Rozmýšľali ste o tom, zájsť cez víkend aj s deťmi do galérie? Neviete, čo máte očakávať? Zaujíma vás, čo sa tam dá s deťmi vlastne robiť? Na zopár otázok, ako to momentálne v Slovenskej národnej galérii chodí, nám odpovedala Barbora Jurinová , ktorá sa v galérii venuje vzdelávacím a tvorivým programom.
Na čo nám je umenie? Deti sa od malička učia vnímať cez obrazové vnímanie. Ukazujeme im obrázky farebných zvieratiek, učíme ich spájať si tieto obrázky s naozajstným zvieraťom, či zvukom, aký vydáva. Popritom vnímajú aj obrázok samotný, jeho farby, podobnosť s realitou (teda štylizáciu), spôsob, akým je zachytený.
Tu môže skvele poslúžiť umenie, ktoré v sebe nesie veľa informácií o živote v jednotlivých obdobiach, ľudských pocitoch, ale tiež napríklad informácie z chémie, fyziky, matematiky, geografie, biológie… Umenie tiež rozvíja konvergentné aj divergentné myslenie, fantáziu, schopnosť hľadať riešenia, estetický vkus a kritické uvažovanie.
Prečo by mali deti (a rodičia) chodiť do galérie? V galérii sa deti s rodičmi naučia, ako s umením pracovať. Deti to totiž nezvládnu hneď samé. Treba sa s nimi rozprávať o tom, čo vidia. Je dobré dávať si navzájom úlohy, hádanky. Deti zaujíma, ako to, čo vidia, vníma rodič alebo iný dospelý a čo si pri tom myslí. Zároveň by mali mať možnosť vyjadriť svoj autonómny názor – či už slovami, hrou alebo tvorbou. Pridanou hodnotou galérie je aj zážitok z originálneho umeleckého diela: dieťa môže dielo skúmať, ovoňať, vidieť štruktúru, kontext medzi inými dielami. A je to fakt zábava!
Ako vyzerajú programy v SNG? V SNG už dávno nefunguje model „nedotýkajte sa!“ Samozrejme, že umeleckých diel sa nemožno dotýkať, ale my sa dotýkame inak. V dielach sa snažíme nájsť pre deti tie najzaujímavejšie témy, oblasti, podnety – tak, aby bola pre ne výstava zážitkom. Deti behajú, riešia hádanky a úlohy.
Počas programu majú k dispozícii pomôcky, ktoré im dielo priblížia – spoločne tancujeme, spievame, zapisujeme, zakresľujeme a tvoríme, nielen v ateliéri a nielen farbičkami. Snažíme sa ponúknuť im také podnety, ktoré ich vtiahnu, zabavia, niečo naučia. A rozprávame sa s nimi ako s partnermi na jednej úrovni.
Čo je cieľom takýchto programov pre rodiny s deťmi? V prvom rade, keďže sme galéria, je naším cieľom priblížiť umenie ako také – obsah výstav, výtvarné techniky, umelecké štýly. Toto všetko by malo byť súčasťou bežného života, takže na umenie nahliadame a požičiavame si obsah aj z iných oblastí (napr. na diela obdobia baroka nahliadať cez reklamu, lebo vtedy to bola reklama na nebo).
Je tiež dôležité vedieť sa o všetkých obrazoch s deťmi rozprávať, hodnotiť ich, vedieť sa aj cestou autom do školy či práce zorientovať v množstve plagátov, výhľadov, vizuálnych podnetov. Mnoho rodičov by aj chcelo, ale nevie ako na to. Našou snahou je teda dať deťom potrebnú „výbavu“ do budúcnosti a rodičom návod, aby to zvládli aj sami, hocikde a kedykoľvek.
Aké konkrétne programy pripravujete pre rodiny s deťmi už teraz na jeseň? Pre rodiny s deťmi pripravujeme v SNG niekoľko pravidelných formátov. Pre celú rodinu pripravujeme raz mesačne v nedeľu popoludní špeciálny program Nedele po farbe. Spoločnou témou trojmesačných cyklov je vždy jedna farba, pričom hľadáme jej významy a metafory z rôznych, v kontexte galérie niekedy prekvapivých oblastí (napr. sme riešili horolezectvo, problematiku klimatizácie a dychu galérie, zvukové vlnenie či svetelnú optiku).
Tu dávame špeciálny dôraz aj na priestor pre rodičov, odkrývame aj náročnejší obsah a informácie, používame odborné termíny. Mnoho zadaní je tu vyslovene postavených na spolupráci rodičov a detí. Našou špecialitou je obľúbený formát BookObrazy, v spolupráci s kníhkupectvom ExLibris v SNG. Cez oživené príbehy prevádza deti knižným zákulisím, vovádza do sveta ilustrácií a ilustrátorov, využíva techniky detského divadla. Snažíme sa, aby deti čítali s fantáziou a rodičia budovali deťom kvalitnú domácu knižnicu.
Ako vyzerá rodinný program v SNG? VIDEO Čo keď príde na výstavu rodina samostatne, mimo rodinných programov? Ku každej výstave pripravujeme špeciálnych sprievodcov pre rodiny. Deti si môžu voľne vziať svoj „pracovný list“ s úlohami, rodičia manuál, ktorý ich úlohami prevedie a dozvedia sa z neho ďalšie zaujímavé informácie. Tiež sme sa tento rok rozhodli pripraviť pre rodičov kurz, ako s deťmi rozvíjať tieto aktivity.
Program prebieha raz mesačne ako dvojhodinový celok s aktivitami na výstavách, v teréne aj mimo SNG, samostatnou aktivitou v ateliéri, diskusiami s odborníkmi, stretnutiami s hosťami a nápadmi, ktoré sa dajú realizovať doma. Dostanú tak návod, ktorý môžu použiť aj napr. na výlete na hrad počas dovolenky.
Viac info o programoch Slovenskej národnej galérie nájdete na www.sng.sk alebo na Facebooku.
Foto: Gabriel Kuchta
Loading...