Ťažké tehotenstvo, ale bábätko je krásne a zdravé!

Mgr. Alena Dzurová 2

Mám 35 rokov a 7 mesačného syna. Nikdy som si však nemyslela, že tehotenstvo môže byť obdobím strachu a nie radosti z očakávania príchodu ratolesti. Mnohé mamičky ani nevedia aký je to dar bezproblémové tehotenstvo s občasnými rannými nevoľnosťami, ubolenými krížami, opuchnutými nohami a nespavosťou.

Horšie je, keď hneď na začiatku začnete mať problémy a ešte k tomu Vás lekár začne strašiť. Ako? Jednoducho. Napríklad: “No to nič nebude, to je asi mimomaternicové, netešte sa.” Keď sa preukáže, že je to maternicové uhniezdenie, tak sa nájde niečo iné povzbudivé, ako: “Ale ten plod sa nebude vyvíjať, o to prídete!” “Pošlem Vás na “sono” a keď Vás budú chcieť vyčistiť nebráňte sa, ten plod je aj tak mŕtvy!” No hrôza!

Viem, že skúsenosti lekára môžu viesť k takýmto verdiktom a lekár nechce, aby sa žena veľmi upínala na bábätko, ktoré možno nebude, ale až takú necitlivosť a tvrdosť by asi lekár nemal prejavovať. Potom pripomienky lekára pri vašom odchode z ambulancie vyznejú veľmi komicky (ak nie sarkasticky): “Ale buďte kľudná, nestresujte sa, ležte, dodržujte absolútny kľud.”

A Vy sa idete doma zblázniť. Výborné je, ak stojí pri Vás partner, ktorý sa Vás snaží povzbudiť a nedáva najavo, že aj on sa bojí. Keď už som ten psychický tlak nemohla vydržať, nezostávalo nič iné, len ísť do nemocnice.

Nikto, kto počuje slovo nemocnica sa nenadchne a nevolá hurá ide sa tam. Pre každého je to hrozba a tak to nebolo inak ani v mojom prípade. Išla som z hrozným strachom pretože vyšetrenie sonografom malo ukázať či plod žije alebo …. . Od piatku, kedy som bola nútená do nemocnice ísť, až do pondelka som čakala aký bude verdikt. Každá minúta bola dlhá ako rok. Nemuselo to tak byť, ale lekár ktorý vedel obsluhovať sonograf nemal na moju škodu cez víkend službu. Vybrala som si totiž nemocnicu, ktorá nemá až tak dobré vybavenie, ale predsa som jej dala prednosť a to z jedného jediného dôvodu. Návštevy mohli prísť kedykoľvek, čo na rozdiel od ďalších dvoch nemocníc, ktoré prichádzali do úvahy (obe boli oveľa modernejšie a lepšie vybavené) nebolo možné. Veru psychická podpora urobí veľmi veľa. Keď mi konečne v pondelok oznámili, že plod je v poriadku a mám veľkú šancu donosiť zdravé dieťa, len si musím poležať v nemocnici, aspoň 5 týždňov, bola som najšťastnejšia na svete. S 5 týždňov boli 2 mesiace, ale dalo sa to zvládnuť, hlavne kvôli dobrej starostlivosti lekárov, láskavých sestričiek a vďaka partnerovi, ktorý ma každý druhý deň prišiel povzbudiť.

V nemocnici zistíte, že takých ako ste Vy je strašne veľa a vtedy pochopíte (alebo aspoň trošku tolerujete), prečo s Vami Váš lekár na začiatku tak necitlivo jednal. Tu zistíte, že je dnes ozaj pomaly zázrak, ak žena nemá problémy donosiť dieťa. A určite to nie je len vekom, pretože problémy mali aj oveľa mladšie ako som ja.

Nebudem opisovať, čo všetko sa v nemocnici ešte udialo, ale môžem vás povzbudiť, že všetky, ktoré sme boli na udržovaní, máme dnes pekné zdravé deti. Doslova a do písmena sme si ich vyležali, niektoré dlhšie (6 mesiacov v nemocnici), niektoré kratšie (6 týždňov).

Ale dnes je to už jedno. Podarilo sa to a sme mamy. A určite to zvládnete aj vy. Držím palce.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Pani Alenka, blahoželám. Mne sa to nepodarilo. Moje bábätko zomrelo v 27. týždni – 13.2.2002. Neviem prečo a zrejme sa to už ani nikdy nedozviem. Vraj sa to stáva. Bojím sa, ako dopadne moje prípadné ďalšie tehotenstvo.

Pridaj komentár