S deťmi pokojne cestujte aj do exotiky

Mária Kopčíková 1

Zážitky sú na celý život. Na zážitky sme si zvykli aj z rozprávania ľudí, ktorí niekedy boli na dovolenke s cestovnou kanceláriou BUBO.

História, vlastné skúsenosti a novinky

Nórsko, zdroj: BUBO

BUBO pripravuje programy pre cestovateľov už 23 rokov. Cestovať s BUBOm môžete po všetkých šiestich kontinentoch – rôzne exotické krajiny nevynímajúc. Aktuálne BUBO prichádza s novinkou pre rodiny s deťmi, pretože sú presvedčení o tom, že cestovateľské sny rodičov nemusia ísť automaticky do úzadia, keď im do rodinky pribudnú deti. Program nesie názov BUBO Family.

Jeden zo zakladateľov tejto cestovnej kancelárie, Pavel Fellner vysvetľuje: „Mnohé destinácie sme vyberali na základe našich vlastných skúseností z ciest s deťmi. Vybrali sme zájazdy, ktoré sa ako rodinná dovolenka osvedčili a odporúčaný vek detí volíme tak, aby to nielen zvládli, ale aby si to aj so záujmom užili.“

Cestovatelia v BUBO veria, že poznávacie zájazdy sú pre rodiny tým pravým – čas je pre ne vzácny a preto ho chcú využiť čo najlepšie. „Je úžasné sledovať, čo všetko deti vnímajú a ako sa im nové veci a informácie vrývajú do pamäte. Cestovať sa dá aj s deťmi a je to väčšia zábava,“ hovorí obchodný riaditeľ a sprievodca cestovnej kancelárie BUBO Pavel Fellner.

S deťmi aj do exotiky

Kuba, zdroj: BUBO

Okrem „klasickej exotiky“, ktorá sa podľa slov ľudí z BUBO stala obľúbenou i v rodinnom cestovaní (Thajsko, Kuba, Srí Lanka, USA, Škandinávia alebo Keňa), ponúkajú aj programy šité na mieru deťom. Rodinným rajom so zábavnými parkami od výmyslu sveta je Orlando, nekonečné možnosti ponúka Dubaj – od lyžovačky v nákupnom centre, cez bláznivú jazdu po púšti, až po šmykľavky vo vodnom parku.

Zájazdy CK BUBO sú rozdelené pre rôzne vekové skupiny detí, od najmenších až po tínedžerov.

Keďže samotní zakladatelia BUBO sú vášniví cestovatelia a majú v rodine aj lekárky, spýtali sme sa ich na niekoľko otázok, ktoré rodičia – najmä tých najmenších detí – často riešia, ak zvažujú vycestovanie do exotických krajín. Odpovedá Pavel Fellner a jeho manželka MUDr. Eva Fellnerová.

Vaša cestovná kancelária ponúka širokú škálu destinácií. Veľa ľudí sa rado vyberie aj na netradičné miesta (do Afriky, do severských krajín), no ak majú so sebou vziať deti, často váhajú. Ako by ste ich pri tomto váhaní povzbudili?

PF: Existuje slovenské dieťa, ktoré nemá rado zvieratá? A vidieť ich voľne pobehovať v prírode mimo klietky je pre ne často krát väčší zážitok, ako pre rodiča. V národných parkoch v Keni uvidíte svoje deti šťastné. Môj syn Dávid, keď mal 10 rokov, zažil svoje prvé safari, desiatky levov, slonov, žiráf a Masajovia mu nosili ráno kakao do postele. Doteraz je to pre neho najväčší zážitok. A loziť po sopkách a ľadovcoch Islandu, kúpať sa v horúcich prameňoch v mesačnej krajine je tiež nezabudnuteľné.

Manželia Fellnerovci, zdroj: DA PF

Prečo je podľa vás prínosné cestovať do takýchto „nebežných“ destinácií spoločne s deťmi? A ktoré krajiny by ste vlastne zaradili medzi tie exotické – menej bežné? 

PF: Cestovanie a spoznávanie krajín s deťmi utuží nielen vzťahy medzi rodičmi a deťmi, ale aj medzi dospelými. Na týchto cestách sa spoznáte oveľa lepšie, máte spoločné zážitky, o ktorých medzi sebou ešte dlho hovoríte a chválite sa známym :). Aký zážitok má dieťa zo sedem dňovej dovolenky pri mori? Ale keď ho necháte na trhu v Marrakeshi zjednať koberec do jeho izby alebo 400 mil. rokov starú fosíliu trilobita, bude si to pamätať celý život. A to nehovorím o fotke s hadom na krku. Exotická krajina je pre nás v podstate každá mimo strednej a západnej Európy. Cestovanie je droga, človek ide stále ďalej za poznaním a to je fascinujúce.

Pokiaľ rodiny zvažujú tento typ dovolenky, na čo by v súvislosti s deťmi mali pamätať? Veľa rodičov napr. rieši krehkejšiu imunitu u detí, väčšiu náchylnosť k črevným problémom. Časté sú tiež odporúčania od pediatrov, že s dieťaťom do roka by sa nemalo cestovať nikam ďaleko – ak k moru, tak tomu najbližšiemu – Chorvátsko či Taliansko. Čo si o tom myslia vaši odborníci?

