September je mesiac, v ktorom leto prechádza do jesene. Pestrosť do záhrad vnášajú neskoro kvitnúce trvalky, okrasné trávy a v neposlednom rade dozreté plody okrasných a úžitkových drevín.
V priaznivom počasí môžeme svoj voľný čas využiť na výsadbu ovocných aj okrasných stromov. Počas daždivých dní môžeme časť úrody pripraviť na uskladnenie rôznymi spôsobmi, či už v surovom stave alebo tepelnými úpravami. Takto sa z nej môžeme tešiť aj v zimných mesiacoch.
Okrasná záhrada
Drevinami tohto obdobia s výraznými plodmi je niekoľko, napr. baza čierna (Sambucus nigra), ktorá má výrazné modročierne plody, hlohyňa šarlátová (Pyracantha coccinea) – tieto kry sú bohato obsypané bobuľami oranžovej farby, jarabina vtáčia (Sorbus aucuparia), ktorá má súplodie červenej farby, prípadne gledíčia trojtŕňová (Gleditsia triacanthos), ktorá má hlavne po horúcom lete nezvyčajné, veľké, previsnuté, zvlnené struky.
V záhradách stále kvitnú ruže (Rosa), ibišteky (Hibiscus), hortenzie (Hydrangea), tavoľníky (Spiraea), nátržníky (Potentilla) alebo plamienky (Clematis).
Z kvetín práve kvitne letnička neskorého leta – astrovka čínska (Callistephus chinensis), ale aj rôzne trvalky, ako sú astra krovitá (Aster dumosus), helénium jesenné (Helenium autumnale), rudbekia žiarivá (Rudbeckia fulgida), kokarda ostitá (Gaillardia aristata), jesenné veternice (Anemone x hybrida), echinacea purpurová (Echinacea purpurea), levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia), rozchodník nádherný (Sedum spectabile) a mnohé iné. Veľmi dekoratívne sú aj ozdobné kapusty (Brassica oleracea) a ich odrody.
Čo robíme v septembri v okrasnej záhrade
V tomto mesiaci zbierame suché semená z odkvitnutých letničiek (uskladňujeme ich pre výsadbu v nasledujúcom roku). Koncom mesiaca vyčistíme letničkové záhony.
Odstraňujeme odkvitnuté kvety na neskorých trvalkách (levanduľa, echinacea…), nevzhľadné odstrihneme tesne nad zemou, odkvitnuté delíme a presádzame. Pozor, nepresádzame trvalky, ktoré kvitnú na jeseň!
Koncom mesiaca nastáva hlavné obdobie na prípravu (cibuľky moríme proti hubovým chorobám) a výsadbu jarných cibuľovín. Koncom mesiaca sadíme tulipány (Tulipa), scily (Scilla), tavolíny (Eranthis), ľalie (Lilium), cibule narcisov (Narcissus) vysádzame až v priebehu októbra.
Vysádzame dvojročky a hľuznaté rastliny, ktoré nám budú vďačné za pridanie vyzretého kompostu, prípadne za vrstvu piesku na dne jamky, kvôli dobrému odvodneniu.
Nutné je sledovanie hubových chorôb chryzantém (najčastejšia je biela hrdza – napáda hlavne listy, prvotným prejavom sú žltkavé škvrny, neskôr sa objavuje múčny povlak) a iných možných škodcov na nich (vošky, bzdochy, bzdôšky).
super. toto mi tu chybalo, potrebujem
Este – ako zakladat travnik by ma zaujimalo,. Podla coho vyberat osivo, hnojivo a tak … pre neodbornika. Ved mame vsetci take tie prdi zahradky, tak si to chceme pekne smi osiat nech mame z toho radost
A man by zaujimalo, ako su taku prdi zahradku naplanovat, na čo mysliet, kedy ju zakladat, v akej postupnosti … pokial má celá záhrada -či skor dvor – rozmery do 1 – 1,5 ara, a musi to postacit napr. aj na pristresoik na auto a malu dielnu či oddychove miesto … da sa to vobec?