Mole. Drobné motýle, ktoré parazitujú v domácnostiach. Či už sú to potravinové mole, ktoré sa nám dostanú do kuchyne alebo šatové mole, ktoré sa nasťahujú do oblečenia, môže byť veľmi ťažké odstrániť ich natrvalo.
Môže trvať nejaký čas, kým si mole všimneme poletovať po stenách. To už sú v dospelom štádiu. Molí sa nezbavíme, kým nezistíme, kde hľadať ich larvy. A len čo ich vyhubíme, môžeme si priniesť do bytu nové – v potravinách alebo v odevoch .
Shutterstock Mole potravinové alebo šatové – rozdiel V byte sa zvyknú vyskytovať najmä dva druhy molí. Šatová moľa (Tineola bisselliella ) alebo Víjačka múčna , teda ľudovo potravinová moľa.
Šatová moľa je veľká 4-8 mm, potravinová moľa vie dorásť až do 10-14 mm.
Rozdiel je aj v sfarbení: kým šatová moľa môže mať sivé a žltkasté zafarbenie aj na predných, aj zadných krídlach, potravinová moľa je skôr sivá s tmavými škvrnami. Zadné krídla má oveľa väčšie ako predné.
Čo však platí pre obidva druhy molí: najviac škodia larvy molí, ktoré rozožierajú vybrané potraviny, či oblečenie. Dospelá moľa, teda motýľ, už nepredstavuje priame nebezpečenstvo – nezožerie nám potraviny, ani jedlo, lenže rozmnožuje sa a privádza na svet ďalšie generácie molí.
»»»»»»» Vedeli ste, že mole nemajú rady levanduľu? Prečítajte si aj 7 receptov s levanduľou .
Vývojové štádiá šatovej mole Životný cyklus šatovej mole trvá asi 65 – 90 dní, pričom od nakladenia vajíčka k dospelému jedincovi prejde niekedy mesiac, niekedy rok, v závislosti od podmienok, v ktorých žije. Ideálne je tmavé, vlhké, teplé prostredie.
Samička nakladie na látku 50 – 80 vajíčok, z ktorých sa asi po 2 týždňoch vyliahnu larvy – malé biele húseničky, ktoré sa živia odevmi, textíliami, vlnenými látkami, vrátane kobercov, perím, ale aj bavlnou, či ľanom.
Ak má larva dosť potravy, po 35 dňoch sa zakuklí a v tomto štádiu zotrváva približne 6 týždňov. Výsledkom je dospelý jedinec – motýľ, ktorého si všimneme najmä na jar a v lete, kedy vylieta z úkrytu.
Vývojové štádiá potravinovej mole Podobne ako pri šatovej moli, aj tu máme vajíčko, z ktorého sa vyliahnu larvy, ktoré sa neskôr zakuklia. Lenže potravinová moľa je schopnejšia ako šatová, dokáže naklásť až 300 vajíčok.
Vývoj od vajíčka po dospelého jedinca trvá približne 96 dní. Zimu prežíva víjačka múčna v štádiu húsenice bielosivej farby. Liahnuť sa začne koncom zimy. V teplých priestoroch však prežíva a vyskytuje sa celoročne.
Potraviny, kde si dávať pozor na mole Húsenice potravinovej mole nájdeme hlavne v múke , keďže sa živia obilnými zrnami, múkou, krupicou, strúhankou, no pozor treba dávať aj na
ryžu, cestoviny, keksy, cereálie, ovsené vločky, sušené hríby, sušené ovocie, sušené bylinky, sušené mlieko, orechy, mak, kokos, semienka, strukoviny. Mole nájdete aj v krmive pre zvieratá. Moľa znečisťuje potraviny chuchvalcami vatovitých zámotkov. Len čo si všimneme „nitky“ v potravinách, okamžite by sme ich mali vyhodiť a nie pokúšať sa ich zachraňovať preosievaním cez sitko.
Mole, ktoré sa ukrývali pod tapetou. Ako sa dostanú do bytu mole Často si moľou kontaminovaný výrobok prinesieme z obchodu. Moľa môže priletieť cez okno, či špáry v sieťkach, z bytu do bytu putuje šachtami, bytovými jadrami, ventiláciami, po trúbkach. Možností je neúrekom.
Ak sa včas nepríde na zdroj, kde najviac larvy hodujú, môžeme sa pripraviť na to, že zámotky a zakuklené húsenice budeme nachádzať na stenách, hlavne na stropoch.
Mole sa vedia nasťahovať aj tam, kde by ste to možno nečakali – napríklad aj za tapety kuchynskej linky . Šatové mole si môžu pochutnávať nielen na koberci, ale aj na drevotrieske starého nábytku. Dobre sa pozrite aj za skrine a radiátory.
Ako sa vyhnúť moliam Každý jeden výrobok náchylný na zmorenie moľami by sme mali skontrolovať hneď po tom, ako doma vyložíme nákup a ideálne ho hneď presypať do sklenej nádoby s dobre tesniacim vrchnákom. Ak je to oblečenie, mali by sme ho čo najskôr vyprať alebo aspoň vyklepať, vyprášiť.
Ak však kupujete veľa potravín do zásoby, zrejme nebudete chcieť otvárať každý obal – vtedy môžete dať potraviny (platí to aj pre odevy) zmraziť na 24 hodín v tesniacom sáčiku. Niekto ide na to opačne – teplom a dá potraviny do mikrovlnky. Pred odložením do špajze by v každom prípade mali mať potraviny izbovú teplotu, aby nezvlhli.
Vždy majte prehľad o trvanlivosti jednotlivých potravín, aby sa na niečo nezabudlo.
Shutterstock Čo použiť na mole V špajzi je potrebné udržiavať poriadok, utierať prach a špinu z poličiek, umývať ich citrónovou vodou.
Do úložných priestorov je dobré dať si rôzne odpudzovače, medzi prírodnými nechemickými prostriedkami je klasika levanduľa, rozmarín, tymián, škorica, klinčeky.
Môžete skúsiť aj vôňu mydla medzi oblečením.
Ako sa zbaviť molí – chemicky Niekedy sú však mole také potvory, že sú schopné vysmiať sa vám rovno do očí a napadnú aj vrecúško s levanduľovými kvetmi.
Možno ich budete musieť zlikvidovať chemicky – napríklad rôznymi lepkami či guličkami z drogérie. Lepové lapače obsahujú feromóny, ktoré priťahujú motýle molí. Takýmto spôsobom sa zabráni ďalšiemu rozmnožovaniu.
»»»»»»» Prečítajte si aj: 5 tipov, ako sa zbaviť mravcov v domácnosti .
Loading...