Predslov
Tieto nádherné trojrozmerné zvieratká z korálikov potešia nielen deti ale aj dospelých, či už ako darček alebo ozdoba. Nikto neodolá figúrkam s milými veľkými čiernymi očami.
Líška, srnček a lasica vytvárajú malú zoologickú záhradu a môžeme k nim priradiť aj klauna očkatého a morského koníka. Môžu tvoriť aj prívesok na mobilnom telefóne alebo kľúčenku. Ak na ne nalepíme magnet, oživíme magnetickú tabuľu alebo chladničku, ak ich pripevníme k zatváraciemu špendlíku, môžu byť zaujímavou ozdobou šiat alebo tašiek. Krt a cvrček dobre vyzerajú aj v kvetináči.
S medeným drôtom sa pracuje ľahko. Podľa podrobných a farebných obrázkov je priam detskou hračkou vyrobiť perlové zvieratká, ktoré sa nachádzajú v knižke. Prečítajte si pozorne základné informácie a smelo sa pustite do navliekania.
K príprave zvieratiek z korálikov Vám prajeme dobrú zábavu.
Materiály a nástroje
Koráliky
Sklené a detské navliekacie koráliky dostať v rôznych farbách a veľkostiach v predajniach hobby a umeleckých predmetov. Podľa vlastného želania môžeme použiť koráliky matnej, perleťovej aj kovovej farby. Na vyrobenie figúriek, ktoré sa nachádzajú v knihe, potrebujeme najmä koráliky s priemerom 2,5 mm. V niekoľkých prípadoch, napr. k príprave očí a nosu, odporúčame väčšie koráliky čiernej farby s priemerom 3-4 mm, aby sme oči a nos zvýraznili. Na figúrky potrebujeme v priemere asi 5-8 g korálikov. V obchodoch ponúkajú väčšinou balenia korálikov s hmotnosťou viac ako 5 g, preto bude stačiť, ak si kúpite z každej farby len jedno balenie. Pozor! Medzi jednotlivými výrobcami a jednotlivými typmi korálikov (perleťové, kovové, atď.) sa rozmery môžu výrazne líšiť. Už pri nákupe si musíte dávať pozor, aby ste si na jednu figúrku kúpili koráliky rovnakých rozmerov. Je to dôležité preto, lebo figúrka vyrobená z korálikov rôznych rozmerov v konečnom dôsledku nemá charakteristický tvar tela, navyše zbytočne budete dodržiavať uvedený postup pri navliekaní, konečný výrobok sa nebude podobať na zvieratko zobrazené v knižke.
Medený drôt
K príprave figúrok potrebujeme medený drôt s priemerom 0,3 mm. Pri navliekaní trupu počítajte asi s 170 cm dlhým drôtom, na konci práce zbytočný drôt možeme odštipnúť. Odštipnutý zbytok môžeme použiť na drobné časti, napr. uši a i. Na prípravu väčších častí tela, napr. nôh potrebujeme asi 80 cm, na menšie asi 30 cm drôt.
Nástroje
Pripravíme si nožnice na strihanie drôtu. Ďalej budeme potrebovať aj jeden plochý štipec, aby sme drôt mohli viackrát pretiahnuť cez ten istý korálik, respektíve k natočeniu konca drôtu.
Základné informácie
Príprava trupu
1. Navlečieme na drôt päť korálikov a sústredíme ich do stredu drôtu.
2. Na jeden koniec drôtu navlečieme ďalší rad korálikov.
3. Aj druhý koniec drôtu prevlečieme cez tento rad korálikov z opačnej strany. Toto navliekanie nazývame navliekanie oproti.
4. Je veľmi dôležité, aby sme drôt silno natiahli. Ostatné riadky navlečieme podobne.
Dôležité: Dávajme pozor na to, aby sa počas navliekania nevytvoril na drôte uzol, pretože pri konečnom natiahnutí by sa mohol drôt polámať a pretrhnúť v tomto bode. Uzly teda vždy vyrovnajme!
5. Pri navliekaní trupu striedavo vytvárame oblúk hore a oblúk dole, tak bude trup dutý, hotová figúrka priestorová.
Tieto riadky na obrázkoch vyznačujeme medzi dvoma priamkami. To znamená, že z riadkov medzi dvoma priamkami prvý ohneme nahor, druhý zas nadol. Čísla na konci riadkov znamenajú počet korálikov v danom riadku.
Keď sa pozeráme na figúrku zboku, na hornom a dolnom spojovacom bode vytvára drôt kľukatú čiaru. Drôt vždy dobre natiahnime, aby táto medzera bola čo najmenšia, teda aby z drôtu bolo vidieť čo najmenej. Držanie nôh bude lepšie, keď koniec drôtu navlečieme medzi zboku viditeľné drôty, podobne ako pri vyšívaní.
Technika morského koníka
Príprava figúrok, ktoré majú aj oblúkovitú časť tela, napr. chvost morského koníka sa líši od základnej techniky. Ak vynecháme spodný riadok, potom za posledným riadkom nasledujú dva horné riadky, tak dostaneme dole smerujúci oblúk, zakrivenie. Na tomto dole smerujúcom oblúku, pri brušnej časti, vynecháme jeden riadok, to znamená, že drôt prevlečieme ešte raz cez ten istý riadok. Pri hore smerujúcom oblúku zas vynecháme podobne riadok z chrbtovej časti. Na obrázkoch túto techniku vyznačujeme troma riadkami medzi dvoma priamkami. Na pravej strane obrázku označujeme, ktorý riadok ohneme dolu alebo hore. Čísla na pravej strane udávajú poradie, to znamená, cez ktorý riadok korálikov máme drôt prevliecť. Pri označení riadku dvoma číslami oba konce drôtu prevlečieme dvakrát. Dolný obrázok ukazuje navliekanie drôtu. Drôty sme označili rôznymi farbami, aby bol obrázok prehľadnejší.
Príprava hore smerujúceho oblúku:
Najprv si pripravíme vždy telo figúrky. Navliekanie začíname hornou časťou hlavy. Na základe toho popis riadkov sledujeme zhora nadol, potom pripravíme nohy, plutvy figúrok atď.
Uši, nohy, plutvy
K príprave menších častí tela používame zvyčajne jednotlivé drôty, ktoré k telu pripevníme na mieste uvedenom na obrázku. Pri navliekaní konkrétneho riadku navlečieme zároveň aj kúsok drôtu.
Obmeny
1. Nohy sú umiestnené na ľavej, respektíve pravej strane trupu. K príprave nôh prevlečieme kúsok drôtu cez dve stredné koráliky brušných bočných riadkov. Z dvoch ľavých koncov drôtu pripravíme nohy na ľavej strane, z pravých koncov pravé nohy.
2. Zbytky drôtu môžeme použiť na prípravu uší. Dva kusy drôtu prevlečieme cez horný riadok korálikov vyznačený na obrázku. Z koncov ľavého drôtu pripravíme ľavé ucho, z pravého konca pravé ucho.
3. Niekoľko plutiev jednoducho kolmo prevlečieme cez brušné alebo chrbtové riadky. Na obrázku sme drôt prevliekli pod troma chrbtovými riadkami.
V priestore sa to zobrazí takto:
trochu ťažké ale skúsim
trochu ťažké ale skúsim