Neviem ako vy, ale ja neznášam vybaľovanie po príchode odniekiaľ domov a tie kopy prádla, ktoré u nás ešte tak týždeň rôzne premiestňujem, periem, triedim, skladám, deložujem …
Zbaliť, to ešte ako tak, v tom už som vypracovala nejakú rutinu. Keď som však videla naše auto naložené na tohtoročný zimný pobyt na lyžiach, pýtala som sa sama seba, či naozaj toľko pakšametlov potrebujeme …
Pobyty mimo domu, či v lete alebo v zime, sú obvykle pekným rodinným zážitkom a ak sa podaria a vyjdú podľa našich predstáv, tak na ne radi spomíname (nie na tie hory prádla „po“, ale na to, ako dieťa po prvý raz zlyžovalo samo svah).
Prvý pobyt na horách a ako sa zbaliť
Pokiaľ sa na svoj prvý pobyt s deťmi ešte len chystáte, ponúkame pre inšpiráciu niekoľko odporúčaní, na čo by bolo vhodné nezabudnúť. Pri každom ďalšom pobyte už budete mať ten svoj zoznam a svoju skúsenosť, čo vaša rodinka ešte potrebuje, aby bol každý spokojný J
Ako voliť oblečenie
Najmä úmerne tomu, či náš drobec už behá po vlastných alebo je jeho premiestňovadlom prevažne kočík si sane. Keďže dieťa prevažne sedí, nie je schopné sa zahriať vlastným pohybom, treba prihliadať na tento fakt obliecť mu o 1 vrstvu navyše. Potom dobrý fusak a navrch deku a môžete vyraziť.
Pokiaľ vaše dieťa už chodí, ale zároveň ešte nosí plienky, javí sa ako vhodnejším oblečením kombinéza. Pod ňu teplé bavlnené pančušky, svetrík, pod neho je celkom fajn body s dlhým rukávom. Body je praktické kvôli tomu, že dieťa má po celý čas krytý chrbátik a krížovú oblasť. Samozrejme – čiapka, šál, rukavice – najlepšie z mäkkých, nepichľavých materiálov. To, ako dieťa navrstvíte, záleží od vonkajšej teploty – ale majte na pamäti, že malé deti majú rýchlejšiu látkovú výmenu a zahrejú sa pohybom rýchlejšie než dospelý. Priebežne sledujte tepelnú pohodu dieťaťa na jeho zátylku.
Pre väčšie deti, ktoré sú už odplienkovené, je možné na zimné radovánky na snehu využiť ako oblečenie kombinézu alebo oteplovačky na traky a bundu. Do snehu sú naozaj lepšie oteplovačky z nepremokavého materiálu, než napr. menžestráky alebo rifličky, hoci aj podšité. Spodné vrstvy sa zvyčajne sa veľmi nelíšia od predchádzajúcej skupiny detí. U väčších detičiek veľa rodičov volí detské termoprádlo.
Aké topánky do snehu
Toto vyzerá ako jednoduchá otázka. No odpoveď na ňu môže byť celkom zložitá. Teda skôr to, kde topánky, ktoré by spĺňali isté parametre, dostanem kúpiť.
Topánky by mali mať najmä teplú výstelku a mali by byť nepremokavé. Ja dôležité, aby boli dostatočne vysoké, aby do vnútra nenapadal sneh, alebo si tam deti pri behu po čľapkanici „nenacákali“. Nepremokavosť si asi najlepšie overíte u kamarátov s rovnako alebo staršími deťmi, akú mali oni skúsenosť. Lebo často ani drahé topánky nezabezpečia suché nôžky. Pri každom pobyte vonku majte so sebou 1 – 2 páry suchých ponožiek na prezutie.
Okrem bežných vecí nezabudnite pri balení na zimný pobyt s deťmi hlavne na:
- Každodenné oblečenie – spodné prádlo, tepláčiky, tričká. Trochu rátajte aj s tým, že niekedy sa deti v snehu vyváľajú tak dokonale, že sú mokré až pišigate. Takže dostatočné množstvo.
- Pančucháče, dostatočné množstvo ponožiek, termoprádlo. Deti do snehúl a lyžiarskych topánok či korčulí obujú aj dvoje ponožky, aby im nôžky nepremrzli. Bude sa vám ich chcieť každý deň prepierať? Ak nie, nabaľte si ich dostatočný počet.
- Teplé pyžamá a papučky na izbu.
- Kombinézy, oteplovačky a bundy – ľahké a zároveň nepremokavé. Je celkom fajn mať pre každé dieťa dve sady vrchného oblečenia. Na dopoludnie aj popoludnie.
- Čiapky, šály, rukavice – tiež prípadne podvojne, najmä rukavice. Do snehu deťom veľmi nebaľte rukavice z tenkého fleesu alebo z podobných materiálov, ale poriadne nepremokavé rukavice.
- Obuv – už sme zmienili vyššie, ako obuv vyberať, myslite na to, že vždy hrozí, že v čľapkanici topánočky navlhnú, takže ich po pobyte vonku vždy poriadne vysušte a majte do rezervy aj náhradné.
- Športová výbava – lyže, prilby, palice, lyžiarky, sane, taniere na kĺzanie, boby ..
- Termoska na čaj, prípadne ďalšie poháre okrem termoskového vrchnáka (ale obvykle vystačíme len s ním), box na obľúbené pochutiny (nehovorím rovno že keksíky a perníčky a cukríčky ..), aby sa vám po uložení tohto vzácneho materiálu nestala z neho v ruksaku jedna veľká lepivá mrvenica. Pre niektorých ľudí je nepredstaviteľné, že ešte na dovolenke majú baliť jedlo a pitie na vychádzky s deťmi, či na pobyt na svahu. Realita však je, že v máloktorom stredisku dostanete v miestnom bufete na jedlo niečo iné než hranolky, varenú kukuricu, hot dog, alebo ostrú kapustovú polievku. Takže ak do detí nechcete pchať práve toto, nejakú základnú výbavu so sebou vždy do ruksaku hoďte.
- Ak idete na chatu alebo na súkromie, oceníte zrejme aj rýchlovarnú kanvicu a sušič na vlasy.
- Drobnosti ako: pomádu na pery, krém na tvár či ruky do studeného a mrazivého počasia, obal na mobil, ktorý ho bude chrániť pred vlhkom a chladom.
- Hry a zábava pre deti na izbu – spoločenské hry, obľúbená kniha, omaľovánky, farbičky, obľúbená hračka (no, pre niekoho je lepšie PSP alebo prenosné DVD – ale čo aj viem, snáď tie chvíle na izbe či chate môžete využiť skôr na spoločné hry s deťmi, než na to, že ich posadíte opäť pred nejakú obrazovku, či?).
- Na cestu – dostatok jedla, pitie vo fľaši, z ktorej sa nevylieva (postačí obyčajná plastová od malej minerály so „sosáčikom“), hygienické vreckovky, vlhčené utierky na ruky a ústa.
Napadá vám ešte niečo? Krásne zimné zážitky!
Foto: isifa.com