Chystáte sa dovolenkovať, alebo len stráviť víkend u svojich známych na opačnom konci republiky? Uvažujete o spôsobe prepravy, a výhodách a nevýhodách toho ktorého spôsobu? Podajme si teraz „vláčiky“.
Za železničnú spoločnosť vám sprostredkoval informácie jej hovorca PhDr. Miloš Čikovský, riaditeľ odboru komunikácie.
Aký je váš názor na prepravu detí vo vlaku? Je dieťa pre vás náročným pasažierom?
Dieťa je určite náročný pasažier. Samozrejme, že najväčšia ťarcha o ich bezpečnosť a dobrú pohodu padá na rodičov. Ak je to len trochu možné, treba využívať vozne pre matky s deťmi, tam by nemal vadiť ani plač dieťaťa. Keď to prekáža spolucestujúcemu bez dieťaťa, môže sa presťahovať do iného vozňa. Čo má vlastne robiť v takom vozni ktorý je určený pre cestujúcich s deťmi? Tí s deťmi plač iste pochopia, lebo ich deti tiež niekedy plačú. Zatiaľ, žiaľ nemáme v takýchto vozňoch špeciálne vybavenie a nestretli sme sa s tým ani v zahraničí.
Aká je bezpečnosť cestovania vo vlaku v porovnaní s inými dopravnými prostriedkami?
Vlak je jednoznačne najbezpečnejší a najekologickejší dopravný prostriedok, úmrtie cestujúceho vo vlaku sme nezaznamenali viac ako 15 rokov!.
(Nehovoríme o bezpečnosti z hľadiska konania spolucestujúcich, ale ani ohrozenie rodičov s deťmi vo vlaku sme dlhé roky nezaznamenali.)
Máte vo vašich súpravách vyhradený priestor pre matky s deťmi? Ktoré miesta možno pokladať za najbezpečnejšie a ktoré za najmenej bezpečné?
Mávame vyhradené vozne pre cestujúcich s deťmi. V IC vlakoch a expresoch, kde sú radené vozne so zdvíhacou plošinou pre “vozíčkárov“, je to celkom slušné, pretože je tam aj veľkopriestorové WC pre telesne hendikepovaných. Podľa doterajších nehôd najbezpečnejšie miesto vo vlaku by malo byť v strede vozňa a sedadlo oproti smeru jazdy – porovnanie s autom a prípade havárie – deformačné zóny a ochrana hlavy pri náraze opierkami hlavy…
Môže byť moje dieťa počas cestovania vo vlaku v kočíku, alebo je nutné kočík prevážať v iných priestoroch?
Podľa našich predpisov si cestujúci môže vziať so sebou do vlaku takú batožinu, ktorá sa zmestí nad a pod jeho sedadlo. Pri dnešných moderných kočíkoch /často majú aj autosedačku/ by to nemal byť problém.
Aké sú vaše odporúčania pre cestovanie s deťmi?
V dostatočnom predstihu si zabezpečiť lístky, aj rezervácie. A vôbec na všetko čo súvisí s cestou, počnúc balením a končiac nástupom do vlaku, by ste si mali ponechať dostatočný časový priestor. Predídete tak stresom.
Kde možno dieťa prebaliť (vyhradený priestor)?
Takýto priestor vo vlaku vyhradený nie je. Deti je možné prebaliť priamo v kupé na deke, alebo plienke.
Aké sú pokyny spoločnosti pri preprave kočíkov, cestovných postieľok, autosedačiek a pod. Je nejako obmedzené množstvo batožiny, ktoré má rodina so sebou vo vlaku? Ráta sa do batožiny aj kočík?
Autosedačku alebo skladací kočík si môžete vziať do kupé bezplatne. O množstve a veľkosti batožiny hovorí predošlá odpoveď. Treba ešte dodať, že pokiaľ máte väčšie množstvo batožiny a to sa pri ceste s dieťaťom dá predpokladať, môžete ju prepraviť v pojazdnej úschovni /20,- Sk za kus/. Pravda, nie všetky vlaky takúto PÚ majú, ale to je práve jedna z vecí na ktoré sa treba pýtať pri plánovaní takejto cesty.
Cenová kalkulácia – ako hlboko musíme siahnuť do vrecka, ak chceme cestovať spolu s deťmi? Existujú špeciálne “rodinné cestovné lístky”?
