Ako pracovať z domu efektívne

Lenka Tinková 4

Stále viac mamičiek rozmýšľa nad tým ako si z domu privyrobiť. Niektorým sa nakoniec podarí prácu z domu udržať aj po vypršaní materskej.

Akokoľvek ideálne znie práca z pohodlia obývačky, niekedy je na zbláznenie. S malými ratolesťami pobehujúcimi okolo stola totiž naberá celkom iný rozmer. Ako sa nezblázniť a dodržiavať všetký termíny? Čas je rýchly, preto si ho musíme podmaniť. Ponúkame vám pár tipov ako na to.

 

Nápady na papieri

Neustále vypisovanie poznámok v škole nudí. V dospelosti sa k nemu preto málokedy vraciame. A práve to sa stáva kameňom úrazu. Všetci úspešní podnikatelia so sebou nosia malý zápisník a pero. V prípade, že im napadne niečo dôležité napríklad počas nákupov. U mamičiek to platí dvojnásob. Nemáme čas na to, aby sme hodiny vysedávali pri stole a rozmýšľali nad prevratnými nápadmi. Ale sem tam nám niečo môže napadnúť za pochodu, pri hre, varení a podobne. Nebojte sa mať pri sebe vždy kus papiera. Ak máte doma batoľa tak vždy na vysokom mieste, aby vám prevratné myšlienky náhodou nezjedlo.

Úlohy po jednom

Stačí jedna neškodná choroba dieťatka a môže to vašu prácu na týždeň rozhodiť. Zrazu sa nakopia povinnosti, termíny sa blížia závratnou rýchlosťou a vy neviete od ktorej úlohy začať skôr. Vtedy pochopíte význam úloh. Spíšte si všetky povinnosti, ktoré musíte dokončiť. Pridajte im aj označenie podľa ich dôležitosti. Najľahšie je prideliť farby podľa dôležitosti. Potom už len rozplánujte jednotlivé úlohy na každý deň. Pomáha ak si úlohy na každý deň pripevníte na viditeľné miesto. Po dokončení jednotlivých úloh, odškrtnite. Má to totiž veľký psychologický efekt. Jednak pocítite chvíľkovú úľavu a potom tiež motiváciu k ďalšej úlohe. 

Využite detský spánok aktívne

Popoľudňajší spánok dieťatka využite na tie najdôležitejšie vybavovania a veci, ktoré vyžadujú najviac sústredenia. Teda telefonáty, emaily, dohadovanie schôdzok, plánovanie. Mamičky, ktoré pracujú z domu zámerne neodporúčajú robiť domáce práce počas spánku dieťatka. Varenie či upratovanie môžete zvládnuť aj keď je hore. Navyše ho môžete do týchto činností zapojiť a tak ho i nachvíľu zabaviť. 

Deti dajte mi chvíľku

Niektoré mamičky potrebujú pracovať aj počas prítomnosti detí. Ako im ale vysvetliť, že potrebujete čas na prácu? Pokiaľ máte doma batoľa, pomôže ak ho posadíte k novým hračkám alebo hračkám, ktoré dlho nevidelo. Úspech majú tradične: svetlá, zvuky, tlačítka či skladačky. Niektoré náročnejšie zabavíte napríklad sytkom z kuchyne, či inou bezpečnou dospeláckou pomôckou. Pri starších deťoch môžete ísť na to hrou. Vyčleníte v miestnosti zvlášť priestor. Dáte tam koberček, niekoľko zaujímavých hračiek či hier. Potom už len stačí akčne dieťatku nahovoriť, že máte obe veľmi dôležitú prácu a chvíľku sa teda budete hrať každý zvlášť. Prízvukujte mu, že aj on má vlastnú pracovňu. Počas tejto spoločnej pracovnej chvíľky je takzvané obdobie ticha. Ak bude dieťatko chcieť niečo mamičke odkázať, môže mu napísať odkaz na papier alebo ho nakresliť. Tak sa to v dospeláckej práci robí.

Kedy treba spomaliť

Dobre vykonaná práca záleží aj od našej pohody. Preto je rovnako dôležité vedieť relaxovať. Mnoho ľudí pracujúcich z domu na to zabúda. Rovnako ako v kancelárii, aj doma potrebujete svoj víkend kedy sa nebudete venovať práci celý deň. A nemusí to byť striktne sobota a nedeľa. Hoci aj dni v týždni. 

Pár tipov na záver

Ak stále nestíhate, všade chodíte neskoro a v noci padáte únavou do postele skôr než deti, niečo treba zmeniť. 

  • Skúste ráno vstať o hodinu skôr než deti. Budete mať čas nachystať raňajky a hlavne dať si v pokoji kávičku a sústrediť sa na vlastné pohodlné prebudenie.
  • Desiatu do škôlky skúste deťom chystať už večer pred spaním. Ubudne vám ráno jedna povinnosť navyše.
  • Akokoľvek divne to znie, napíšte si týždenné menu každú nedeľu. Uľahčí vám to nákupy aj rozmýšľanie a strácanie času pri otázke: Čo dnes uvarím k obedu. 
  • Vždy majte v mrazničke nejaký ten obed navyše. Pre lenivé dni, alebo tie keď sa povinností skutočne nahromadí veľa a nie je čas na vyváranie.

Keď sa pýtali jednej úspešnej podnikateľky ako sa jej podarilo vybudovať firmu popri troch deťoch, odpovedala: „Umenie rozdeľovať úlohy. Nepodstatné veci som presúvala na iných. Na upratovanie a varenie som si platila firmu. A ja som sa tak plne mohla sústrediť len na deti, manžela a prácu.“ Nie každý má peniaze na podobnú investíciu do domácnosti. Avšak upratať občas môže aj manžel a z času načas môžete ísť obhliadnuť aj nejakú tú netradičnú reštauráciu. Nebojte sa zapojovať členov domácnosti. Rodina je ako malá firma. Bez účasti a podieľania všetkých zamestnancov, môže upadať. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Keď so mala iba jedno dieťa, mala som pocit, že nič nestíham. teraz mám deti tri prácu z domu a keď musíte stihnete všetko. Je to len o dobrom plánovaní. Ale áno, nemám čas na seba, na upratovanie a podobné “zbytočnosti” Snažim sa čo najviac venovať deťom a keď spia, ja pracujem. A keď mám pocit, že už nevládzem, cinknutie peniažkov na účet a vedomie, že za to možem deťom dopriať niečo viac, stojí za to smile

  2. Práca z domu pri deťoch je naozaj náročná, hlavne keď sa nemožete niekam “zašiť” JA mám už našťastie staršie deti a tie vedia, že keď sedím pri počítači a zatiahnem za sebou paravan, nesmú ma rušiť. Nábytok v našej “pracovni” sme vybrali rovnako ako obývačku v sconte, takže nám všetko pekne k sebe ladí a ja mám príjemné prostredie ako na prácu tak aj na rodinnú pohodu

  3. Ja už pracujem zásadne až potom čo uložím deti spať. Inak to bolo o ničom. Nemohla som sa sústrediť a len som bola nervózna z toho, že ma vyrušujú. Pracovať z domu je náročnejšie ako si ľudia zvyčajne predstavujú

  4. da sa to, ide o spravny time management. DOma som si zariadila svoju pracovnu a ked dieta spinka, tak sa tam usadim a pracujem. Nie je to žiadna profi pracovna, iba kancel.stol a kancel.stolička. Ale aspon to zvyši efektivitu prace

Pridaj komentár