Čo od vás môže vymáhať zamestnávateľ ?

Martin Šimko 0

Mnohí z vás ste zamestnanci a každému sa už iste stalo, že v práci niečo rozbil, pokazil, alebo proste urobil chybu, ktorá stála peniaze.

Mýliť sa je ľudské a tak na nás zamestnancov pozerá aj zákonník práce. Každý živnostník a podnikateľ ručí za škody, ktoré spôsobí do ich plnej výšky (okrem s. r. o.).

Zamestnancom však vymysleli v zákonníku práce paragraf, ktorý ho pred vymáhaním obrovských súm chráni. V paragrafe 186 sa doslova píše:

“Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu.”

Znamená to, že si zamestnávateľ môže od vás pýtať náhradu škody “iba” do výšky štyroch platov. Má to samozrejme aj pár výnimiek. Toto obmedzenie neplatí v prípade požitia omamných a alkoholických látok, v prípade spáchania trestného činu (napríklad sprenevery), alebo ak išlo o takzvanú osobitnú zodpovednosť.

Aké môžu byť nároky zamestnávateľa a ako sa voči nim brániť?

Štyri platy sú z pohľadu výšky škody (a tiež z pohľadu zamestnávateľa) dosť málo, avšak zamestnancovi to môže aj tak riadne nabúrať rozpočet. Preto majú poisťovne produkt – Poistenie zodpovednosti zamestnanca voči zamestnávateľovi. Tieto kryjú podobné škody, avšak nie všetky a s rôznymi podmienkami.

Záleží na povolaní

Z pohľadu poisťovne nie je jedno, či ste úradník, ktorý môže akurát tak pokaziť kávovar, alebo kávou obliať počítač, alebo pracujete s drahými prístrojmi v rizikovom prostredí, napríklad na stavbe. Predstavte si totiž, že ste geodet a pracujete s prístrojmi za tisíce eur. Patria zamestnávateľovi a vy s nimi chodíte po stavbách, po uliciach, po lúkach a lesoch. Pravdepodobnosť, že skôr, či neskôr niečo poškodíte je pomerne vysoká.

Máte služobné auto? 

Auto je veľké riziko. Nie nadarmo sa hovorí, že najlepšie terénne auto je to služobné. Častokrát majú firmy na svojich vozidlách havarijné poistenie, avšak stále je možné od vás vymáhať spoluúčasť. Ak mám teda zverené auto, ktoré firme rozbijem, dostane peniaze od poisťovne, mínus spoluúčasť. Tá môže byť kľudne 2000 eur. Tieto peniaze si bude pýtať zamestnávateľ hádajte od koho. Služobné auto je potrebné vo väčšine prípadov priplatiť.

Prepravujete cenné veci?

Strata, odcudzenie, čiastočné, alebo úplné zničenie prepravovaných vecí. Realita každého dopravcu, alebo aj spomínaného geodeta, ktorý nezničí drahé prístroje pri výkone svojho povolania, ale cestou v aute. Aj takéto nepríjemnosti kryje poistenie zodpovednosti.

Vyrobili ste nepodarok?

Každý, kto pracuje vo výrobe, urobí občas chybu. vyrobí niečo nepoužiteľné, niečo stratové. Predstavme si obsluhu obrábacieho stroja, ktorá vyrába z ocele nejaké súčiastky. Zle stroj nastaví (jasná nedbanlivosť) a súčiastka je nepoužiteľná. Chyba sa zistí až u odberateľa a ten vráti nepodarok. Zistí sa, že škodu urobil zamestnanec a ten musí zaplatiť škodu vo výške 1500 eur. Ide o ďalšiu možnú škodu, ktorá sa bežne stáva a ktorú je možné poistiť.

Čo sa poistiť nedá?

Bohužiaľ jednej veci sa poisťovne boja a nechcú to poisťovať (len v prípade zodpovednosti zamestnanca). Čistá finančná škoda je veľmi riziková a stáva sa dosť často. Vo väčšine prípadov ide o takzvané mako, pokuty a penále. Najväčší problém majú zamestnanci účtovníckych firiem, ktorým sa škody v podobe pokút a penále stávajú pomerne často. V prípade pracovníkov pokladní je manko tiež nepoistiteľné, tam je totiž skoro nemožné dokázať, že škoda nevznikla úmyselne. Na podobné prípady je teda potrebné dávať si obzvlášť pozor.

Ako sa teda chrániť pred nárokmi zamestnávateľa?

Najistejšie je nespôsobovať škody. Ak však platí, že kto nič nerobí, nič nepokazí, platí to aj opačne. Skôr, či neskôr niečo rozbije každý, nech si dáva akokoľvek pozor.

Preto je najistejšie poistiť sa. Taká poistka pri hrubom plate 1000 Eur mesačne stojí ročne od 60 eur, čiže to nieje nič hrozné. Máte dve možnosti. Buď si vyberiete námatkovo jednu z poisťovní, ktoré Poistenie zodpovednosti zamestnanca robia, alebo si porovnáte ceny a podmienky a uzatvoríte poistku online. Online kalkulačku poistenia zodpovednosti nájdete napríklad tu.

Poisťovne, ktoré poistenie zamestnanca robia:

  • Allianz – SP
  • Groupama
  • Komunálna
  • Kooperatíva
  • QBE
  • Uniqa
  • Wüstenrot

Prajem vám veľa pracovných úspechov a minimum rozbitých geodetických prístrojov:))

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár