Predslov
Slané cesto je jednoduchá, prírodná surovina, pomocou ktorej sa hravo rozvíja fantázia, koncentrácia a zručnosť detí a zároveň im ponúka skvelú zábavu. Nechajte deti samostatne pracovať: potrebné suroviny si môžu samy odmerať a miešanie hmoty im poskytne veľký pôžitok.
Pred vytvorením prvej figúrky im pripravte príležitosť na hravé formovanie cesta, priestor na formovanie guľôčok, tyčiniek, vaľkanie i tvarovanie rukami a čas, aby sa deti zoznámili a spriatelili s materiálom.
Pamätajte na to, že deti vnímajú veci inak ako dospelí. Nechajte pracovať ich fantáziu a ak sa niečo nepodarí tak, ako si to predstavovali, utešte ich a pomôžte im. Väčšie deti už pracujú samostatne a rýchlo si vytvoria vlastné nápady na prípravu najrôznejších dekorácií alebo veľkonočných, vianočných či narodeninových darčekov.
Pri formovaní a maľovaní ozdôb a figúrok vám aj vašim deťom želáme veľa radosti.
Materiály a pomôcky
Na formovanie a maľovanie hotových figúrok potrebujeme tieto materiály a pomôcky:
- vodu,
- múku,
- soľ,
- varešku,
- valček na cesto,
- lis na cesnak,
- malý nožík,
- nožnice,
- slamku na pitie,
- špáradlo,
- rôzne drevené paličky,
- kancelárske spinky,
- drôt,
- formičky na pečivo,
- štetec,
- vodovú farbu,
- akrylovú farbu,
- lepidlo alebo glej,
- priesvitný lak,
- kartónový papier.
Materiály a pomôcky potrebné na prípravu konkrétnych figúrok uvádzame pri jednotlivých postupoch.
Všeobecné informácie
Recept
Na formovanie a maľovanie hotových figúrok potrebujeme tieto materiály a pomôcky:
Nápad
Nemusíme kupovať drahé suroviny, rovnako nám poslúži aj najlacnejšia múka a soľ. Dôležité je, aby sme vždy použili viac múky ako soli.
Najprv zmiešame múku so soľou a za stáleho miešania pridávame vodu. Potom hmotu dobre vypracujeme rukami a zakryté cesto necháme 15 minúť stáť. Hotové cesto musí byť aj po uschnutí suché a pružné, pretože tak sa dá najľahšie formovať.
Ak je cesto príliš mäkké, pridáme ešte trochu múky (nie soľ). Ak je cesto príliš suché, nedolievame vodu, iba si navlhčíme dlane a cesto ešte raz spracujeme. Zvyšok cesta počas práce zakryjeme, aby sa jeho povrch nevysušil. Zvyšky nezabalíme do alobalu, ale dáme ich do plastovej nádoby s uzáverom a uložíme do chladničky. Neuskladňujeme však dlhšie ako dva dni, lebo potom je cesto už nepoužiteľné.
Formovanie
Pred spracovaním cesta si ruky natrieme krémom na ruky, aby nám soľ nedráždila pokožku. Čokoľvek chceme formovať, vždy vychádzame zo základného tvaru guľôčky. Aby si dieťa vedelo lepšie predstaviť, koľko cesta potrebuje na sformovanie daného predmetu, informácie o množstve uvádzame vždy vo veľkosti ovocia: zoberieme cesto veľkosti čerešne, veľkosti orecha, používame cesto veľkosti slivky, veľkosti mandarínky, nachystáme cesto veľkosti jablka.
Tieto kúsky cesta sformujeme do tvaru guľôčky vaľkaním medzi dlaňami. Povrchy, ktoré sa budú dotýkať, pred spojením jednotlivých častí navlhčíme mokrým štetcom.
Ak po pečení niektorá časť predsa len odpadne, znamená to, že sme ju pred spojením dostatočne nenavlhčili. Odlomenú časť môžeme jednoducho prilepiť trochou čerstvého cesta a necháme ju uschnúť. Vždy pracujeme na plechu na pečenie, pretože premiestnenie väčších plochých častí cesta z dosky na plech je pomerne náročné.
Cesto vždy vaľkáme na troche múky. Pri kúskoch, ktoré sa majú spájať, navlhčíme dotýkajúce sa povrchy vodou. Dbáme na to, aby sa na vytvorené predmety nedostala zbytočne ani kvapka vody, lebo tieto časti počas pečenia stmavnú.
Postup a techniku formovania uvedieme vždy pri konkrétnych figúrkach. Jednotlivé výrobky sme označili hviezdičkami: jednou, dvoma alebo tromi. Čím nižší je počet hviezdičiek, tým ľahšia je práca. Tieto figúrky môžu pripraviť aj malé deti.
