Aby nás komáre nezožrali

Mária Kopčíková 0

Ráno, či večer, okolo uší nám bzučia komáre a iné hmyzy … nič proti nim, ale ako sa podvečer už nemôžeme hýbať na dvore bez totálnej pokrývky celého tela, mi došlo, že sme od vlani nezvládli vyriešiť sieťky na okná.

Zdroj: ingimage.com

Tento klasický problém vám isto nie je neznámy – večer zasvietite svetlo v izbe s otvoreným oknom a behom niekoľkých sekúnd máte plný plafón drobunkého hmyzu a potom nemôžete spať, lebo bzzz bzzzz bzzzzzzzzzz …

Ak ste tému okenných sieťok ešte neriešili, ponúkame krátky prehľad možností.

Aké sieťky na okná existujú

Sieťky samozrejme neexistujú len na okná, ale aj na dvere. Keď si tieto kľúčové slová zadáte do vyhľadávača, ponúkne vám veľmi  veľa možností, kam sa môžete preklikať ďalej. Samozrejme – sú to odkazy na predajcov týchto zariadení do domácnosti. Stránky prevažne disponujú informáciami o super kvalite a jedinečnosti daného výrobcu a predajcu. Na prvý „screening“ to asi stačí, ale určite je dobré ísť si sieťky pozrieť a na rôzne alternatívy sa popýtať aj do nejakej kamennej predajne.

Na okná či dvere sa v zásade dajú namontovať sieťky:

  • Pevné – uchytené obrtlíkmi
  • Pevné – uchytené lepiacou páskou
  • Rolovacie
  • Na strešné okná
  • Pántové
  • Posuvné
Siete so “suchým zipsom”. Zdroj: maxdecors.com

Rôzne výrobky sa líšia tvarom, hrúbkou profilu, použitou sieťovinou a spôsobom uchytenia. Sú vhodné na okná drevené, plastové aj hliníkové.

Materiál je dôležitý aj pri sieti proti hmyzu

Ochranu pre hmyzom viete vyriešiť aj sieťkou z obchodného reťazca za cca 5€. Jej životnosť je však na pováženie – či vôbec vydrží aspoň tú jednu sezónu. Takéto modely sú naozaj len že sieťka (podobná takej tej sieťke, čo sa dáva malým deťom cez kočiar) uchytená niečím ako suchý zips na stenu či okenný rám.

Hmyz  a komáre – ako sa  s nimi vysporiadať? Čítajte viacej.

Pri tých serióznejších modeloch by bolo dobre mať na pamäti najmä hrúbku rámu, spoje a kvalitu sieťoviny. Tie najlacnejšie rámy sú veľmi tenké a nekvalitné spoje môžu po čase spôsobiť zvlnenie sieťoviny. Tá je tiež v širšej materiálovej škále – základ tvorí sklotextilné pogumované vlákno. Výhody či nevýhody rôznych modelov by vám však mali popísať predajcovia.

Obrtlíky na pevných sieťach. Zdroj: profiprofil.sk

Siete by sa mali dať udržiavať ľahko – tak, že rám i sieťovinu očistíte vlhkou handričkou alebo pravidelne povysávate.

Pred kúpou si odsledujte aj nejaké referencie na sieťky – ideálne u priateľov, kde si na ne môžete siahnuť po niekoľkých rokoch používania.

Pevné okenné sieťky

Mali by byť vyrobené presne na mieru okna, kam sieť potrebujete umiestniť. Pevné sieťky proti hmyzu sa dajú pripevniť pomocou otočných obrtlíkov bez vŕtania alebo, ak je to nevyhnutné, osádzajú sa na okná pomocou obrtlíkov, ktoré sa upevňujú o rám okna malými skrutkami.

Repelenty z domácej dielne? Aj také môžete mať!

Ďalší spôsob je umiestnenie na okno pomocou pásky – suchého zipsu. Je to však iný spôsob ako vyššie spomenuté lacné varianty. Tieto siete sú pomerne pevné a tiež pásky sú odolné. Mali by na oknách vydržať 12 týždňov po tri roky. V baleniach týchto sietí sú okrem suchozipsových pások aj hladítka, ktorými sieť po pripevnení na suchý zips zarovnáte, a tiež orezávače, ktorými sieť po prispôsobení oknu zarovnáte.

Rolovacie siete proti hmyzu. Zdroj: flutterbyeinsectscreens.co.uk

Rolovacie okenné siete

Sú zrejme komfortnejšie, nakoľko vás nelimitujú vo využití vonkajšej parapety okna – napr. na kvety, ako pevné okenné siete. Rolovaciu sieť použijete práve vtedy, keď ju potrebujete – inak je zrolovaná v boxe a na okne vám nezavadzia, ani nebráni prestupu svetla do miestnosti.

Bočné lišty siete sú opatrené kefkovým tesnením pre dokonalé utesnenie. Ovládanie rolovacej siete je pomocou madielok, u vyšších okien má sieť sťahovaciu šnúrku.

Pri stiahnutí rolovacej siete do spodnej polohy sa profil “zacvakne” do spodného vedenia siete a preto sa ani netreba báť, čo urobí sieť pri silnejšom vetre.

Siete na strešné okná. Zdroj: sietky-proti-hmyzu.sk

Siete na strešné okná

V tomto prípade sa celý rám siete montuje na sadrokartónový otvor. Rovnako vhodne sa dá táto sieť použiť aj na drevený obklad. Ak potrebujete okno otvoriť – zatvoriť, sieť jednoducho vyrolujete hore a následne ju stiahnete, takže aj v podkroví môžete v lete spávať pokojne pri otvorenom okne bez toho, aby vás obťažoval doterný hmyz.

S použitím: profirol.climax.cz, bezhmyzu.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár