Čo ste v lete pochodili na Slovensku

Mária Kopčíková 0

Bola otázka našej ankety položená ku koncu prázdnin. Tak sa poďme na to pozrieť. Samozrejme – veľa ľudí v lete zavíta do Tatier, Vysokých či Nízkych. Ponavštevujú horské chaty, urobia väčšia či menšie túry. Dajú sa nájsť trasy vhodné aj pre malých turistov.

Ďalšou veľkou lokalitou, kam naši čitatelia zamierili, boli vodné nádrže – Zemplínska Šírava, Liptovská Mara či Domaša.

Vo vode sa už zrejme v nadchádzajúcich dňoch nevyčvachcete, teda aspoň nie v zmienených vodných plochách, ale na výlety snáď bude ešte dostatok pekných dní. Tak vám ponúkame niekoľko tipov.

Prosiecka dolina

Prosiecka a Kvačianska dolina

Medzi čarokrásnymi dolinami Liptova má Prosiecko-Kvačianska dolina predsa len trochy významnejšie postavenie. Môžete si urobiť okruh týmito dolinami, so zastávkou na Oblazoch (mlynoch). Dá sa tam aj prenocovať – na sene. Vaše deti budú mať isto nezabudnuteľný zážitok.

Na túru môžete vyraziť z dediny Prosiek. Hneď na úvod vás čaká asi najpôsobivejší úkaz celej doliny -Vráta. Ide o dve vysoké skalné steny stojace oproti sebe. Pomedzi ne preteká zurčiaci potôčik, ktorý túto nádheru vytvoril. Všade navôkol je nádherná príroda so skalnými útvarmi. Skalné rokliny je potrebné zdolávať rebríkmi, ktoré však majú pevnú konštrukciu, takže sa niet čoho obávať.

Miesto zvané Oblazy sa nachádza pri sútoku Hutianky, Borovianky a Ráztočianky a je výborným miestom pre oddych spojený s poznávaním histórie regiónu Liptov. Nájdete tam pôvodné mlyny, ktoré posledných 20 rokov rekonštruujú prevažne dobrovoľníci. Je to lokalita ešte nenarušená výdobytkami civilizácie … Na dolnom mlyne pracuje nové vodné koleso, do prevádzky už bola uvedená aj vyše storočná gátrová píla.

Malý Rozsutec

Veľký a Malý Rozsutec

Okolie Terchovej a Vrátnej doliny isto netreba nejako zvlášť predstavovať. No okrem klasických atrakcii priamo v dedinkách môžete absolvovať aj výstupy na Rozsutce v krásnej prírode Malej Fatry.

Malý Rozsutec je charakteristický strmými vápencovými stenami dominuje údoliu Bieleho potoka, ktoré prevyšuje o takmer 750 metrov. Z vrcholu je výhľad na susedný vyšší Veľký Rozsutec a do severných strání východnej časti masívu. Vrchol je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Rozsutec vyhlásenej v roku 1967, spadajúcou do Národného parku Malá Fatra.

Smolenice

Nenápadná a pre niekoho možno nevýznamná dedinka na západe Slovenska. Zdanie niekedy klame – zámok, blízka jaskyňa i významné archeologické nálezisko a k tomu viaceré zaujímavé turistické možnosti Malých Karpát. Aj to môžete nájsť v okolí Smoleníc.

Názov obce je pravdepodobne odvodený od smoliarov, výrobcov smoly. V 13. storočí patrili do komplexu pezinsko-svätojurských grófov, koncom 14. stor. Ctiborovi zo Ctiboríc, v 16. stor. Országovcom a od 17. stor. sa stali poddanskou obcou hradu Smolenice, ktorý patril Pálffyovcom. Na prelome 15. a 16. stor. sa stali Smolenice mestečkom, boli ohradené stavaným múrom so strážnymi vežami, baštami.

Smolenický zámok je v súčasnosti sídlom kongresového centra Slovenskej akadémie vied. Prehliadky pre verejnosť sú síce limitované prázdninovými mesiacmi, ale pre organizované skupiny je možné dohovoriť termín aj inokedy. Zaujímavé je okolie zámku, jazierko, lúky, lesy – je tiež východiskom pre pešiu turistiku.

