Farebný smútok Fridy Kahlo

Michaela Vargová 0

Čierne vlasy nahladko vyčesané, prepletené kvetinami, jasné kontúry tváre, zarastené obočie, tvrdý pohľad. Tak poznáme maliarku Fridu Kahlo z jej sýtofarebných olejov. Tak maľovala samu seba. A maľovala sa takú, ako sa sama videla. Maľovala sa často, pretože sa často cítila opustená a ako povedala, bola osobou, ktorú poznala najlepšie.

Jej obrazy sú šťavnaté, silné, prežiarené farbami, no zároveň sú plné smútku a bolesti. Frida na plátno dávala svoju dušu, svoj život, svoje túžby, spomienky a pocity. Myslela si, že im nemôže rozumieť nikto, len ona sama. No aj po rokoch od jej smrti sa ľudia so záujmom pozerajú na jej maľované výpovede, ktoré fascinujú svojim výrazom a zasahujú svojou hĺbkou.

Modrý dom

Casa Azul, Modrý dom, ktorý je dnes jednou z najväčších turistických atrakcií v Mexico City, je rodným domom maliarky. Frida tu prišla na svet v júli 1907 a tu aj vyrastala spolu so svojimi troma sestrami. Po matke v nej kolovala španielsko-mexicko-indiánska krv, otec bol židom prisťahovaným z Európy. Práve on, ako profesionálny fotograf, podporoval záujem o umenie aj u svojej dcéry. Frida však chcela byť pôvodne lekárkou, možno aj pre bolesť, ktorá bola od malička jej spoločníčkou.

Narodila sa s rázštepom chrbtice a v šiestich rokoch ochorela na detskú obrnu. No najväčšia rana ju postihla na prahu dospelosti. Autobus, v ktorom cestovala, mal haváriu. Železná tyč jej prebodla brucho, praskla jej panva, mala zlomené rebrá, chrbticu aj nohu na viacerých miestach, chodidlo pomliaždené. Lekári bojovali, aby vôbec prežila, absolvovala množstvo operácií a dlhý čas bola pripútaná na lôžko.

Ateliér posteľ

Po návrate z nemocnice sa aj doma niekoľko mesiacov nepohla z postele. A práve v tomto období začala kresliť. Otec jej daroval olejové farby a posteľ jej upravili tak, aby mohla maľovať po ležiačky. K rámu jej pripevnili stojan a nad posteľ zrkadlo, aby videla samu seba. Tak začali vznikať jej autoportréty.

Napriek tomu, že Frida nemala žiadne umelecké vzdelanie, maľovanie sa stalo jej vášňou. Maľovala zasadrovaná od krku až k pätám, maľovala zopnutá v korzete, neskôr na vozíku, z ktorého sa po niekoľkých mesiacoch postavila a urobila prvé kroky. Postupne začala chodiť, no bolesti sa nikdy nezbavila. A pre svoj handicap si obliekala nohavice alebo dlhé mexické sukne.

Holubička a slon

Maľovanie ju spojilo aj s mužom jej života, s medzinárodne uznávaným mexickým výtvarníkom Diegom Riverom. Keď sa spoznali, Frida mala 21 rokov. Obdivovala ho ako umelca, radila sa s ním, chodila na bohémské večierky, zaujímala sa o jeho politické názory.

Stali sa z nich milenci a v roku 1929 sa vzali. Diego, starší od Fridy o vyše 20 rokov mal obriu až monštróznu postavu, chutilo mu dobré jedlo aj ženy. Verejnosť vzťah tohto nerovného páru ironicky prirovnávala k holubičke a slonovi.

Život s osudovým mužom

Rodičia Fridu pred manželstvom s Diegom varovali. Bol dva krát rozvedený, mal množstvo vzťahov aj detí. No Frida si šla tvrdohlavo za svojim vediac, koho si berie. Nevery svojho manžela trpela, odpúšťala, búrila sa proti nim. Svoj žiaľ utápala v alkohole a drogách, veľa fajčila a sama nachádzala potešenie v náručí iných – starších aj mladších, mužov aj žien.

Keď však manžela pristihla so svojou sestrou, zlomilo jej to srdce. Sama sa vyjadrila o svojom živote tak, že ju v ňom stretli dve veľké tragédie. Prvou bola havária autobusu a tou druhou Diego. Po rozchode s ním, sužovaná myšlienkami na neho, maľovala svoje portréty tak, že uprostred svojho čela vkladala Diegovu tvár. Akoby ju stále prenasledovala, akoby na neho stále nevedela zabudnúť.

Bez manžela, bez detí

Manželstvo Fridy a Diega bolo divokým zväzkom dvoch umelcov, ktorí sa milovali aj nenávideli zároveň. Po desiatich rokoch sa rozviedli, no tak, ako nevedeli žiť spolu, nevedeli žiť ani bez seba. Po dvoch rokoch odlúčenia sa k sebe vrátili a znovu zosobášili. Frida však smutne priznala, že Diego vlastne nikdy nebol jej.

Frida túžila po dieťati s Diegom. No následkom prežitej havárie a poranenej maternice sa jej tehotenstvá končili potratmi. Túžba po deťoch a smútok za tými, čo z jej lona odišli priskoro, sú tiež častým motívom na jej plátnach.

Jej súdruhovia

Frida Kahlo, ktorá šokovala okolie svojim nekonvenčným pohľadom na svet bola tiež zanietená pre ideály komunizmu. Jej prvá láska, študent práva Alejandro Gomez Arias viedol socialisticky orientovanú skupinu CachuchaPoliticky zameraným umelcom bol aj Fridin manžel Diego Rivera. Angažoval sa v mexickej revolúcii a bol aktívnym komunistom.

Keď v 30-tych rokoch v ZSSR prebiehali Stalinove čistky, bol na smrť odsúdený Lev Trockij. Rivera sa za neho prihovoril u mexického prezidenta a spolu s Fridou mu poskytli azyl vo svojom Modrom dome. Spoločné témy, rozhovory o politike a filozofii, posielanie tajných lístočkov – tak to začalo medzi Fridou a Trockým a vyústilo to do milostného romániku. Zasiahla však Trockého manželka a tak vzťah s Fridou ukončil.

Na konci

Po spoločnej výstave s Riverom ponúkli Fride Kahlo viacero sólových výstav v USA a pozvanie dostala aj do Paríža. V rodnom Mexiku však vystavovala až rok pred svojou smrťou. V tom čase už bola opäť pripútaná na lôžko a trpela strašnými bolesťami. Ale túto udalosť si nechcela nechať ujsť. A tak ju na vernisáž priviezli na nosidlách a položili na posteľ uprostred galérie.

V júli 1954 sa ešte Frida objavila na pouličnej demonštrácii, no pár dní na to, ako 47 ročná zomrela. Po živote plnom bolesti dúfala vo vyslobodzujúcu smrť. Vo svojom denníku zanechala tieto slová: “Dúfam, že smrť je radostná a dúfam, že sa už nevrátim”.

Výstavy, film, muzikál

Frida Kahlo namaľovala 143 obrazov. Aj keď počas jej života nepatrili medzi aukčné hity, v súčasnosti sa z nej stala najdrahšia maliarka sveta, rovnako slávna ako Van Gogh, Dalí, Picasso či Warhol. Vo svojich zbierkach ju má Louvre, newyorské múzeá moderného umenia a jej obrazy si začala kupovať aj speváčka Madonna. Verejnosti ju priblížil úspešný film Frida z roku 2002 so Salmou Hayek v hlavnej úlohe. Od októbra 2015 uvádza bratislavské Teatro Wustenrot muzikál Frida – maľovať a milovať. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (24 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Michaela Vargová

Fascinuje ma život našich predkov, ich zvyky, kultúra, umenie. Vážim si to, čo ľudia pred nami vytvorili a ukazujem to aj svojim deťom. Rada oprašujem staré veci, aby som pod nánosom rokov mohla objavovať to zabudnuté a krásne. Niekedy obrazne, niekedy doslova. A do písmena.

články autora...

Pridaj komentár