Pri dvoch dospelých deťoch som zatúžila po bábätku

Ivana Púčiková 13

Keď som mala 39 rokov, tak to na mňa prišlo. Doma dvaja synovia, dospeláci (19 a 17), ktorí už s nami nechceli nikam chodiť.

Rodičov potrebovali len na zaplnenie chladničky a niečo do peňaženky. Každý si žil svoj život. Aj keď boli chlapci doma, väčšinou sa zavreli do svojej izby, ak manžel náhodou nebol v robote, sedel pri počítači, jednoducho „rodinná idylka“… Cítila som sa sama, hlavne večer. Chalani išli von a manžel prichádza z roboty až neskoro večer. 

 

Nahovárala som si, že som na dieťa už stará 

Už skôr som sa pohrávala s myšlienkou mať ďalšie bábo, ale nevedela som sa rozhodnúť a stále som si nahovárala, že chalani sú už veľkí a ja na dieťa „stará“.

Už sme pohodlní, máme svoje koníčky, ktorých by sme sa načas museli vzdať, náš zabehaný stereotyp by sa okamžite zmenil. Rozmýšľala som nad nepohodlným tehotenstvom, rannými nevoľnosťami, ako to prijme rodina, hlavne chlapci. Čo povedia v zamestnaní, či ma zoberú ma po materskej späť do práce, ako to zvládneme finančne, pôrod, prebdené noci a všetko, čo súvisí s bábätkom. Myslela som na tie „negatíva“.

A potom zrazu nastal zlom

Neviem to vysvetliť, cítila som, že vo svojom živote musím niečo zmeniť a teraz prišla tá pravá chvíľa. Strašne som zatúžila po bábätku, po tom malinkom, voňavom uzlíčku. Už som nemyslela na “negatíva“. Spomínala som na to, aké to bolo krásne, keď boli chlapci malí.

Nechala som rozhodnutie na neho

A rozhodla som sa. Vedela som  s úplnou istotou, že chcem mať bábätko. Manžel zostal v šoku, keď som mu to oznámila. Dlho sme sa o tom rozprávali. Najprv reagoval presne ako ja, pomenoval všetky „negatíva“. Tak som mu povedala, nech nad tým trochu porozmýšľa, že máme poslednú šancu. Vlastne som potom nechala rozhodnutie na neho… Bolo to ťažké, veď sa nám mal zmeniť celý život.

_banners

 

Bolo to ako po svadbe

A nakoniec sme to skúsili. Na nič iné som nemyslela, iba na to, že chcem mať dieťa. A na druhý mesiac to prišlo, vlastne neprišlo. Bola som strašne šťastná, test bol pozitívny.

Prvé, čo sa zmenilo, bol vzťah medzi mnou a manželom. Bolo to ako po svadbe. Zrazu sme si boli s manželom aj po dvadsiatich rokoch manželstva strašne blízki.

Najväčšiu obavu som mala z toho, ako to prijmú moji chlapci.

Syn mi ponúkol, že mi zaplatí interrupciu

Keď som im oznámila „radostnú udalosť“, bol to pre nich šok. Vôbec s takým niečím nerátali. Mladší syn mi ponúkol, že mi zaplatí interrupciu. Vysvetlila som mu, že to bábo je plánované. Nevedeli to pochopiť.

Hneď na začiatku ma upozornili na to, aby som nerátala s ich pomocou. Žiadne kočíkovanie, pestovanie, či som si vedomá, aké to bude finančne náročné a že budú obmedzovaní, v noci sa nevyspia.

Vysvetlila som im, že od nich nechcem nič, že je to bábo pre mňa a manžela. Starší sa s tým zmieril skôr, ale mladší sa za nás dosť hanbil, nikomu nič nepovedal, ani dobrým kamarátom. Bolo mu trápne, keď sa ho niekto na to opýtal. Vôbec sa na túto tému nechcel baviť.

 

Chlapci si žili svoj život a o mňa sa nestarali 

Počas tehotenstva sa v rodine nič nezmenilo, chlapci si žili svoj život o mňa sa nestarali, nebrali na mňa žiadne ohľady. V 16. týždni som išla na amniocentézu, zhodou okolností išiel so mnou a manželom aj mladší syn.

V čakárni bola tiež jedna mamička v mojom veku a jej syn, „dospelák“. Vtedy si môj syn uvedomil, že nie je jediný s takým „osudom“. Testy našťastie dopadli dobre a nám oznámili úžasnú správu, že bábätko je zdravé a je to dievčatko. S manželom sme boli nesmierne šťastní.

Celé tehotenstvo prebiehalo bez komplikácií, chlapcov som sa snažila nenásilne vtiahnuť do diania, ukazovala som im vecičky, ktoré som kúpila malej, ale len sa na ne pozreli a povedali „hm“. Pýtala som sa ich, aké dáme dievčatku meno, mladší mi povedal, že mi nepovie, lebo ja dám to meno malej a on ho potom nebude môcť dať svojej dcére. Tak sa s manželom zhodli na Alexandre.

S mojím bruškom rástla aj synova zvedavosť,

chcel vedieť, ako to je, keď malá kope, tak len jemne priložil ruku na moje brucho, keď necítil nič, tak mi po ňom potľapkal a volal: „Haló, Saša!“ Starší syn sa o tehotenstvo zaujímal veľmi málo. Len bol rád, že je to dievčatko.

Prišiel deň „D“.

Manžel bol v robote, doma som bola s chlapcami, no snažila som nedať najavo, že už je to tu. Zavolala som mužovi, ten hneď prišiel domov. Chlapci určite vedeli, že sa niečo deje, no nevedeli čo, lebo malá sa hlásila na svet o tri týždne skôr, tak som im povedala, že idem na pohotovosť.

Saška sa narodila večer o deviatej, pôrod bol bez komplikácií, miery 3340g a 50cm. Po pôrode neprešli ani dve hodiny a sestrička mi prišla povedať, že ma hľadá nejaký mladý muž, vraj je to syn a hľadá mamku. Tak ma skoro umyla a zobrala na chodbu, aby ma videl.

Bol to starší syn. Keď ma zbadal, pribehol ku mne a dal mi veľkú pusu, hneď sa pýtal na malú. So sestričkou sme sa smiali, že prišiel namiesto manžela. Chlapci chodili za mnou a malou do nemocnice každý deň. Keď sme prišli domov, nevedeli sa na ňu vynadívať. Len čo zaplakala, hneď boli pri nej. Strašne radi sa na ňu pozerali.

V auguste starší syn odišiel do Anglicka, ale stále sa na Sašku vypytuje. A mladší syn je Saškina láska, tá ho proste „žerie“. Učí ju samé hlúposti a ona to samozrejme po ňom hneď opakuje. Nie je problém, aby ju postrážil, len mu musíme dopredu oznámiť, že chceme niekam ísť. Ale nesmiem od neho chcieť, aby ju prebalil a išiel kočíkovať. Myslím si, že je to pre chlapcov veľmi dobrá škola do života.

Ani na minútu som neoľutovala, že som sa takto rozhodla a som strašne šťastná, že máme Sašku. Našu rodinu to utužilo. Na budúci mesiac má Saška jeden rôčik a už si vôbec neviem predstaviť, že by sme ju nemali. A ešte jedna pozitívna vec: každý mi hovorí, že som pri nej omladla.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (39 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. gratulujem gratulujem!!! Ja som mala atiez tretie, ked som mala 41 a tiez dievcatko, ktore ma teraz3 aroky. a je to presne ako si povedala:utuzilo to celu rodinu. Moji synovia su mladsi, mali vtedy 8-10 rokov,. Kocikovat ju nechodili, ale chodia s nou von sa hrat. Vcera bol ten starsi s nou na hupackach 1 hodinu. ! Tiez ju zeru… A o uceni sprostosti viem tiez svoje.))) Potom sa na tom rehocu ako neviem co….

 2. Gratulujem všetkým starším mamičkám, j mám 45 a dve skoro dospelé dcéry, teraz čakáme syna a prežívame to podobne…….krásne.To je život.Prajem takéto pocity všetkým rodičom.

 3. Normalne som si poplakala a velmi vam to pozehnanie prajem. Vela vela zdravicka a stasticka celej vasej rodine!

 4. som rada,ze aj ja mozem pridat svoj pocit mam 19roc.syna momentalne pracuje v spanielsku a 14roc.dceru cakam babetko aj ked mam 37 rokov je to ine mam radost,ze zianky aj starsie si vedia vychutnat tehotenstvo vnimaju to inak a skoro dospelacke decka to prezivaju s nami zelam vstkym mamickam vesele zazitky a vela zdravia

 5. Mám 40 a som v 19.týždni tehotenstva. Doma mám už dve krásne deti syna 15 roč. a dcéru 12.ročnú. Bábätko je neplánované a u mňa ešte stále prevládajú zvláštne pocity z tehotenstva. Manžel a deti sa na malé tešia a moju radosť z veľkej časti kalí svokrina reakcia (Si normálna?Ty ako inteligentná žena nepoznáš miniinterupciu? atď.). Minule som si všimla, že sa pred svojimi známymi za mňa a moje už vystupujúce bruško hanbí? Povedala som si, že si ju nebudem všímať,veď je to naša vec, ale je to dosť ťažké…

  Pevne verím, že naša bábätko bude zdravé a šťastné a ja sa s reakciami svojej svokry vyrovnám v čo najkratšom čase!

 6. Srdečne gratulujem k tak dôležitému životnému rozhodnutiu, ktoré nakoniec okolie akceptovalo. Ja mam 31, doma 10 ročného syna so zdravotnými problémami. Dlho som ja

 7. Ja by som sa chcela podeliť so svojím šťastím. Som vydatá 12rokov mám 31 a malá má 22mesiacov. Po rôznych pokusoch,2 umelých oplodneniach sme sa dali na vybavovanie adopcie. Po schválení a

 8. Ja mám skoro 18-ročnú dcéru, skoro 14-syna a ešte malého benjamínka, ktorý oslávi v lete 5 rokov. Mne sa podarilo otehotnieť neplánovane, tesne po mojej štyridsiatke, ale je pravda, že stále som mala v sebe takú nesmelú myšlienku na 3. dieťa, ale ako roky pribúdali, tak som sa uspokojila, že mi stačia 2 deti. Presne na štedrý večer, keď dcéra mala 12 a syn 8 som si uvedomila, že to, že mi víno chutí nejak čudne, asi nebude len tak. Keď som v 5. mesiaci oznámila deťom, že dostanú v lete bračeka, dcéra, vtedy 12-ročná sa rozplakala a zavrela v detskej izbe, vtedy 8-ročný syn to prijal hrdinsky a hlavne sa potešil, že to bude chlapec. To, že sme sa stali ešte raz rodičmi našu rodinu dosť stmelilo a starší súrodenci svojho bračeka milujú. Nerobí im problém zahrať sa s ním a spolu tvoria krásnu trojku. A neľutujem, že som sa na „staré“ kolená ešte raz stala mamou.

 9. Okolo štyridsiatky som mala tiež podobne materinské pnutia (doma dve dospelé dcéry). Vyriešila som to tak, ze som opatrovala cudzie deti. Nielenže som si prišla na svoje, ale dostala som za moju starostlivosť ešte aj zaplatené big green

Pridaj komentár