Ak sa rozhodnete pre dovolenku na Slovensku, zistíte, že to má nielen svoje výhody, ale najmä svoje čaro. Oblasť severného Spiša a Pienin vás dostane svojou krásnou prírodou, históriou, tradíciami aj množstvom rekreačno – športových možností.
Pieniny sú známy svojím prírodným bohatstvom.
Nájdete tu niekoľko rôznych turistických trás a cyklotrás, ktoré sú ušité na mieru náročným a skúseným cestovateľom, ale aj jednoduchšie určené pre rodiny s deťmi. Na potulkách na vás čakajú rôzne vyhliadky s úchvatnými výhľadmi a prechádzať budete aj miestami, ktoré dýchajú miestnou históriou a tradíciami.
Táto oblasť sa môže popýšiť aj množstvom minerálnych prameňov. Ak ich chcete všetky navštíviť, stačí nasledovať špeciálnu turistickú trasu – Cestu minerálnych prameňov, ktorá spája dvanásť prameňov ponúkajúcich návštevníkom komplexnú regeneráciu celého tela aj mysle. Ak sa vydáte na túto cestu, určite neminiete najstaršie kúpele Slovenska vo Vyšných Ružbachoch ani tie najmodernejšie Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka.
Smerdžonka
Sú to prvé, po vojne obnovené kúpele na Slovensku. Základným kameňom zdravotnej starostlivosti je jedinečná prírodná liečivá minerálna voda „Smerdžonka“, ktorá je vďaka svojmu zloženiu, bohatému na minerálne látky a sírovodík predurčená hlavne na liečbu kožných chorôb, ale aj chorôb pohybového aparátu, neurologických chorôb či ako pitný režim pri poruchách tráviaceho ústrojenstva.
Začiatkom 19. storočia, začal mlynár z neďalekého mlyna pripravovať pre záujemcov vo svojej stodole vo vaniach teplý kúpeľ z liečivej vody. Neskôr vznikla pri sírnom prameni kúpeľná osada a v roku 1824 bola postavená prvá kúpeľná budova.
V roku 1820 prešli objekty Červeného Kláštora, aj kúpeľné zariadenia z vlastníctva Spišskej župy so sídlom v Levoči, do majetku novozriadeného gréckokatolíckeho biskupstva v Prešove. To nemalo dosť času ani prostriedkov venovať sa objektom kláštora a kúpeľných zariadení. Kúpeľné zariadenia neboli udržiavané a začali pomaly chátrať s čím súvisela aj klesajúca úroveň poskytovaných kúpeľných služieb. V roku 1887 sa Smerdžonka včlenila medzi oficiálne kúpele vtedajšieho Uhorska.
Začiatkom 20. storočia boli kúpele opäť v prevádzke pod vedením Spišskej župy. Ponúkali ubytovanie, stravovanie a samozrejme vaňové kúpele so sírnatou vodou, ktorá mala blahodarné účinky na kožné choroby a reumatizmus. Konali sa tu kultúrno – spoločenské a zábavné podujatia. Smerdžonka v tom čase žila cestovným ruchom.
Počas prvej svetovej vojny, boli kúpeľné zariadenia poškodené. S pomocou štátu sa ich podarilo zrekonštruovať a v roku 1928 znovu otvoriť, aby slúžili rovnakému účelu ako pred vojnou.
Po druhej svetovej vojne boli kúpele znovu poškodené a začali upadať do zabudnutia. Po tomto období mal areál v okolí liečivého prameňa viacero majiteľov a predovšetkým len lokálny význam.
S revitalizáciou sa začalo v roku 2004. V zrekonštruovanej budove pôvodných kúpeľov je dnes reštauračné zariadenie slúžiace verejnosti na stravovanie a príjemné trávenie voľného času, ako aj na organizovanie rôznych rodinných či iných akcií.
Už teraz sa môžete tešiť na nový, 400 m dlhý okruh pre bežcov a korčuliarov, detské ihrisko s lanovou pyramídou, či miesta, kde si môžete zahrať ruské kuželky, veľký šach alebo bedminton. Kto by mal chuť si zacvičiť priamo v prírode, môže vyskúšať vonkajšie stroje na posilňovanie a osviežiť sa v bazéne s protiprúdmi.
Prameň „Smerdžonka“, pri ktorom vyrástli kúpele, preslávila legendami opradená postava mnícha Cyprián, ktorý už vo svojej dobe využíval jeho liečivé účinky.
Ak sa vyberiete do Pienin, nezabudnite ani na splav Dunajca. >> >>