Syn manželov Fellnerovcov v Marrakesi, zdroj: DA PF

EF: Vo svete a v lietadlách stretávam množstvo rodičov s bábätkami. Dokonca aj v náročnejších destináciách, Indii, či Venezuele. To je dovolenka len pre rodičov a podľa môjho názoru riskantná. Deti z takejto dovolenky nemajú nič. S malými deťmi je lepšie ísť k moru, vhodné sú prímorské európske či ďalšie krajiny a ostrovy sveta. Pri výbere však treba dať pozor na sezónu, dažde, teplotu mora, vzduchu.

Malému dieťaťu je úplne jedno, či je na Maledivách alebo v Egypte či Taliansku. Na rodinnú poznávaciu dovolenku do exotiky odporúčam ísť s deťmi od siedmych rokov. Deti vnímajú oveľa viac, ľahšie sa adaptujú na nové prostredie, začínajú chápať dobrodružstvo. Črevným problémom sa dá vyhnúť radami našich skúsených sprievodcov a dodržiavaním cestovateľských pravidiel. Napríklad hlásenie stolice v rozmedzí od 1 (voda) až do 10 (ledva to človek vytlačí). Zdá sa to na prvý pohľad nechutné, ale na zájazde v exotike je to zábavné a veľmi účinné.

Máte pre rodiny s malými deťmi nejaké špeciálne „cestovné plány“ alebo odporúčania? Ako je to napr. s možnosťou očkovať deti pri ceste do exotických krajín – zrejme deti nemôžu absolvovať v rámci preventívneho očkovania všetko, čo dospelí?

Synovi P. Fellnera v Maroku, zdroj: DA PF

EF: Spýtajte sa detí, či chcú jazdiť na slonovi, vidieť ako rastie a chutí exotické ovocie, vidieť najkrajšie stavby sveta (alebo Legoland), nádherné pohoria a pláže. Asi vám nepovedia nie. Čo sa týka očkovania, deti nepotrebujú žiadne špeciálne očkovania iné, ako dospelí. Aj pre deti, aj pre dospelých, nech cestujú kamkoľvek ďalej ako do Bulharska, odporúčame očkovanie proti žltačke typu A.

Ostatné očkovania, ako napríklad týfus, sú na zvážení rodičov a lekára (a platia rovnako pre deti, ako dospelých). Existujú krajiny, kde sú potrebné antimalariká alebo očkovanie proti žltej zimnici. Ja osobne do týchto krajín zo svojimi deťmi chodím, som scestovaná, lekárka a viem, čo si môžem dovoliť. Menej scestovaným rodinám by som spočiatku odporučila menej náročnú exotiku akou je Thajsko, Kuba, Mexiko, ale aj USA, či sever Európy.

Vaša cestovná kancelária je známa tým, že sa nejedná práve o dovolenky typu „váľačka na pláži“. Aké máte reálne skúsenosti s rodinami s malými deťmi na vašich zájazdoch? Aké najmladšie dieťatko s vami cestovalo? 

PF: Deti sú najlepšími klientmi. Sú šťastné, keď spoznávajú nové veci a potom sú šťastní aj rodičia. A mať sprievodcu – dospeláka za kamoša je pre nich nesmierne cenné. Neskôr, v dvadsiatke, si zbalia batoh a pôjdu do sveta sami, už nebudú potrebovať rodičov. Už nebudeme pre nich cool rodičia, ktorí svojim deťom ukážu svet. A to je zmysel dovolenky BUBO Family.

Najmladší účastník nášho zájazdu mal len pár dní po počatí. Klientka Saša otehotnela pár týždňov pred zájazdom – cesta okolo sveta, ktorý som sprevádzal. Lekári jej nebránili vycestovať, dávali sme na oboch pozor a bol to jeden z mojch najlepších zájazdov, ktoré som sprevádzal. A narodený najmladší člen zájazdu mal 1 rok. Mladý pár s dieťaťom bol s nami na Kube, 2 dni prehliadka Havany a potom týždeň na Varadere, v 5 hviezdičkovom rezorte.

USA – Yosemity, zdroj: BUBO

Skúsite našim čitateľom povedať tri výhody a tri riziká cestovania s malými deťmi? 

PF: Opakujem sa, ale výhody sú: utuženie rodiny, väčšie precítenie nových vecí a dobrodružstva, keď to rodina prežíva spolu a rodičia sa stanú v očiach dospievajúcich detí “kráľmi”. Rizikami môžu byť: odlišná strava a žalúdočné problémy s ňou spojené, obavy rodičov, ako to deti zvládnu a “finančné riziko”. Zájazdy tohto typu samozrejme pre rodinu nie sú najlacnejšie. Tieto riziká sa však dajú prekonať (otecko trochu viac zamaká v práci) a zážitky stoja za to. A naše deti častokrát už nie sú malými deťmi, len si to nechceme pripustiť. Dlhé lety a prestoje na letiskách zvládajú často lepšie ako dospelí.

Ďakujeme za rozhovor a želáme veľa krásnych cestovateľských zážitkov všetkým rodinkám!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Pekné, hneď by som šla. Len… videli ste tie ceny? To by sme nezaplatili, ani keby som šla len ja s manželom, nieto ešte s 3 deťmi… Cry

Pridaj komentár