Pomôcky musia byť vždy čisté. Toto platí aj o rukách, na ktoré sa počas práce lepí čoraz hrubšia vrstva cesta. Pomôcky potrebné na formovanie, napr. slamka, špáradlá, lieviky, formy na pečenie atď., sa nájdu v každej domácnosti. Pri formovaní môžeme použiť tie najbežnejšie predmety.
Zavesenie
Predmety pripravené zo slaného cesta môžeme zavesiť viacerými spôsobmi. Najčastejšie používame rozobraté kancelárske spinky (obr. 1). Na malé, krehké predmety, napr. vtáky alebo rybičky, nám postačí zohnutý tenký drôt (obr. 2), ktorý párkrát zvinieme (obr. 3). Konce drôtu ohneme nahor (obr. 4). Takto sa vytvorí malá slučka a po pečení sa už háčik nedá vytiahnuť.
Pečenie
Pripravené predmety vysušíme na radiátore alebo upečieme v rúre. Deti nesmú piecť samy, lebo horúca rúra môže spôsobiť nehody.
Dĺžku pečenia a potrebnú teplotu rúry uvádzame pri jednotlivých postupoch. Ak slané cesto možno ľahko oddeliť od plechu a nedá sa stlačiť, je hotové.
Maľovanie
Na maľovanie upečených figúrok stačí deťom bežná vodová farba. Väčšie deti a dospelí môžu použiť akrylové farby. Ak hotová figúrka pri pečení príliš stmavla, najprv ju vymaľujeme bielou podkladovou farbou, necháme uschnúť a až potom ju vymaľujeme rôznymi farbami.
Lakovanie
Po vyschnutí vymaľované figúrky pomaľujeme alebo nastriekame priesvitným lakom. Pri tejto činnosti deťom väčšinou pomáhame. Na lakovanie pripravíme plochý kartón a zakryjeme ho alobalom. Po nanesení laku na neho položíme nalakované figúrky a necháme ich uschnúť.
Ruka a noha
Materiál
Tento predmet môžu pripraviť aj tie najmenšie deti. Pekný odtlačok ruky alebo nohy môže byť milým darčekom pre rodičov či príbuzných.
Na prípravu týchto odtlačkov potrebujeme slané cesto veľkosti jablka. Cesto rozvaľkáme na plechu do oválneho tvaru s hrúbkou asi 1,5 cm a dieťa do neho vtlačí ruku alebo nohu. Dbáme na to, aby cesto v mieste odtlačku nebolo príliš tenké. Po pritlačení musí zostať minimálne 0,5 cm hrubé.
Pomocou slamky urobíme do horného okraja obrázka otvor na zavesenie. Ak nám nezostane dostatok miesta, môžeme háčik pripevniť na zadnú stranu upečeného predmetu aj dodatočne.
Hotové obrázky vysušíme na radiátore alebo na slnku. Ozdoby poukladáme tak, aby sa k nim dostal z každej strany vzduch. Ak chceme, aby boli rýchlejšie hotové, formy upečieme v rúre.
Aby sa cesto počas pečenia nerozpadlo, začneme piecť na najnižšej teplote, 50 °C, na najnižšej mriežke v rúre. Teplotu zvyšujeme takto: prvá hodina 50 °C, druhá hodina 75 °C, tretia a štvrtá hodina 100 °C. Potom plech preložíme z najnižšej mriežky na najvyššiu a dopečieme pri teplote 125 °C.
Formy necháme vychladnúť a odtlačky namaľujeme. Ak sa dostalo trochu farby mimo odtlačku, opatrne ju zoškriabeme chrbtom noža.
Po zaschnutí farieb obrázok nalakujeme priesvitným lakom a necháme dôkladne zaschnúť. Nakoniec prevlečieme cez otvor stužku a dozdobíme mašličkou.
Hladné húsenice
Materiál
Veselé húsenice pekne vyzdobia detskú izbu.
Húsenice
Na prípravu húseníc potrebujeme niekoľko guľôčok rôznej veľkosti. Začneme s guľôčkou veľkosti orecha. Ďalšie guľôčky majú byť vždy o niečo menšie. Guľôčky pred spojením vždy navlhčíme. Na záver prilepíme hlavu húsenice, do ktorej sme predtým napichli dva špendlíky ako tykadlá.
List
Túto prácu môžeme spojiť s prechádzkou v parku alebo v záhrade, kde nazbierame niekoľko nie príliš veľkých čerstvých listov, ktoré majú zreteľne vystupujúce žilky (napr. listy hortenzie). Cesto veľkosti mandarínky vyvaľkáme asi na hrúbku 1 cm. List položíme na cesto žilkami nadol a valčekom ho jemne pritlačíme do cesta.