Deti do 6 rokov cestujú zdarma a od 6 do 15 rokov majú nárok na polovičné cestovné. Dôležité upozornenie pre rodičov: je potrebné vek detí od 5 do 15 rokov preukazovať vo vlaku preukazom s fotografiou a dátumom narodenia alebo rodným číslom. Môže to byť pas, preukaz na zľavu pre SAD alebo MHD, či akýkoľvek iný preukaz spĺňajúci spomínané podmienky. Ak dieťa takýto preukaz nemá, naša spoločnosť /ZSSK/ mu ho vystaví. Treba len priniesť fotografiu dieťaťa /formát na preukaz totožnosti/, rodný list dieťaťa a preukaz totožnosti jedného z rodičov. Preukaz vybavíme na počkanie.
Môžete využiť našu „rodinnú zľavu“. Pri ceste od 51 kilometrov ju poskytujeme skupinám cestujúcich s deťmi. Ani nemusia byť v príbuzenskom pomere. Využiť ju môžete už aj pri ceste jedného dospelého a jedného dieťaťa vo veku od 6 do 15 rokov. Najviac môže byť 6 cestujúcich maximálne dvaja dospelí.
Ďalšia možnosť, hlavne pri viacdetných rodinách, je využiť zľavu pre skupiny. Podmienkou je, že musí spolu cestovať najmenej šesť platiacich osôb, jedna z nich musí mať 18 rokov. Deťom od 6 do 15 rokov dáme zľavu až 60%. V prípade, že by spolu cestovalo napríklad 5 detí od 6 do 15 rokov a jeden dospelý, dostal by aj ten dospelý zľavu vo výške 50%. Deti, či vlastne mládež /aby sa necítili dotknutí/ od 15 do 26 rokov by dostali zľavu 50%. A ani ďalší dospelí nad 26 rokov neobídu naprázdno, lebo aj tých prepravíme s dvadsaťpercentnou zľavou. Celkom zaujímavé a výhodné, však?
Pri pokladniach Vám radi poradia, len odporúčam vybavovať si takéto zľavy v predpredaji aby ste sa Vy, aj my, vyhli zbytočnej nervozite, či prípadnému návalu cestujúcich V predpredaji Vás môžeme vybaviť v pokoji a na slušnej úrovni aj s potrebnými informáciami, či prípadne aj rezerváciami. Ešte musím upozorniť, že táto skupinová zľava, sa na rozdiel od rodinnej zľavy nedá využiť pri ceste IC vlakom. Nezabudnite, že aj tu musíte preukazovať vek detí vyššie spomínanými preukazmi.
Ponúkate v reštauračnom vozni aj detské menu? Ponúkate možnosť prihriatia detského mlieka či inej špeciálnej stravy pre dojčatá ?
Otázka patrí WGS a.s. Bratislava a Košice…
Deti samé vo vlaku. Cestovanie bez rodičov. Od akého veku je to možné a čo je nutné zaobstarať?
Deti do dovŕšeného šiesteho roku sa prepravujú len v sprievode osoby staršej ako15 rokov.
Takú odpoveď, akú dala letecká spoločnosť, dať nemôžeme, pretože podmienky leteckej a vlakovej prepravy sú celkom odlišné. Keď sa lietadlo odlepí od zeme, je prakticky hermeticky uzatvorené. Vlak zastavuje na viacerých staniciach. Poznáme prípady, keď deti už 7 či 8-ročné cestujú každý deň do školy.
V posledných rokoch sa stáva populárnym cestovať k moru vlakom a zároveň autom.
Železničná spoločnosť, a.s. aj v letnej sezóne v roku 2009 ponúka pri ceste na Vašu dovolenku k Jadranskému moru autovlak.
Ako to celé funguje?
Nakladanie áut v Petržalke a v Splite začína 2 hodiny pred odchodom vlaku a končí 45 minút pred jeho odchodom. Maximálna dĺžka auta: 5,5 m a výška: 1,5 m.
Vo vlaku budú cestujúcim poskytnuté informácie o autobusových a lodných spojoch zo Splitu. Autobusová stanica je tesne vedľa železničnej stanice a prístav s loďami na ostrovy približne 20 metrov od železničnej stanice.