Starať sa o dieťa a v danej chvíli i pracovať sa nedá

Agáta Zemanová 3

Na tému dieťaťa na pracovisku (parlamente, v škole, v krčme …) sa už vyjadrili asi všetci. Laktačná lobby, ženské kružnice, bývalé poslankyne, súčasní poslanci, významné a úspešné ženy oslovené novinármi.

Zdroj: ingimage.com

Tak pridám i ja niečo, skôr z pohľadu zamestnávateľa, alebo teda  … aj matky pracujúcej od pomerne nízkeho veku svojich detí. Ono sa tak prekleniete z jedného do druhého, ani neviete ako, a je z vás zamestnávateľ a uhol pohľadu sa občasne zmení.

Univerzálne dobro neexistuje

Vo svojich vyjadreniach sa rôzni ľudia vzťahovali k dobru dieťaťa (aby neochorelo v rokovacej sále), k dobru matky (nemá predsa zakrnieť pri hrncoch), k všeobecného vnímaniu nášho slovenského ľudu (to je isto ovplyvnené dogmami a dobou ….).

Niekto dokonca rozhorčene okomentoval ponúknutú možnosť, že detné poslankyne si môžu na vlastné náklady zriadiť detský kútik a dodal, že prevenciu v tejto podobe mala hlavne riešiť NRSR ako zamestnávateľ. Pýtam sa preboha prečo? Ja ako zamestnávateľ mám vytvárať podmienky na prácu, nie na starostlivosť o dieťa.

Prečítajte si: Nicholsonová – 6 dní po pôrode v plnej poľnej

Teda, nedá sa to robiť dostatočne kvalitne oboje naraz. Vždy niekoho „okrádate“. Dieťa o vašu pozornosť, prácu tiež o pozornosť, z ktorej môžu vzniknúť prestoje, zlé závery, prosto zle odvedená práca.

Nehovorím teraz o tom, že žena má byť s dieťaťom tri roky doma a do práce ani nepáchnuť, kariéru zavesiť na klinec. Myslím si však, že prvý rok života dieťaťa je natoľko dôležitý, že jeho podstatnú časť má byť mama na blízku dieťaťa, má mu byť čo najviac k dispozícii.

Zdroj: ingimage.com

Sama som cca od polroka života mojich detí pracovala a v zásade som od tej doby budovala svoj „biznis“. Ten piesoček, ktorý ma aktuálne živí a ktorý už dáva prácu aj iným ľuďom. Pričom som sa o deti starala len ja s manželom, kojila som ich pomerne dlho, ale snažila som sa im venovať naplno, práca prišla na rad po 20:00, keď deti spali. Prípadne keď už boli v stave, že som ich na pár hodín mohla nechať s niekým.

Prečítajte si: 10 vecí, o ktoré nás prosia naše deti

https://babetko.rodinka.sk/vychovavame/vychovavame/10-veci-o-ktore-nas-prosia-nase-deti/Nikdy som dieťa so sebou do práce neniesla, teda priamo na miesto výkonu práce, tiež som ho občasne mala v susednej miestnosti, alebo niekde na blízku. S jasným zámerom potreby plne na sústrediť na prácu, na ľudí. Nech mi nikto nehovorí, že to vie urobiť na 100% oboje naraz.

Počas posledných rokov som sa v rámci mojej činnosti dostala na rôzne pracoviská, teda pri práci do kontaktu s rôznymi skupinami kolegov – kolegýň. Vždy, keď niektorá z nich priniesla na pracovné stretnutie dieťa, bolo narušiteľom. Či už v tom význame ťuťuli muťuli, že obdivujeme bábätko alebo vo význame, že mam ho proste riešila, kojila, prebaľovala, prípadne za ním pochodovala po miestnosti.

Zamestnávateľ potrebuje efektívneho zamestnanca

Áno, sú to prirodzené potreby dieťaťa a tie treba uspokojiť. Ale odkedy sa živím sama a vytváram pracovné podmienky aj pre iných, som hodne citlivá na efektivitu takýchto stretnutí. Jednoducho mám nejaký limitovaný čas, za ktorý potrebujem stihnúť „n“ vecí a takýto malý rozkošný narušiteľ mi ich nedovolí napĺniť.

Zdroj: ingimage.com

Ja nie som štátna organizácia, ktorá má nejaký balík peňazí a mzdy vyplatí či už robota odvedená je alebo nie. Ja som ten drobný podnikateľ, malý zamestnávateľ, ktorý nemá EÚ fondy, ktorý sa naozaj musí obracať a preto rozmýšľam, z akého titulu by po mne niekto chcel, aby som mu vytvorila podmienky na prácu tak, aby si so sebou mohol nosiť dieťa.

Keď sa s niekým potrebujem dohodnúť, chcem mať na to pokoj a jeho sústredenú pozornosť, sústredenú na mňa a nie na iné faktory – je jedno, či je to jeho dieťa alebo jeho mobil.

Keď zadelím prácu, je mi jedno, či si ju daný človek urobí doma alebo na pracovisku, potrebujem mať dodržaný termín a spôsob vyhotovenia, na ktorom sme sa dohodli. Či tú prácu urobí – ak je to matka – na pracovisku za hodinu alebo doma s dieťaťom na rukách za tri, je mi v zásade jedno.

Myslím, že matky, ktoré nemajú skúsenosť z tej druhej strany, zo strany zamestnávateľa, ktorý má aj zodpovednosť voči iným ľuďom, majú svoju prudko kritickú optiku trocha pokrivenú. 

Prečítajte si aj: Prečo nevytvorím detský kútik na pracovisku?

Keď už teda voláme po tolerancii voči matkám a po zlaďovaní pracovného a rodinného života (waw, milujem toto slovné spojenie), pozerajme sa trochu aj za roh a skúsme byť i trocha tolerantní voči zamestnávateľom. Veď v zásade je to aj tak tak, že zamestnanec sa môže rozhodnúť, či bude akceptovať pracovné podmienky a pracovnú disciplínu, ktorú vyžaduje zamestnávateľ, nie?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. super napísané, niet čo dodať. Ja osobne veľmi ťažko zvládam, ak mi príde s dokladmi (účtovná firma) otec, či matka s dieťaťom a sú nútení venovať sa mu.Potrebujem s nimi mnohokrát konzultovať nejaké veci a dieťa vyrušuje, nedá sa.Strácam zbytočne veľa času,ktorý mi potom naozaj chýba.Aké by to bolo, keby si zobral otec, ktorý pracuje v pásovej výrobe pri sústruhu, dieťa do práce?

    Detské kútiky??? Zamestnávatelia? A z čoho? Z tých peňazí,ktoré nám drobným podnikateľom zostávajú po doslovnom ošklbaní štátom? Ten kútik v parlamente? Zase išiel z našich peňazí a mohli byť na iné…aj napr. na piaď cesty…

Pridaj komentár