Mobbing na pracovisku II.

Mária Kopčíková 1
foto: isifa.com

predchádzajúcom článku sme sa venovali téme mobbingu, hovorili sme o príčinách jeho vzniku a rozlíšili sme mužské a ženské formy takého správania. Dnes sa pozrieme na to, či sa s mobbingom dá niečo robiť.

Mobbing nezačína náhle a s plnou silou.

Prvé signály môžu byť veľmi málo čitateľné  – dvojzmyselná slovná narážka, žiadosť o vykonanie úlohy, ktorá možno nie je celkom v poriadku. Nie sme chúlostiví, niečo vydržíme – nikto nič nehovorí, aj keď už možno v niekom hlodá pochybnosť, či je takéto pracovné správania úplne OK.

Pri pomaly narastajúcom probléme je ťažké povedať “dosť!”.

Spúšťacím mechanizmom mobbingu je zvyčajne konflikt, ktorý býva banálny a náhodný. Psychický teror  začína fungovať tam, kde šikanovanie a intrigy majú zelenú a stávajú sa rutinou. Rutinou sa stávajú práve preto, že začali len v drobných náznakoch a prejavoch. Stali sa zvykom a normou.

Ak som v pozícií vedúceho, čo môžem robiť, aby som zabránil mobbingu?

V prvom rade je dôležité poznať svojich pracovníkov, všímať si vzťahy na pracovisku, aby ste vôbec mali šancu zachytil náznaky agresie hneď v zárodku. Kde sa aj konflikty riešia konštruktívne, spôsobom, ktorý vzťahy posúva k lepšiemu a nie ich likviduje.

Ako vedúci pracovník by ste mali hovoriť s ľuďmi, nielen o pracovných úlohách, ale aj o vzťahoch a ich prežívaní týchto vzťahov na pracovisku. Nech sa páči – pre inšpiráciu niekoľko otázok, pri ktorých sú kladné odpovede jasným znamením toho, že niečo nie je v poriadku:

  • Vyhýba sa niektorý z kolegov rozhovoru s vami, bez toho, že by ste poznali dôvod?
  • Prideľujú niekomu úlohy, ktoré možno označiť za “ponižujúce” alebo sú zjavne nad sily dotyčného?
  • Robia si kolegovia žarty z osobných vlastností niektorého iného kolegu?
  • Kritizujú kolegovia často niekoho spomedzi seba?
  • Šíria sa na pracovisku rôzne fámy a nepravdivé správy?
  • Máte pocit, že niekoho z pracovníkov ostatní kritizujú častejšie ako tých, ktorí pracujú rovnako dobre?
  • Keď niekto vstúpi do miestnosti, všetci prítomní zmĺknu?
  • Vyhýba sa niekoho mimopracovným kontaktom (napríklad účasti na firemnej oslave), pretože sa tam v poslednom čase cíti nepríjemne?

Ako a kedy zasiahnuť?

Toto je veľmi citlivá téma. Pretože máte zasiahnuť do vzťahu a komunikácie iných ľudí. A možno si nie ste istí, či je TO naozaj problém, či sa vám to len nezdá. Veď kolega môže chodiť smutný aj kvôli rodinným problémom, nielen kvôli tomu, že by ho niekto tyranizoval na pracovisku.

Práve preto je dávať ľuďom neustále priestor na to, aby vyjadrili svoje pocity, obavy … a to nemusíte byť len v pozícii vedúceho pracovníka. Pokiaľ by ste mali pochybnosti o tom, či je v pohode váš kolega, tiež máte v rukách nástroje, ako si svoje domnienky overiť, ako ho uistiť o vašej podpore a ochote pomôcť.

Ak máte ako vedúci pracovník obavy z možného mobbingu, môžete pristúpiť – v rámci vašej inštitúcie – k presnému definovaniu, čo sa považuje za obťažovanie a čo nie a zapracovať to napr. do kolektívnej zmluvy. Pre prípad, že by chcel niekto podať oznámenie anonymne, je vhodné mať pripravený a jasne definovaný postup, ako je možné toto oznámenie urobiť.

Liekom je prevencia

Mobbing na pracovisku je komplexný problém, ktorý nie je možné vyriešiť jednoduchými radami a odporúčaniami. Zväčša je to problém systému, ktorý funguje podľa pravidiel, ktoré mobbing – či šikanovanie – umožnili. A teda treba zmeniť tieto pravidlá a tiež postoje ľudí.

Ako všeobecná prevencia proti mobbingu sa odporúča:

  • Nehovoriť na pracovisku o vlastnom súkromí a o súkromí kolegov, nadriadených či obchodných partnerov.
  • Nebyť slepý a hluchý k ľuďom okolo seba! Ak zistíte, že sa medzi kolegami vyskytli prejavy mobbingu, aj vy nesiete určitý podiel viny. Tváriť sa, že nič nevidíte alebo sa pridať na stranu toho silnejšieho nie sú práve najvhodnejšie reakcie.
  • Manažéri by sa mali snažiť čo najviac spoznať svojich podriadených – čo je pre nich dôležité, čo si želajú? Kto je pozorný a všímavý, skôr odhalí prípadné náznaky nedorozumení. Ak niektorý z pracovníkov – kolegov príde so žiadosťou o pomoc pri riešení problému, treba ho vypočuť.

Ak sa objavia prejavy mobbingu, mali by všetci konať rýchlo. O konflikte – vzniknutej situácii – treba hovoriť otvorene a s oboma stranami. Je dôležité poznať pohľad oboch strán, odporúča sa vypočuť najprv každú zvlášť, až potom spoločne.

Orientovať sa treba na hľadanie konštruktívneho riešenia, a nielen vypočuť a neriešiť!

Ako bojovať proti tyranii na pracovisku

  • Rozmýšľajte, ako mohol problém vzniknúť a čo môžete urobiť, aby ste sa z neho dostali. Nečakajte, že sa riešenia ujme iná osoba. Buďte aktívny!
  • Neprovokujete kolegov? Rozmýšľajte, či sa vy sami nesprávate provokačne. Nepracujte s domnienkami, obráťte sa so žiadosťou o spätnú väzbu na neutrálnu osobu.
  • Rozoberte si situáciu sami pre seba. Zoberte si čistý hárok papiera a zapíšte si všetky zistenia a konkrétne dôkazy.
  • Zvážte, aké máte možnosti riešenia. Koho môžete požiadať o pomoc a ako by ste to vy sami vlastne chceli riešiť?  Nenechajte si život znepríjemniť ľuďmi, ktorí vám chcú uškodiť.
  • Buďte si vedomý vašej vlastnej hodnoty a práva byť rešpektovaný bez ohľadu na to, kto ste a kam podľa služobného postavenia patríte.
  • Prekonajte strach. Hoci aj s pomocou druhých ľudí. Poraďte sa, porozprávajte o vašej situácii, vypočujte si názor nezávislého poslucháča.
  • Povedzte o nevhodnom správaní sa útočníka komukoľvek, kto bude ochotný počúvať. Musíte narušiť bariéru ticha. Zabezpečte si svedkov, ktorí vám pomôžu s dôkazmi, ak by to bolo potrebné.

Použité zdroje:

Kratz, H.J.: Mobbing – Jak ho rozpoznat a jak mu čelit, Management Press, 2005

Svobodová, L.: Nenechte se šikanovat kolegou, Mobbing – skrytá hrozba, Grada 2000

Foto: isifa.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. My máme vo firme hneď alfa pár-muža a ženu,tak si sadli so svojimi démonskými povahami,že sa o nich hovorí,že sú milenci.V ich počínaní som videl všetky hnusné,nízke a podlé praktiky,aké si len môžte vymyslieť.Hneď ako sa u nás zamestnali,zaujali vedúce pozície,pár ľudí bolo odídených a z ostatných sa stali dvojtvárne rohožky.Majiteľovi sa sprvu slizko pchali do …potom rozdelili firmu na stádo debilov a dvoch géniov a teraz keď sú všetci vymeniteľní a oni nenahraditeľní,ziapu už aj naňho.Z kedysi asertívneho podnikateľa sa stal húpací koník,ktorý už len mlčky prikyvuje,keď tie dva besné psy ráno rozkazujú,čo sa dnes bude robiť.Ľuďom sa obracajú žalúdky a nikto nechce myslieť na to,čo bude ďalej.A tak je to deň za dňom…

Pridaj komentár