Nechce sa vám stále polievať a kopať? Mulčujte! Znamená to, že okolo rastlín, ktoré to dovolia, nasypte preschnutú pokosenú trávu – udrží vlhkosť a tiež vám pomôže zbaviť sa vyrastania buriny. Nezasypte však tesné okolie rastlinky, nechajte jej priestor na dýchanie. Pozor, mulč by mal byť bez semien a burinových častí. Mulčovať môžete so slamou, senom, posekanými konárikmi či kôrou, môže sa aj vytrhnutá burina nechať ležať koreňmi hore popri zelenine. Jednoduchým mulčom je kartón, ale nefarbený. Hodí sa na zakladanie hriadok – stačí ho len položiť na pôdu, urobiť dierku tam, kde treba niečo nasadiť, vložiť priesadu, a už len polievať. Kartón sa časom rozloží, zabráni rastu buriny. Mulčovanie bráni odparovaniu vody a rozložený mulč vráti zemi to, čo potrebuje a čo z nej vzala burina.
Hnojiť sa dá aj popolom z kachlí.. treba ho len potom prisýpať do kompostu alebo rozsypať na hriadky, kde sám vsiakne pri daždi do zeme.
Máte mravce v záhrade? Pomôžte si práškom do pečiva – posypte ich cestičky a máte pokoj. Nezabudnite však po daždi procedúru zopakovať.
A to by už aj stačilo. Hor sa do záhrady, aby ste stihli aspoň niečo z tohto tento rok zrealizovať a vyskúšať. Samozrejme, nezabudnite hlásiť aj vaše grify a skúsenosti.
Z fóra spracovala Mária Kohutiarová
super, super, paci sa mi to. ja mulcujem pod jahodami pokosenou travou. ale ze to nemam davat az ku korienkom k rastline som nevedela, tak si dam na to bacha.