Jaskyňa Driny je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku a jednou z hlavných turistických atrakcií Malých Karpát. V porovnaní s našimi ostatnými sprístupnenými jaskyňami, v ktorých zväčša prevládajú mohutnejšie podzemné priestory, predstavuje sústavu užších puklinových chodieb, avšak s čarokrásnou kvapľovou výzdobou.

Archeologické nálezisko na vrchu Molpír už v rokoch 1890 a 1895 preskúmal smolenický farár N. Sándorfi.  Zistil opevnenie troma obrannými múrmi, praveké osídlenie, preskúmal 23 hrobov. V lokalite nájdete náučný chodník, ktorý má niečo vyše kilometra.

Čiernohorská železnica na Balogu

Lokalita Čierneho Balogu

S bohatou históriou samotnej obce Čierny Balog súvisí jedinečná, toho času už turistická atrakcia, úzkorozchodná Čiernohronská železnica. Tá kedysi zvážala drevo z hlbokých dolín a lesov. Lesov, vďaka ktorým sem prišli zruční lesmajstri a drevorubači, aby tu našli zdroj obživy a tiež domov pre svoje rodiny. Lesom, lesníkom a všetkým priateľom lesa je venovaný Lesnícky skanzen, ktorý vybudovali Lesy SR š.p..

Čiernohorská železnica v súčasnosti premáva denne počas letnej turistickej sezóny od 2.5. do 30.9., prevádzka je zabezpečovaná na úseku trate z Chvatimechu do Čierneho Balogu a do Vydrovskej doliny.

Zaujímavosťou je, že práve v tejto lokalite sa natáčala známa trilógia Nevera po Slovensky.

Havránok, zdroj: Marek Novotňák

Archeologické múzeum v prírode Havránok

Havránok sa nachádza pri Liptovskej Mare, v lete sa dá spojiť kúpanie s prechádzkami do okolia. Havránok je jedna z najstarších liptovských historických pamiatok. V roku 1967 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Leží na východnom úpätí vrchu Úložisko.

Pri vstupe od Liptovskej Mary si môžete prezrieť typické keltské obydlia, ktoré sú zariadené aj v interiéri. Určite vás však zaujmú aj ďalšie stavby – kamenné cesty so stĺporadím, obranná priekopa, most, dláždené nádvorie či stredoveký hrádok. Najatraktívnejšou pamiatkou pre návštevníkov je nepochybne druidská svätyňa, v ktorej bola odkrytá obetná šachta s oltárikom a rôznymi darmi.

Baťov kanál, zdroj: batacanal.ifmedia.eu

Baťov kanál

Baťov kanál nájdete na moravsko-slovenskom pomedzí, je vybudovaný na rieke Morava. Ako turistická vodná cesta ponúka v súčasnej dobe veľa možností plavby, vodnej turistiky a cykloturistiky. Bez oprávnenia je možné viesť na kanáli malé plavidlá do výkonu 20 kW, ktoré sú schopné max. rýchlosti 20 km/h. To znamená, že osoba staršia ako 18 rokov môže viesť plavidlo bez zvláštneho povolenia či preukazu, v požičovni ju obsluha len preškolí ohľadom manipulácie s loďou.

Návštevníci Baťovho kanálu si môžu vypožičať malý motorový čln pre 5 osôb, ktorý sami kormidlujú a absolvujú tak vodnú cestu podľa svojich predstáv. Alebo si môžu vybrať niektorú výletnú plavbu na veľkej lodi, ktorá je určená pre väčšie skupiny ľudí, kedy sa „len odvezú na lodi“. Bývajú to väčšinou pravidelné lodné linky, ktoré premávajú na určenej trase v kratšom časovom rozsahu, napr. 2 – 4 hodiny.

V okolí je tiež veľa možností na pešiu turistiku. Prístaviská nájdete zväčša na moravskej strane, ale jedno je aj v Skalici.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár