Nábytkové hrany

Mária Kopčíková 1

Pokiaľ kupujete drevotrieskový nábytok, jednou z vecí, ktoré si treba ustriehnuť, je typ hrany, ktorú vybraný kus nábytku má.  Nábytkové hrany sa používajú na dokončenie – ohranenie narezaných drevotrieskových laminovaných dosiek. Funkciu majú hrany dvojakú – estetickú a tiež praktickú.

Materiál, ktorý na ne výrobca použil, môže nábytok vylepšiť alebo ho aj znehodnotiť.

V dnešnej dobe sa na veľa typov nábytkov používa laminovaná drevotrieska. Je to cenovo dostupný materiál, ktorý výrobcovia ponúkajú v širokej škále vzorov. Keď sa plošné dosky režú, vznikajú viditeľné hrany, ktoré je treba niečím zakryť – zahraniť. Na toto zakrytie, oplášťovanie, zahranenie sa používajú nábytkové hrany. Veľa ľudí hranu na nábytku zaregistruje, až  keď vplyvom používania nevydrží a odlúpi sa alebo keď nábytok vplyvom vlhkosti napučí. Preto si aj túto časť nábytku treba pozorne prezrieť už pri jeho výbere a zvážiť, aké máte od konkrétneho kusu nábytku očakávania.

Použité hrany sú meradlom kvality a tiež bezpečnosti  nábytku.  Pri kalkulácii ceny nábytku tvoria z tejto sumy 3 – 7 % náklady na hrany. Kvalitné hrany môžu predĺžiť jeho životnosť, pekný vzhľad na dlho, takže sa neoplatí na nich šetriť.

Výrobcovia a predajcovia v princípe ponúkajú tri typy nábytkových hrán:

  • Papierové hrany (alebo fólie, alebo laminátová hranovacia páska)
  • Plastové ABS hrany
  • Narážacie hrany

Papierové hrany

Papierové hrany alebo tiež laminované hrany sú osvedčenou klasikou, ktorú používa stále veľa výrobcov. Vyrábajú sa zo špeciálneho oplášťovacieho papiera, ktorý je napustený špeciálnou zmesou a nakoniec ešte nalakovaný.  

Výhodou týchto hrán je ich cena – je to najlacnejší druh. Zároveň je najmenej odolný proti poškodeniu a opotrebeniu. Nie je vhodné používať ho na také kusy, resp. časti nábytku, ktoré sú veľmi mechanicky zaťažené alebo sa budú nachádzať vo vlhkom prostredí. Ako vyzerá botník, ktorý je v permanentom používaní niekoľkokrát denne alebo kuchynská skrinka, do ktorej vykladáte nie celkom suché šálky z umývačky riadu – to si môžete pozrieť na obrázkoch.

Výhodou tohto spôsobu hranovania je, že pokiaľ hranovacia páska nevydrží, poškodí sa, olúpi, môžete si rovnakú pásku dokúpiť a pomocou žehličky jednoducho obnoviť. Ak však aktuálne uvažujete o kúpe nábytku do namáhaných priestorov napr. detskej izby, či predsiene, ekonomickejšie riešenie je asi zvoliť iný typ hrán.

Plastové ABS hrany

ABS plastová hrana (akrylonitril – butadién – styrén) je špeciálna vytvorená hrana pre namáhané plochy nábytku. Vyznačujú sa vysokou nárazovou pevnosťou, odolnosťou voči mechanickému poškodeniu, voči vode, mastnote a čistiacim prostriedkom. Sú stálofarebné a zdravotne nezávadné.

ABS hrany sú drahšie ako laminované, no ako majitelia nábytku s týmto typom hranenia zrejme v budúcnosti oceníte, keď váš nábytok bude vyzerať stále dobre a poškodená hrana neznehodnotí výsledný dojem.

Tento typ hrán sa používa v hrúbkach 0,5 až 2 mm. Hrubšia ABS hrana sa dá na nábytku identifikovať jednoducho, pretože je masívnejšia ako laminovaná hrana – viď foto vpravo. Odborníci upozorňujú, že ABS hranu hrúbky 0,5 mm je niekedy dosť ťažké na prvý pohľad rozoznať od laminovanej hrany, ktorá má hrúbku 0,35 mm. Ak si nie ste istí, určite sa na typ hrany informujte u predajcu nábytku.
Hrúbka ABS hrany vplýva na kvalitu nábytku aj na jeho estetické vyznenie. Hrubšie hrany pôsobia masívne a hodia sa napr. na hrany stolov. ABS hrany sa na nábytok lepia.

Narážacie hrany

Narážacia hrana je plastový profil najčastejšie hríbovitého tvaru, ktorý v spodnej časti obsahuje pero na ukotvenie hrany v materiáli. Výhodou tohto typu hrán je ich jednoduchá aplikácia, ktorú by mal zvládnuť aj domáci majster. Stačí v materiáli vyfrézovať drážku a hranu naraziť.
Narážacie hrany sú veľmi odolné a nachádzajú využitie najmä v detských izbách. Na nábytku sú potom oblé hrany, ktoré zabraňujú napr. úderom pri náraze pobehujúceho potomka. Zároveň sú trvácne a odolné, takže by mali dobre vyzerať aj po viacerých rokoch používania.

Praktická skúsenosť

Niežeby som bola nejaký extrémny odborník, ale myslela som, že také ABS hrany už sú každému jasné a potom ma prekvapila kamarátka, ktorá si takmer sama nakreslila interiér domu a téma nábytkových hrán jej veľa nehovorila. Tak dovoľte ešte malú skúsenosť na záver – pri kúpe nábytku si pozorne prezrite, ktorá časť akú hranu má. Výrobcovia málokedy použijú na jednom kuse nábytku výlučne ABS hrany – zrejme z dôvodu šetrenia výrobných nákladov na menej exponované miesta dávajú obyčajnú lacnú pásku. Pri zákazkovej výrobe je len na zákazníkovi, ako sa rozhodne a či bude chcieť pevnejšie, odolnejšie ABS hrany všade. Alebo naozaj zváži, že na niektoré časti nábytku postačujú aj lacnejšie papierové.

Pri kúpe hotového nábytku si overte prevedenie hrán na jednotlivých častiach. Môžete mať ABS odolnú hranu po obvode skrinky, no samotné poličky, ktoré máte vo vnútri a ktoré môžu byť viacej namáhané, majú už obyčajnú papierovú hranu. Tú poľahky oškriete, ak na policu napr. budete minimálne raz do dňa vykladať taniere z umývačky riadu alebo ak tam musíte položiť napr. nádoby s múkou, cukrom …

Na ochranu ostrých hrán, resp. na ochranu vašich drobcov pred ostrými hranami môžete použiť aj chrániče rohov.

Spracované s použitím: Drevostyl.sk, kamainterier.sk, seorex.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Je dôležitá aká je hrana na nábytku, ale aby nábytok mal i trvácnosť je i dôležité mať i predchádzajúcu operáciu kvalitne spravenú (na rezanie). Kraj MDTD (melamín drevo triesková doska) nesmie byť olúpaný. Kazí to efekt estetiky a uzavretia. Treba si i dávať na to to pozor. Zvyčajne je to zo spodnej (z vnútornej) strany skríň aby to tak neudieralo do očí , ale je to nesprávne .

Pridaj komentár