„Čím by sme boli bez detí? Bojíme sa pre ne áut.“
Tak začínal citát, ktorý som mala ako tínedžerka napísaný v zošite. Jeho zmysel som naplno precítila, až keď sa mi narodili deti. Zrazu som začala vidieť veľa potenciálnych nebezpečenstiev v domácnosti a mimo nej. Zásuvky, kam môžu deti vopchať prsty, dvere, kde si môžu privrznúť ruku, roh stola, ktorý je presne vo výške čielka a dieťa sa môže udrieť, lieky, ktoré si dieťa ľahko pomýli s cukríkmi, ak sa k nim dostane, lampy, ktoré sa dajú stiahnuť, sklenené poháre vystavené v obývačke, ktoré môžu dieťa poraniť, ak by ich rozbilo, horúca polievka na variči, ktorou sa dieťa môže obariť, ak by na seba nešťastnou náhodou stiahlo hrniec. Každý schod či kameň bol možnou hrozbou v čase, keď sa moje deti učili chodiť. Nebezpečenstvo číha na každom kroku a ja som na všetky tie nástrahy prichádzala postupne – ako deti rástli.
Dá sa na bezpečnosť dieťaťa myslieť ešte pred jeho narodením?
Určite! Radmila Gálová, autorka knihy Bezpečný domov pro dítě vyzýva páry, ktoré sú ešte len na začiatku spoločnej cesty: “Zařizujete domácnost? Myslete na děti, i když je zatím ješťě nemáte!“ A pokračuje praktickými radami, napríklad: „Dveře by měly být zajištěny klíny proti přivření ruky a pokud to není nutné, neměly by mít klíč v zámku – stačí jedno otočení a vy nebo vaše dítě se múžete snadno ocitnou v pasti.“
Autorka upozorňuje na riziká v kuchyni (umiestnenie rúry vo vyššej polohe, čo najkratšia vzdialenosť medzi sporákom a dresom – je to praktické napr. pri vylievaní horúcich tekutín, umiestnenie skriniek so zásuvkami čo najďalej od sporáka, aby ich dieťa nemohlo využiť ako schodíky a pod.), v kúpeľni (umiestnenie sklenených plôch a zrkadiel, nožničiek, elektrických spotrebičov, kozmetiky, pracích práškov a pod. mimo dosahu detí, podložka proti pošmyknutiu vo vani a na podlahe, termostatické batérie s poistkou, nevhodnosť umiestnenia plynového ohrievača v nevetranej kúpeľni a pod.), v izbách (záclony, socha, rastliny, televízia, zásuvky…), na schodoch (zabezpečenie proti pádu), na balkóne, terase či lodžii (napr. vzdialenosť medzi jednotlivými priečkami vodorovného zábradlia – aby si tam dieťa nemohlo vopchať hlavu), v garáži, dielni (vjazd do garáže má byť mimo miest, kde sa hrajú malé deti), v záhrade (čo najmenej terás a nerovností, zabezpečenie priestoru okolo bazénu, uzamknutie náradia či hnojív do kôlne, výber rastlín, ktoré nespôsobujú alergiu, tráviace problémy a neobsahujú jedovaté látky – napr. tis, konvalinka, brečtan popínavý, atď.).
Na dieťatko je však potrebné začať dávať pozor už v brušku! Radmila Gálová dáva do pozornosti napríklad špeciálny bezpečnostný pás pre tehotné ženy do auta, ktorý fixuje pod bruškom a chráni pri nehode nielen maminku, ale aj nenarodené dieťa. Venuje sa bezpečnosti detí v aute, autosedačkám (ktoré sú aj u nás povinné – konečne!), ich typom a spôsobu výberu. „Dbejte na to, aby sedačka vyhovovala evropské normě 44. Jednotlivé díly každé sedačky jsou podle této normy podrobeny přísným testúm: náraz přední, boční, zadní i test při prevrácení vozidla.“ „Převážejte dítě v pozici proti směru jízdy, co nejdéle to bude možné. Nepoužívejte pozice po směru jízdy pro dětí vážící méně než 9 kg. Dítě poutejte vždy, i když jedete jen pár stovek metrú.“
Jej kniha nie je len vymenovaním miest, kde sa dieťa môže zraniť a spôsobov, ako úrazom predísť. Čitateľ sa dozvedá viac. V kapitole o psychomotorickom vývoji dieťaťa sa píše, kedy a aké pohyby je dieťa schopné zvládnuť, čo v ktorom veku dokáže a čo ho zaujíma. V ďalších kapitolách usporiadaných podľa veku sa dozvedáme o možných nástrahách. Na malé bábätko číha nebezpečenstvo podchladenia či syndróm SIDS. Môže sa stať, že spadne. Čo robiť? „Pokud dítě spadne, nedávejte je minimálně další hodinu po pádu spát a pozorujte jeho reakce – jak pije, dýchá, zda nepláče, při každé odchylce oproti normálu jeďte na vyšetření do chirurgické ambulance,“ radí Radmila Gálová. Od troch mesiacov do pol roka sa dieťatko stáva pohyblivejším. „Maminka by potřebovala dvě další ruce, aby dítě, ktoré objevilo kouzlo pohybu, uhlídala. Nedělejte si iluze, že vám se nic takového nemúže stát. Vždyť stačí na vteřinu dítě pustit, když si třeba podáváte plenu. Je-li dítě na vyvýšené podložce, posteli, přebalovacím pultu, mějte vždy jednu ruku na jeho tělíčku.“ Strhnutie obrusu, horúca rúra, horúca tekutina, elektrický prúd, pády zo schodov, vypadnutie z kočíka, poranenie hlavy a tváre, to sú upútavky na kapitolu o polročnom až ročnom dieťati. Kniha je venovaná nástrahám, ktoré číhajú na deti až do predškolského veku. Samozrejmosťou je kapitola o poskytnutí prvej pomoci – resuscitácii, čo robiť pri poranení, keď sa dieťa dusí, popálení a pod. Na konci knihy je obrazová príloha.
„Ročňe bývá v dúsledku úrazu ošetřeno asi púl milionu dětí, více než polovina úrazú se v předškolním veku dětem stane doma,“ píše detská lekárka Radmila Gálová. Jej kniha je praktickým príspevkom k bezpečnosti dieťaťa a určite by nemala chýbať v žiadnej domácnosti.
Kniha Radmily Gálovej Bezpečný domov pro dítě vyšla vo vydavateľstve ERA v r. 2007.
Objednať si ju môžete aj: TU