Leto sa blíži a každý normálny pracujúci rodič sa mierne desí: čo s detvákmi? Čím sú väčšie, tým je organizácia leta náročnejšia. Sami ešte celkom byť nemôžu a dovolenka nie je bezodná. Horšou správou je, že pri pohľade na ceny táborov, hoci aj tých lacnejších, bežných rodičov obchádzajú mrákoty – sumy sa začínajú na 150 Eur, často len za 8 dní… Deti sú v dome minimálne dve, nejaká spravodlivosť musí byť. Len vedomie, že za „záchranu“ detí na nejakých maxi 14 dní prázdnin vysolím pol výplaty, je hrozné. Čo s tým?
Riešenie existuje
Bežne letné tábory robia hlavne cestovné kancelárie a im podobné organizácie, živiace sa viac-menej len cestovným ruchom. Sú drahé a pre normálneho rodiča viac ako jedného dieťaťa nedostupné. A pritom: tie tábory s deťmi tu boli skôr, ako ponuky cestoviek – a často pretrvávajú ďalej s nespornými výhodami. Sú to tábory, ktoré organizujú neziskové a cirkevné organizácie, pričom o adrenalín či zážitky vaše deti núdzu mať nebudú. V čom sú iné?
Cena
Aj pri náročnejších variantách nepresahuje 100 Eur na dieťa, čo je úľava pre tých, ktorí nie sú ochotní či schopní zaplatiť za tábory pre dve-tri deti bežnú komerčnú cenu. Mnohokrát je tu možné vyjednať alebo rovno sú k dispozícii súrodenecké zľavy. Cena nie je nižšia pre to, že by bol tábor menej kvalitný – do značnej miery je to ušetrená réžia veľkého kolosu a tiež fakt, že animátori tieto tábory robia ako dobrovoľníci – čiže na rozdiel od tých cestovkových zadarmo. Cena je nižšia aj pre štandard ubytovania – často sú to chaty a zariadenia (alebo aj stany) mimo špičkových rekreačných stredísk, kde však rovnako tečie voda a nik tam na priotrávenie jedlom neumrel.
Animátori
Svojím poslaním žijú a na letný tábor sa pripravujú mnohí z nich v animátorskych školách v rámci svojho voľného času. Tu dostávajú základy pedagogiky, psychológie, tímovej práce a riešia modelové situácie, prípravu hier i komplexného tábora. Vo svojom voľnom čase sú aj počas svojho pobytu na tábore, za ktorý nedostanú nič, len dobrý pocit. Tým, že sú často členmi organizácie, sú do témy „vcucnutí“ a nefungujú iba počas hodín, kedy majú animovať deti, ale 24 hodín denne. Ich cieľom je vytvoriť ďalšie spoločenstvo, komunitu a rozdať sa im. Platí to rovnako o skautoch ako aj o mladých saleziánskych dobrovoľníkoch alebo o ochranároch či aj o animátoroch z Erka – hnutia kresťanských spoločenstiev detí.
Tematika alebo svetonázor
Tábory, kam môžete poslať svoje deti, majú svoje zameranie a svoje kmeňové zázemie: často ide o cirkevné tábory (napríklad farské, saleziánske, erkárske), širokú ponuku majú aj skauti alebo ochranárske združenia. Keďže sa rozumejú špecifickej tematike, nepotrebujú vodiť deti napr. na farmu, aby im ukázali život v prírode – oni v tej prírode v prípade skautov žijú a pohybujú sa úplne prirodzene. Pokiaľ teda rodič má určitú predstavu, kam by svoje dieťa chcel dať, aj takúto ponuku tábora určite nájde.
Luxus alebo zážitok?
Rozdiel oproti „klasickým“ táborom je aj vo vybavení tábora: deti častokrát vôbec netúžia – na rozdiel od svojich rodičov – po určitom štandarde na „dovolenke“, čím prázdniny pre nich sú. Vedia spokojne prežiť aj v improvizovaných podmienkach čo aj v skautskom típí, ak sú začlenení do diania, ktoré ich zaujíma a ak sú súčasťou tímu a animátori sú pre nich starší kamaráti. V dobre postavenom programe takéhoto tábora majú rodičia jeden jediný problém: ako sa spojiť so svojím dieťaťom, keď mu je pár dní šumafuk, že nie je on-line a ak aj je na tábore signál, o mobil zväčša ani nemá čas a chuť kopnúť.
Systematická práca s deťmi
Na rozdiel od komerčných táborov ponúkajú tieto „treťosektorové“ bonus navyše: práca s deťmi pre animátorov a organizátorov táborov nie je iba jednorazovou záležitosťou na leto či zimu. Prácu s deťmi berú ako poslanie a často sa jej systematicky venujú po celý rok na pravidelných stretnutiach. Dieťa tak nezíska len dobrý zážitok na možno dva týždne, ale aj kamarátov, s ktorými sa môže stretávať ďalej a zázemie, ktoré mu dovolí niekam sa začleniť – pokiaľ o to teda bude mať záujem.
Miesto záveru
Moje -násťročné dieťa dostalo pred dvoma rokmi lukratívny darček od priateľov v podobe poukazu na letný tábor od jednej z renomovaných, lepších cestovných kancelárií, ktoré sa organizáciou takýchto táborov živia. Bola zvedavá, šla, ale porovnanie dopadlo inak, ako by kto tušil. Napriek tomu, že mali krásne prostredie, full servis a program ako bol sľúbený, viac na ten tábor nechcela: nedal sa podľa nej ani len porovnať s obyčajným skautským táborom, a priateľstvá si z tohto „renomovaného“ nedoniesla žiadne. Detto postrehy z postojov animátorov hovorili za svoje. Autenticita, skutočné priateľstvo a možnosť mať zázemie je pre deti neporovnateľne viac – a nám okrem menšieho prievanu v kase prinášajú pokoj, že vieme, kde naše deti smerujú a kde sú formované nielen počas letných prázdnin…
No takt to znei uplne super idealne. Ale existuju? Kde kedy, nemate kontakt?
Hladaj cez google napr Salezianov v tvojom okoli, alebo zdruzenie Laura( pre dievcata)
bude dalsi článok aj s klomkretnymi ponukami, uz je hotovy
aj http://www.ecavba.sk ma tabory
Váš komentárVelmni dobrý článok … síce tiež robíme tábory, ale nie sme klasická cestovka, snažíme sa dávať nižšie ceny a maxi zľavy, dokonca robíme turnusy aj pre deti z detských domovov a pre deti zo socuálne slabších rodín … lebo aj mne je na grc ked vidím majiteľa klasickej cestovky vo velkom novom aute, a deckam ani neda slubeny program na tabor