Vlasta Kostercová je mamou dvoch detí a podobne ako niektoré ďalšie ženy zmenila svoje pracovné smerovanie “po materskej”. Prečítajte si jej podnikateľský príbeh.
Čo je vašim „chlebíčkom“? Pamätáte si na moment, kedy a kde vznikol nápad začať s podnikaním? S kamarátkou Zuzkou sme boli po rodičovskej dovolenke a v situácii, že sme chceli pracovať, no zároveň nedávať rodinu na druhé miesto. No pracovných ponúk s flexibilnou pracovnou dobou bolo ako šafranu. To nás nasmerovalo k diere na trhu a vyústilo do založenia pracovného portálu so zameraním práve na pracovné ponuky na skrátený pracovný úväzok alebo prácu z domu a pod. A tak sme začali snívať, že nás to raz uživí.
Neskôr sme zistili, že túto aktivitu musíme poňať skôr ako osvetovú a dobrovoľnícku prácu, z ktorej máme veľa nových kontaktov a známych a dobrý pocit (obzvlášť, ak niekomu pomôžeme alebo užitočne poradíme). Aby sme mohli fungovať ďalej, museli upraviť smer (a to nielen raz) a nájsť iný obchodný model, ktorý uživí nielen nás, ale aj naše dobrovoľnícke aktivity.
Cez flexiprácu sme sa dostali okrem iného aj ku komunite podnikateľov, no a odtiaľ bol už len krok k tomu, čo vieme, baví nás a dokáže prinášať aj finančný efekt – príprava podnikateľských zámerov a plánov pre začínajúcich podnikateľov alebo podnikateľov, ktorí sa rozširujú a hľadajú dodatočné finančné zdroje v banke alebo u investora. Popri tom som si ešte rozšírila vzdelanie a bola menovaná za súdnu znalkyňu v odbore ekonómia a manažment.
S kým ste svoje úvahy konzultovali (ak vôbec)? Radili ste sa s niekým? Radila som sa s viacerými, no nakoniec som sa rozhodovala sama. To za mňa nespravil nikto. Po zvážení všetkých odporúčaní okolia, vrátane tých negatívnych, som sa pustila do podnikania. Našťastie som v tom nebola sama (pracujeme spolu a hlavne sa dopĺňame so Zuzkou).
Máte svoju podnikateľskú múzu, sprievodcu, inšpirátora? Manžel Milo, kolegyňa Zuzka, a komunita podnikajúcich žien.
Ako ďaleko je Vaše súčasné živobytie od Vašej profesie „pred dieťaťom“? Okľukou cez flexiprácu som sa dostala k odboru (finančníctvo), v ktorom som pracovala i pred materskou, avšak v inej forme – vtedy zamestnaná, teraz na voľnej nohe.
Čo bolo pre vás najľahšie a najťažšie zrealizovať? Myšlienky sú fajn, ale ako sa prenášajú do praxe? Pre mnohých, ktorí pracujú z domu, je problém donútiť sa pracovať. U mňa je to pravý opak – ak mám cieľ, úlohu alebo zákazku, a viem kedy projekt odovzdať, termín ma donúti a prácu si zadelím na dni, čo kedy spraviť. Ťažšie je to v období “sucha”. Keďže nemôžem čakať, kým ma niekto osloví, využívam tento čas a robím všetko, čo ma napadne pre to, aby to “sucho” odišlo.
Snažím sa držať myšlienky: „Vždy som robila niečo, na čo som nebola celkom pripravená. Myslím, že takto človek rastie. Keď príde ten moment, že si poviete: ‚Wow, nie som si naozaj istá, že to zvládnem‘ a prekonáte ten moment, vtedy vo vás nastane zlom.“ (Marissa Mayer, CEO Yahoo). Takto sa mi darí tiež prekonávať trému, keď mám niekde verejne vystúpiť.
Kto vám pri realizácii vášho sna najviac pomohol? Manžel Milo, moja obrovská opora v rôznych smeroch. Keď vidí spokojnú manželku a mamu, spokojná je celá rodina.
Čo je najväčším benefitom vašej práce? Sloboda a flexibilita. Stále sa učím niečo nové. Možnosť zladiť prácu s rodinou.
Čo považujete za úspech? (osobný aj pracovný) Osobný: Keď mi deti povedali, že aj oni chcú mať raz takú rodinu ako je tá naša. Brala som to ako ocenenie naj rodičov.
Pracovný: Nazbierala som odvahu podnikať a získala prvý príjem z podnikania.
Ako vnímate svoje pôvodné rozhodnutie začať podnikať s odstupom času? Zistila som, že všetko chce čas – dozrievanie a uchytenie sa myšlienky, spokojní zákazníci, prvý samostatný príjem, … Zo začiatku som bola veľmi netrpezlivá. Sloboda mi nesmierne vyhovuje. Samozrejme existujú i nevýhody v porovnaní so zamestnaním, no podnikanie mi dáva priestor “dýchať” a viacej žiť.
Ako by ste pomenovali možné riziká, ktoré čakajú na začínajúce podnikateľky? Napadajú mi dve hlavné riziká, bez ohľadu na to, v akej krajine žena podniká. Jedným z nich je ona sama. Mnohé si neveria, nemajú odvahu, chýba im sebavedomie, potrebujú byť silnejšie vo vyjednávaní, a hlavne nesmú sa vzdať. Druhé riziko vidím v podpore okolia – ak chýba pochopenie a opora partnera, prípadne blízkych a priateľov, podnikanie je veľmi náročné.
Máte nejaký odkaz pre žienky domáce, ktoré uvažujú o vlastnom podnikaní a stále zvažujú nejaké pre a proti? Veľmi podporujem všetky priateľky a iné žienky, ktoré uvažujú o podnikaní alebo sa pokúšajú podnikať najmä povzbudzovaním, že to, do čoho sa pustili, naozaj stojí za to. Nech realizujú podnikateľské pokusy už počas rodičovskej dovolenky, kedy aj keď niečo pokazia, nebude až také bolestné.
Nech sa venujú dobrovoľníckej činnosti – aj to je cesta posunúť sa vo svojej pracovnej a podnikateľskej orientácii. Nech neodmietajú malé zákazky – aj malý príjem je príjem a môže byť predzvesťou väčšieho. Nech sa naučia aj povedať nie, keď treba. Nech vedia ohodnotiť svoju prácu a vypýtať si za to cenu. Nech v tom nie sú samy. Ostatné odporúčania som zhrnula tu .
„Spravte každý deň jednu vec, ktorá vás desí.“(Eleanor Roosevelt)
Čo robíte, keď sa nestaráte o deti, o rodinu, o manžela a o prácu (ak vás napadne, že nič iné nestíham, tak pridajte k tomu, čo by ste chceli robiť, ale ešte nebolo kedy)? Veci stíham, lebo sa to tak snažím zariadiť. Deň má 24 hodín a nemám očakávania, že stihnem všetky veci, ktoré sa dajú stihnúť až za 25 hodín. Nie vždy je jednoduché vtesnať sa do tých 24 hodín, no hľadám rovnováhu medzi všetkými aktivitami. A preto myslím aj trochu na seba – šport, knihy, priatelia. Veľmi rada cestujem – nikdy však nie sama. Je to aj o postoji. Bodkou za dňom je spoločná rodinná večera, ktorú považujem za veľmi dôležitú, i keď sa nám vždy nezadarí.
Keby sa niekto spýtal vašich detí, čím je ich mama, čo by asi povedali? Robí také rôzne veci na počítači a tak … (citujem svojho syna).
Loading...
niekedy je vyhadzov aj podvedome ziadany. clovek ma moznost zmenit svoj zivot,zacat nieco ine, co ho bavi. ako napr. ja, ked som pred polrokom bola v podobnej situacii a absolvovala som par kurzov v agenture amosk.sk. otvorila si zivnost a fungujem slusne ako kozmeticka