.
Nebojte sa zdôrazniť vnukom hodnoty generačného rozdielu, objavujte jeho krásu, pozerajte si spoločne staré fotoalbumy, oživte staré spomienky a príbehy, hľadajte na povale či v pivnici zabudnuté stopy (predmety) minulosti, uspokojíte tak zvedavosť vnúčat a zároveň posilníte ich identitu.
Vzájomná tolerancia a rešpektovanie spôsobu života
Pobyt vnúčat u starých rodičov bude pre obe strany plodný, ak bude nielen akoby pokračovaním života s rodičmi ale aj jeho prerušením. Deti s radosťou objavia aj iné spôsoby myslenia a iný životný štýl, než na aký sú zvyknuté u rodičov. Kým bude malý vnúčik vysvetľovať starým rodičom ako sa narába s myšou a ako sa vstupuje do sveta internetu, je na nich, aby ich „na revanš“ oboznámili s ničím, čo je im vlastné.
Určite nebudú dlho odolávať ponúkanej vychádzke do prírody, objavovaniu sveta zvierat a rastlín. Tak sa starí rodičia dozvedia viac o tom, čím žijú ich vnúčikovia, keď sú ďaleko od nich, a naopak, z ich strany to bude more príbehov a zážitkov, ktoré budú chcieť porozprávať svojím rodičom.
Odporúčania pre starých rodičov
Nekritizujte rodičov v prítomnosti detí. Ak ako starí rodičia cítite, že niektoré body výchovy je potrebné „prerokovať“, vysvetlite si to s rodičmi za neprítomnosti detí. Musíte mať na pamäti, že rodičia sú mimoriadne citliví na kritiku starých rodičov. Ak je treba vo výchove niečo poopraviť, je lepšie, ak sa pokúsite prezentovať radšej pozitívne návrhy než zdôrazňovať to, čo je treba napraviť, než iba poukážete na to, čo nejde. … ako starí rodičia však nemusíte mať (v tomto smere) vždy pravdu. 🙂
Strážiť vnúčatá neznamená obetovať im všetky svoje osobné záujmy. Ak je požiadavka rodičov prehnaná, máte právo túto „starorodičovskú službu“ odmietnuť. Rodičia vašich vnúčat si často neuvedomujú, že už máte svoj vek a bývate viac unavení. Nebojte sa poukázať na svoje hranice, môžete spolurozhodovať o tom, koľko detí (čo sa týka počtu vnúčat) ste schopní v ten deň prijať alebo si môžete stanoviť dĺžku pobytu vnúčeniec.
Zaujímavé: Môže byť váš rodič na pokraji demencie?
Príde deň, keď vnúčatá odrastú a nebudú prejavovať rovnakú radosť z toho, že idú k babke a dedkovi. Je vhodné, aby ste si ako starí rodičia vedeli zachovať správny odstup, ktorý vám potom umožní lepšie prijať to, že sa od vás vnučka či vnuk vzdialili, a to v čase, keď prestávajú byť deťmi a stávajú sa dospelými.
Je nádherné môcť v jednom živote prežiť nielen krásne rodičovstvo, ale aj obohacujúce obdobie „starej mamy“ alebo „starého otca“.
Manžel je z troch detí, dvaja chlapci a dievča. Moji svokrovci, manželovi rodičia majú iba jednu jedinú vnučku, našu 9 ročnú dcéru a dvoch vnukov od ich dcéry, veľmi ma mrzí že majú najradšej vnukov napriek tomu že povahou a správaním sa nedajú porovnať k našej dcére, ktorá je veľmi milá šikovná slušná a my s manželom sme vždy rodičom pomáhali a ich dcéra nie lebo vždy boli dôvody prečo nemôže. Popri tom sme do minulého roku obaja študovali na VŠ o svokra nám dcéru nechcela nikdy varovať ale dcére syna varovala celé štúdium ba i po ňom.
Chcela som iba povedať, že neviem od čoho závisí láska a cit k vnúčatám! Moji rodičia ich majú päť a rozdiely nenobia.
My byvame zatial este so svokrou, no dufam, ze uz nie dlho, ale stari rodicia nasmu 1 rocnemu synovi vsetko dovolia, alebo sa snazia stale do neho nieco tlacit, napr. pasteky, s cim niesom vobec spokojna, lebo si o nich myslim svoje, a to je len malo z toho, co sa mi nepaci, ale neda sa im nic povedat, lebo jej reakcie vyzeraju asi takto: Da mi ho spet a zatvori sa do izby a nebavi sa s nami aj 3 dni, a pritom nieje vobec stara, ma len 46 rokov a hrozne zastarale praktiky a nazory, stale ho nosieva na rukach, aj ked maly uz chodi. Jej veta znie, ZE JEJ SYN BOL TAK CHOVANY, TAK PRECO NIE AJ MALY……
S pozdravom
Maria
Ale aj tak som niekedy rada, ze starych rodicov mame, aj ja si potrebujem niekedy oddychnut a vtedy musim prehliadat tieto veci.
Ono je to vsetko pekne, ale skuste radsej vymysliet, ako dostat vsetkych starych rodicov povinne na “preskolenie”. Kazdy, komu sa ma narodit vnuca, by mal hned naklusat do nejakej poradne, kde sa nauci, co je vlastne jeoho ulohou ako stareho rodica, ako ma respektovat vychovne metody rodicov, nekritizovat ich, nekrmit ich tym, cim netreba atd. Lebo my rodicia, si tieto rady zbytocne precitame, ked nevieme ako ich v praxi presadit.
Váš komentár
..mno , s rodičmi resp starými rodičmi, je to občas dosť ťažké. Ja som sa rozviedol a žijem so synom 12r. , chlapec hrá na gitaru ,flautu …venuje sa rôznym aktivitám je šikovný. Pre starkú je to akoby málo stále má pocit že treba vychovávať mňa aj syna. Občas je to kruté pretože mám mamu rád avšak na druhej strane som občas veľmi rád keď s nami nie je….Nesnažím sa ani rozoberať jej pseudo úvahy o jej dokonalosti a výchovných metódach….čas vylieči asi všetko ….