Letné prázdniny trvajú vyše deväť týždňov, dovolenky väčšiny rodičov obvykle výrazne menej, aj to je ešte potrebné rozložiť ich na celý rok.
Čo teda s deťmi, pokiaľ ich neodlifrujete na 7 týždňov k babičke na vidiek ….
Jednou z možností je pobyt v letnom detskom tábore. Ponúkame niekoľko praktických informácií, ktoré pri výbere toho správneho tábora môžu byť nápomocné.
Predpisy a pravidlá k letným táborom
Legislatívu okolo táborov upravuje zákon Národnej rady SR 272/1994 Z.z. O ochrane zdravia ľudí a tiež Vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 592/2002, kde je presne ustanovené, aké sú požiadavky na zotavovacie podujatia, kam letné tábory spadajú.
Okrem toho sú samozrejme predpisy a vyhlášky o preprave, o predchádzaní prenosným ochoreniam a tiež o požiadavkách na vodu na kúpanie a všetko, čo s tým súvisí.
Kto môže robiť tábor?
V podstate ho môže robiť ktokoľvek, najčastejšie ho robia CVČ, cestovné kancelárie, neziskové organizácie alebo farské centrá.
Isté je, že podľa Zákona č. 596/2002 Z.z. musí každý organizátor písomne oznámiť existenciu takéhoto tábora minimálne 30 dní pred začiatkom Úradu verejného zdravotníctva, a to vrátane miesta a času konania, ktoré pre zmenu nahlási najbližšiemu zdravotníckemu zariadeniu, pod ktoré miesto tábora spadá.
Ak nie pobytový, možno budete zvažovať denný letný tábor.
Ďalšou povinnosťou organizátorov je mať pre všetkých pracovníkov tábora potvrdenia o ich zdravotnej spôsobilosti.
Osobitnou a nevyhnutnou potrebou tábora je aj zdravotník: podľa §13j zákona NR SR č. 596/2002 Z.z. musí byť starší ako 18 rokov a rozhodne musí mať minimálne stredoškolské odborné zdravotné vzdelanie, prípadne musí mať akreditovaný kurz prvej pomoci.
Dokumentáciu o tábore je organizátor povinný uchovávať ešte 6 mesiacov po ukončení tábora a v nej musia byť všetky záznamy o deťoch, kontaktoch, ich prihlášky a vyhlásenia zákonných zástupcov.
Taktiež musí opatrovať záznamy a informácie aj o všetkých pracovníkoch tábora. Dokonca aj po skončení tábora môžete takto nahliadnuť do takého detailu, ako je jedálny lístok…
Deti, ktoré idú do tábora
Kým nastúpia do tábora, musia absolvovať zdravotnú prehliadku a mať potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti. Lekár by mal do prihlášky napísať, aké lieky dieťa užíva a aké má zdravotné obmedzenia.
Nie je zákonom určené, ako staré musí byť toto potvrdenie, obvykle nie je súčasťou prihlášky, ale až Ďalších dokumentov, ktoré sa odovzdávajú pri nástupe do tábora. Súčasťou prihlášky musí byť aj písomné vyhlásenie rodičov o tom, že dieťa nie je v karanténe, ani choré – toto vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň.
Dobre zorganizovaný tábor poskytne rodičom aj zoznam vecí, ktoré si majú a môžu vziať so sebou – niekde nie sú vítané mobily, notebooky a PC hry, deti si ich berú len na vlastnú zodpovednosť.
Animátori v tábore
Ich osobnosti bývajú rozhodujúcim faktorom na tábore: preto je dobré sa prezvedieť, akých animátorov ponúkajú, aké majú s nimi skúsenosti, či majú pedagogické vzdelanie alebo aktívnu prax v práci s deťmi.
Ak ich poznáte z vášho mesta, je to dobre, pri táboroch organizovaných cez cestovky či CVČ je lepšie si túto informáciu overiť, pretože vďaka zlému vedúcemu (stačí, ak sa o deti nestará) sa vášmu dieťaťu už o rok do tábora nemusí chcieť – a ako dôvod uvedie, že tam bola nuda, lebo vedúci si hrali šach a oni museli sedieť na izbe…
Niektoré organizácie robia školenie pre animátorov, na toto sa je dobré opýtať – či a ako sú na tábor pripravení. Koľko detí môže mať jeden animátor na starosti?
Obvykle sa odporúča na jedného animátora: 12 detí od 7 do 9 rokov, 16 detí od 10 – 12 rokov, 20 detí nad 12 rokov. Vždy je však lepšie, ak skupinka nemá viac ako 15 detí, optimum je okolo 12. Pokiaľ ide o špecializované tábory, na jedného vedúceho by malo pripadnúť 5 – 10 detí.
Opýtajte sa, ako by riešili situáciu, keď by vaše dieťa robilo problémy zo žiaľu za rodičmi alebo z potreby predvádzať sa. Aj keď animátori nemôžu používať tresty pre dieťa, môžu však na vaše náklady v prípade nerešpektovania táborových pravidiel poslať dieťa domov – takže, táborový poriadok si naštudujte vopred.
Za čo platíte pri letnom tábore?
Dobrý tábor vám napíše rozpis ceny – teda položky, ktoré obsahuje poplatok za tábor. Najväčšími položkami sú samozrejme ubytovanie a strava, aj keď je rozdiel medzi rekreačným zariadením, chatkami alebo stanmi – tie posledné sú vhodné len pre staršie deti.
Dajte pozor, či je v poplatku zahrnutá doprava alebo si dieťa do tábora musíte dopraviť sami. Dôležitou informáciou, ktorú sa netreba zabudnúť spýtať, či je cena tábora vrátane DPH. To isté platí aj o poistení detí počas tábora, nikdy neviete, čo sa môže stať.
V cene tábora by mal byť aj zdravotník. Dajte tiež pozor, či sú v cene započítané aj výlety a atrakcie alebo si ich musíte priplatiť. Dobré je si dopredu spočítať položky a porovnať ceny viacerých táborov – aby ste neboli nemilo prekvapení.
Zvažujete aj leteckú dovolenku? Ako je to s deťmi na palube lietadla.
Na čo ešte dať pozor pri výbere tábora
Háklivou záležitosťou je oblasť stravy – teda čo sa týka frekvencie, veľkosti porcií a kvality jedla podávaného deťom.
Aj keď tu dosť závisí od apetítu a zvyklostí dieťaťa z rodiny, je potrebné mať aj predbežné informácie aj priebežnú kontrolu od dieťaťa. Strava by mala byť 5x denne a zaručený riadny pitný režim.
Skoda ze Viky bude mat pokazene leto narozdiel od mladej damy ktorej meno nechces stale zverejnit.
mna trapia len ceny taborov. keby som chcela dat vsetky do tabora na leto tak mi nestaci vyplata 🙁
mna trapia len ceny taborov. keby som chcela dat vsetky do tabora na leto tak mi nestaci vyplata 🙁