Prázdniny a voľný čas detí

Mária Kopčíková 0

Minulý týždeň som sa pokúsila ponúknuť Vám akýsi návod, resp. niekoľko tipov, ako vyberať a čo zvažovať pri voľbe denného tábora pre deti.

Poďme sa ale pozrieť aj na iné alternatívy pre vyplnenie voľného času našich zlatých ratolestí. Mám pocit, že veľa rodičov sa rôznych prázdnin priam desí, najmä kvôli tomu, že počet dní školského voľna je akosi neúmerne vyšší oproti dovolenke, na ktorú má väčšina zamestnancov nárok.

Zdroj: isifa.com

Pokiaľ nemôžeme využiť širokú náruč babičky a dedka, musíme starostlivo zvažovať, kde a komu naše deti necháme.

Ako vyberať prázdninové aktivity? Aké najčastejšie chyby robia rodičia?

Samozrejme, je vhodné sa orientovať záujmami dieťaťa. Pokiaľ preferuje napr. šport. môže ísť do športového tábora (denného či pobytového).

Deti sa budú tešiť zo spoločných aktivít s kamarátmi zo školy či rodinnými známymi, aby im bolo veselšie.

Rodičia niekedy v snahe pokryť celý čas voľna akoby prekombinujú program a deti môžu byť unavené – prestimulované z množstva podnetov (síce zaujímavých a hodnotných, ale keď je programu príliš veľa, môže fungovať kontraproduktívne a začať nudiť …)

Je vhodné s deťmi hovoriť o tom, čo by chceli – čo si ako rodina môžeme dovoliť, čo chceme robiť a zažiť spoločne a kam by dieťa rado išlo samo.

Je vhodné zistiť čo najpodrobnejšie, čo vybraný tábor ponúka. Samotný animátori (vedúci) hovoria o tom, že často sú rodičia prekvapení, že deti boli tam alebo robili ono … niekedy je to pre rodiča prekvapenie nepríjemné, pretože mal inú predstavu o tom, ako jeho dieťa strávi deň (týždeň). Tie predstavy je dobré zladiť ešte predtým, než dieťa do tábora prihlásime.

Niekedy si rodičia myslia, že potrebujú veľký balík peňazí, aby deťom ponúkli zaujímavý program. No myslím, že veľa dnešných detí ocení najmä prítomnosť rodiča a nemusí to byť v super vybavenom hoteli all inclusive, ale postačí im aj výlet a piknik v prírode, kde si s rodičmi zahrajú futbal, karty, pexeso … a troška sa budú rozprávať.

Zdroj: isifa.com

Ako vybrať pre dieťa vhodnú osobu na varovanie?

(ak napríklad nemáme kamarátov ani príbuzných, ku ktorým by sme ho mohli dať).

Toto je dosť ťažká otázka. Každý z nás má inú dôveru voči cudzím ľuďom, opatrovateľským agentúram a podobne. Určite je vhodné si osobu, ktorej plánujeme zveriť dieťa, predtým „otestovať“. Len na pár hodín, v našej prítomnosti, prípadne poslať dieťa na ihrisko s danou osobou na kratší čas. Dôležitá pre mňa by bola reakcia dieťaťa, nakoľko sa mu s opatrovateľkou – opatrovateľom páči, či je to preňho zábavné a podobne.

Najčastejšie rodičia hľadajú opatrovateľky medzi dôchodkyňami z okolia bydliska alebo študentmi vysokých škôl.

Samozrejme takíto ľudia, pokiaľ opatrovanie detí robia s láskou, vedia byť pre rodinu, ktorá naozaj nemá k dispozícií starých rodičov, alebo školskú družinu, veľkou pomocou. Dobrým zdrojom informácií pre rodičov – okrem vlastného pozorovania a reakcie dieťaťa môžu byť referencie od známych, alebo od ľudí, u ktorých daná osoba opatrovala deti predtým.

Možno by jedným z riešení mohlo byť aj „varovanie sa“ u kamarátov. Veľmi často vidíme na ihriskách alebo v materských centrách, že mamičky sa skamarátia vďaka svojim deťom. Potom sa v krízových situáciách raz deti „varujú“ u jednej rodiny, raz u druhej, podľa toho, kto kedy môže čerpať dovolenku a podobne.


Prečítajte si aj, ako si na dovolenke naplánovať spoločné aktivity s deťmi.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár